İlişkiler Ruhsal Sağlığı Ciddi Etkiliyor

İlişkiler Ruhsal Sağlığı Ciddi Etkiliyor

Evli, Nişanlı, Sözlü ya da Sevgililer arasında ki ilişkiler iki tarafta ruhsal sağlığı ciddi olarak etkilediği uzmanlar tarafından ciddi bir konu olarak ele alındı. Sağlam ilişkiler de sağlık ciddi anlamda etkisini gösterirken, problemli ilişkilerde, özellikle ruh sağlığını ve hayatımızı da kötü yönde etkilemektedir. Bu etkileşim basit olarak görülmemekte ve ciddiyetini haberimizin altında sizlerle paylaşmaktayız. Araştırmalar, […]

Evli, Nişanlı, Sözlü ya da Sevgililer arasında ki ilişkiler iki tarafta ruhsal sağlığı ciddi olarak etkilediği uzmanlar tarafından ciddi bir konu olarak ele alındı. Sağlam ilişkiler de sağlık ciddi anlamda etkisini gösterirken, problemli ilişkilerde, özellikle ruh sağlığını ve hayatımızı da kötü yönde etkilemektedir. Bu etkileşim basit olarak görülmemekte ve ciddiyetini haberimizin altında sizlerle paylaşmaktayız.

Araştırmalar, güçlü ve sağlam ilişkilerin çiftleri hastalıklardan koruduğu, daha sağlıklı alışkanlıklar edinmelerini sağladığı hatta daha uzun yaşadıklarını kanıtlamıştır. Bir diğer yandan da, sorunlu ilişkiler strese neden olurlar.

KİLO ALIMI

Çiftlerin, ilişkileri düzene oturduktan sonra kendilerini bıraktıkları ve kilo aldıkları herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ama bu, herkeste böyle olmak zorunda değil. Çiftler, birbirlerini destekleyerek ve motive ederek sağlıklı kalmayı ve egzersizlerini aksatmamayı başarabilirler. Bunun için beraber yemek pişirebilir, spora birlikte gidebilir ve birbirlerinin hedeflerini destekleyebilirler.

STRES SEVİYELERİ

Düzenli fiziksel yakınlık stresi azaltır ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Düzenli olarak seks yapan insanların, zihinsel olarak daha sağlıklı oldukları ve ilişkilerinden ve hayatlarından daha memnun oldukları ispatlanmıştır.

İYİ HİSSETME HORMONLARI

Fiziksel ilişkinin tek yolu seks değildir. 2004 yılında, 38 çift üzerinde, yapılan bir araştırmaya göre hem kadınlar hem de erkekler sarıldıktan sonra çok daha fazla oksitosin (mutluluk hormonu) salgıladıkları kanıtlanmıştır.

UYKU PROBLEMLERİ

Sevdiğiniz biriyle uyumak, rahatlamanıza ve huzurlu bir uykuya dalmanıza yardımcı olur. Tabii bunun tersi durumlar da olabilir. Eğer sevgiliniz ya da eşiniz horluyorsa, fazla sağa sola dönüyorsa bu, sizin uyku problemleri yaşamanıza neden olabilir.

GERGİNLİK

İlişkideki sorunlar sizi strese sokabilir hatta bazen sürekli endişe ve gerginlik hissetmenize neden olabilir.

DEPRESYON

Depresyon ve endişe hisleri genellikle birlikte hareket ederler. Bu nedenle, kötü giden bir ilişkinin sizi kolayca depresyona sokabileceğini de anlamak kolaydır.

ALKOL KULLANIMI

Sevgilimiz, alkol kullanım oranımız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. O, ne kadar sık ve ne kadar çok içerse, siz de o kadar içmeye meyillenirsiniz.

TANSİYON

Kişinin beslenme şekli, egzersiz alışkanlıkları ve stres seviyesi tansiyonu üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve ilişkiniz bütün bu durumlar üzerinde etkilidir.

KALP SAĞLIĞI

İlişkiler ve kalp sağlığı arasındaki bağ senelerdir bilinmektedir. Araştırmalar, evli kişilerin, kalp krizine yakalanma risklerinin daha düşük olduğunu kanıtlıyor, özellikle de erkekler için.

KANSERİ YENMEK

Birbirine destek veren, aralarındaki bağın kuvvetli olduğu çiftlerde, kişilerden biri kansere yakalanırsa, iyileşme oranının çok daha fazla olduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır.

SAĞLIĞINIZA DİKKAT ETMEK

Sevgilinizin size dikkat eden gözleri ve size olan özverisi günlük sağlığınızı iyi yönde etkiler. Bir hastalığın başında teşhis konulmasını ya da daha önemsiz hastalıklarda bir an önce iyileşmenizi sağlar.

KALP AĞRISI

Sağlığınızı etkileyen tek ilişki tipi şimdiki zamanda yaşadığınız değildir. Geçmişte yaşadığınız ilişkiler de sağlığınızı iyi ya da kötü yönde etkiler. Özellikle de kötü yönde… 2011 yılında, Colombia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre eski bir sevgiliyi düşünmek beyinde, fiziksel acı hissedildiğinde yaşanan aktivitenin aynısını yaşatıyor. Ayrıca kırık kalp sendromu olarak bilinen hastalık, kalbin geçici olarak büyümesi anlamına geliyor ve kişiye büyük oranda fiziksel ve mental stres yaratıyor.

Güzel giden bir ilişkiniz varsa bunun değerini bilin. Birlikte yaşadığınız anların tadını çıkarın. Kötü giden ilişkinizi ise daha fazla uzatmamaya çalışın. Unutmayın siz her şeyden değerlisiniz.

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor