İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

İnsanlar hayatları boyunca fazla kilo sorunları yaşadıkları dolasıyla kilo hesaplamaları yapmaktadırlar. İdeal kilo hesaplamalarından birden çok yol izlenmektedir. sürekli olarak kullandığımız internette artık otomatik hesaplayıcılar olsa da kendi ideal kilonuzu kendiniz hesaplayarak da bulabilmektesiniz.

İnsanlar hayatları boyunca fazla kilo sorunları yaşadıkları dolasıyla kilo hesaplamaları yapmaktadırlar. İdeal kilo hesaplamalarından birden çok yol izlenmektedir. sürekli olarak kullandığımız internette artık otomatik hesaplayıcılar olsa da kendi ideal kilonuzu kendiniz hesaplayarak da bulabilmektesiniz.  İdeal kilonuz boyunuza ve yaşınıza  göre değişkenlik göstermektedir. Daha sonra bu etkenleri göz önünde bulundurarak ideal kilonuzu hesaplayabilir, ve elde edilen rakama ulaşmaya gayret edinmelidir. Bütün bunlar sağlıklı yaşam için oldukça önemli unsurlardan bir tanesidir.  Yurt dışında bilimsel araştırmalara göre 1 kilonun verilmesiyle beraber 3 ay ömrünüzün uzayacağı belirtilmiştir. Hesaplan ideal kilonun altında olmak, ideal kilonun üstünde olmak kadar zararlı olmaktadır. Bu yüzden  sağlıklı yaşam için ideal kilo da olmak oldukça önemli bir husustur. İdeal kilomuza ulaşmak için düzenli ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir.

İdeal kilo hesaplamaları yapılırken birden çok  farklı fikirler ortaya  atıldığından dolayı pek çok tartışma yaşanmıştır. Çünkü bu tür hesaplamalara yaş, boy, cinsiyet ve vücut tipi büyük etki etmektedir. Bu yüzden ideal kilo hesaplamalarında yaş, kas-yağ oranı, boy, cinsiyet  dikkate alınmalıdır. Çünkü insanların ideal vücut ağırlıkları yaşlarına bağlı olarak büyük farklılıklar göstermektedir. Bir insanda yaşın ilerlemesi ile birlikte metabolizma hızı da düşmektedir. Bu nedenle kilo verme oranı da yaşça küçük insanlara göre çok daha yavaş olmaktadır.

İdeal Kilo Hesaplama Formulü

İnternet ortamında değil de kendimiz de kendi ideal kilomuzu hesaplayabiliriz. Bunun için kilonuzu ve boyunuzu ölçmeniz gerekmektedir. Daha sonra kendi boyunuzdan 150 rakamını çıkarınız. Elde edilen rakamı ise 4 bölün. Daha sonra elde edilen rakama 100 ekleyin ve bu rakamı kendi boyunuzdan çıkarın. Elde edilen bu son rakam sizin ideal kilonuz olmaktadır. Bu hesaplamaları bayanlar yapıyorsa elde edilen rakamdan 3 yada 2 kilo kilo daha az  hesaplamanız gerekmektedir.

örneğin; 170 boyunda olan bir bayanın ideal kilosu 62.6 olmalıdır.

Erkekler için yapılan hesaplamalarda ise boyu ilk 1.5 metresi için 48 kilo. Daha sonraki her 2.5 metre fazlalık için 2.7 kilo eklenmelidir. Örneğin ; 180 boyundaki bir erkeğin ideal kilosu 48 + 32.4= 80.4 kilogram olmalıdır.

 

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

 

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Hande Yılmaz Hande Yılmaz Yılın En Heyecanlı ve İyi Annesi Hande Yılmaz Kadın Sitemizin Değerli Yazarlarından olup, Bebek Sağlığı ve Beslenme ile ilgili Konulara yer vermektedir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al