İdrar Kaçırmaya Veda Edin

İdrar Kaçırmaya Veda Edin

İdrar Kaçırmaya Veda Edin İdrar kaçırma sorununun yalnızca yaşlı kadınları etkilediği düşünülebilir. Mesaneyi kontrol etme problemi aktif ve genç kadınları da etkiliyor. Bu idrar kaçırma yaştan bağımsız olarak birçok kadının gizli bir sorunudur ve bununla uğraşmaktadır. Bayanların bu sorunu erkeklerden iki kat fazladır. Genç bayanların yüzde 30’u, orta yaşlı bayanların yüzde 4,’ı ve yaşlı bayanların […]

İdrar Kaçırmaya Veda Edin

İdrar kaçırma sorununun yalnızca yaşlı kadınları etkilediği düşünülebilir. Mesaneyi kontrol etme problemi aktif ve genç kadınları da etkiliyor. Bu idrar kaçırma yaştan bağımsız olarak birçok kadının gizli bir sorunudur ve bununla uğraşmaktadır. Bayanların bu sorunu erkeklerden iki kat fazladır. Genç bayanların yüzde 30’u, orta yaşlı bayanların yüzde 4,’ı ve yaşlı bayanların yüzde 50’sinden fazlasında idrar kaçırma sorunu olmaktadır.

Stres tipi idrar kaçırma; gülündüğünde, öksürüldüğünde ve hapşurulduğunda idrar torbasını zorlayan ya da idrar torbasına fazla baskı uygulandığın herhangi bir harekette ortaya çıkan küçük bir sızıntıdır. Bu tip idrar kaçırma pelvik dokular ve kaslar gerildiği ve hasar gördüğü için hamilelikten ve doğumdan kaynaklanabilir. Aşırı şişmanlık sebebi ile yüksek etkili sporlardan ya da yaşlanmanın sonucu olarak ortaya çıkabilir.

 

İdrar Kaçırma Nedenleri

Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri arasında Sıkışma tipi idrar kaçırma; acil tuvalete gitme ihtiyacını takiben birkaç saniye içinde istemsiz olarak idrar kaçırmadır. Karma tip idrar kaçırma; birden çok idrar türüne sahip olunduğu anlamına gelir. Taşma tipi idrar kaçırma; tuvalete her gidildiğinde mesane boşaltılamıyorsa, sık sık ve sürekli idrara çıkılıyorsa taşma tipi idrar kaçırma sorunu var demektir. Şeker hastalığı olanlar ve bazı ilaçlar bu tip idrar kaçırma yaşayabilir.

İdrar Kaçırmada Tedavi Yöntemleri

İdrar kaçırma tedavileri ise şu şekilde olabilir: Mesane egzersizi; tuvaletlerde zaman uzatılırsa fayda sağlanabilir. Her 30 dakikada bir sık bir şekilde idrar yapmaya başlanırsa ve her üç dört saat içinde tuvalete gidene kadar kademeli olarak zamanı artırırsınız.

Kas egzersizi; kas kontrolü sağlanırsa sızıntıyı yönetebilirsiniz. Düzenli bir şekilde pelvik kas egzersizi yapmak demektir. Aynı anda vajinanızın ve poponuzun etrafındaki kasları sıkın ve içe doğu çekip bırakın. 8’ e kadar sayıp sıkıca tutun ve bırakın. Rahatlama hissi oluşacaktır. 8’e kadar dayanamazsanız elinizden geldiği kadar tutmaya çalışın.

Üst sınırı 12 ye kadar saymaktır. Yapabildiğiniz kadar tekrarlayın. Her gün otururken, ayakta iken, yatarken 8-12 defa yapabilirsiniz. Kahveyi ve kolayı azaltın. Birçok kadın için emici pedler ilk silahtır. İkincisi ise yaşam tarzı değişikliğidir. Bu yaşam tarzı değişikliği daha az su içmek olabilir. Kahve ve kola gibi kafeinli içecekler daha çok idrar kaçırmaya neden olabilir. Kafeinli içecekleri azaltmak yararınıza olacaktır.

 

 

 

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor