Hürrem Sultan Kimdir? Nasıl Öldü?

Hürrem Sultan Kimdir? Nasıl Öldü?

Hürrem Sultan, Osmanlı tarihinde en çok adı geçen kadınlardan biri ve sarayda sözü geçen en güçlü kadınlardan biri olarak tarihe geçmiştir. Sultan Süleyman Han’ın eşi ve Mihriban Sultan‘ın Annesi olan Hürrem Sultan Star TV ekranlarında en çok izlenen Muhteşem Yüzyıl dizisi ile tekrar gündeme gelmiştir. Peki Hürrem Sultan Kimdir? Hürrem Haseki Sultan olarak bilinen Hürrem […]

Hürrem Sultan, Osmanlı tarihinde en çok adı geçen kadınlardan biri ve sarayda sözü geçen en güçlü kadınlardan biri olarak tarihe geçmiştir. Sultan Süleyman Han’ın eşi ve Mihriban Sultan‘ın Annesi olan Hürrem Sultan Star TV ekranlarında en çok izlenen Muhteşem Yüzyıl dizisi ile tekrar gündeme gelmiştir.

Peki Hürrem Sultan Kimdir?

Hürrem Haseki Sultan olarak bilinen Hürrem Sultan, 1500 – 1506 yıllarında Rütenya – Lehistan doğumludur. Asıl Adı Anastasia olarak bilinen Hürrem Sultanın babası Ortadoks bir Rahibin kızıdır. Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul’a kızlarağasına gönderilen Kösem Sultan henüz 15 yaşındayken Sultan I. Ahmet’e haseki oldu.  Sultan Süleyman’ın nikahlı eşi ve sonraki padişah olan 2. Selim’in annesidir.  Hürrem Sultan’ın adı bilinen 6 evladının yanı sıra ismi bilinmeyen veya küçük yaşta vefat eden diğer evlatlarının olduğu da rivayet edilir.

Hürrem Sultan hakkında son dönemlerde işlenen tarihsel konular ve Star TV’de yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisi ile gündeme gelen Hürrem Sultan ve Entrika olayları aslında gerçek dışı bir hayal ürünüdür. En büyük yanlış şudur ki, Şehzade Mustafa‘nın öldürülmesi Hürrem Sultan’ın entrika oyunları ile yapılması durumudur. Bu Şahsiyetli bir Osmanlı Kadınına hakarettir.

Borcu Olanların Borçlarını Ödeyen İlk Kadın Sultan

Hayır işlerinde de öncülük etmeyi prensip edinen Kösem Sultan, etrafındaki fakirlere yardımlarda bulunmuştur. Her yıl Receb-i Şerif ayında tebdili kıyafetle arabaya binerek hapishanelere gitmiş; borcu yüzünden hapse düşen mahkûmların borçlarını ödemiş ve onların hapisten çıkmalarını sağlamıştır.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Hürrem’in dindarlığını sorgulayanlar, Kudüs’teki vakfiyesine baksın!

Can Alpgüvenç’in Hürrem Sultan hakkındaki fikirleri net: “Bugün insanların zihninde canlanan Hürrem, Batı’nın hayal ettiği kadın. Onun hakkında anlatılanların hiçbiri gerçeği yansıtmıyor.” Peki, gerçek ne ve neden bu gerçek anlatılmıyor? Niyetinin ‘Hürremcilik’ olmadığını söyleyen Alpgüvenç, soruya soruyla cevap veriyor: “Harem, saraya savaşlardan esir getirilen kimsesiz küçük çocukların yetiştirildiği bir yer. Burada kız çocukları kabiliyetlerine göre eğitim alır ve istihdam edilir.

 

Hürrem Sultan Nasıl Öldü?

Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleyman’dan 8 sene önce 52 yaşındayken öldü. Oğlu II. Selim’in tahta çıkışını göremedi. Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü.

Ölüm nedeni sıtma yada yüksek ateş veya kuluç hastalığı olduğu rivayet olunur. Kanuni ile edirneye yolculuk yapıyorlar ve edirne dönüşü hastalanıyor.

Türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden İznik çinileriyle kaplıdır.

Hürrem’i dizide değil Ayasofya’da, Haseki’de arayın

Bahsettiği vakıflardan Mekke ve Medine’dekilerin haricindeki eserlerin insanların ziyaretini ve ilgisini beklediğini ifade eden Doç. Dr. Güler şöyle devam etti:

‘Bir kolaycılık var. Biz televizyon kültürü nedeniyle düşünmeden bakıyoruz. Halbuki bakarak düşüneceğimiz bir Hürrem Sultan var karşımızda. İstanbul’da her gün görebileceğimiz sadece Haseki imaretine insanların bu gözle bakması gerekiyor. Hürrem Sultan’ın nasıl bir inceliğe, zarafete, kültürel alt yapıya, hizmet anlayışına, hayır bilincine sahip olduğunu görmek açısından Haseki yeter. İnsanların televizyondan Hürrem Sultan’ın saçına veya kaşına değil de bu vakıflara, hayırlarına gidip bakması ve Hürrem’i bu yandan incelemesi gerekiyor.

‘İnsanların öldüğünde amelinin kesileceği ancak bu tür vakıf eseri bırakanların amelinin devam edeceği’ manasında Hadis-i Şerif var. Bu da şu anlama geliyor ki ameli devam eden insan aynı zamanda madden olmasa da manen oradadır. Hürrem’i diziler değil vakıfları anlatır. Hürrem’i televizyonda şurada, burada aramanın anlamı yok. Onu bugün hem Sultanahmet Meydanı’ndaki Çifte Hamam’ın çevresinde hem de Haseki Hastanesi’nin arkasındaki Hürrem Sultan imaretinde ve darüşşifasında görmemiz mümkün.’

Osmanlı hanımlarının gerçek anlamda yaptıkları geri planda

Osmanlı tarihi içerisinde padişah hanımlarının kendi çocukları için siyasete müdahale etmesinin çok ön plana çıkarıldığını vurgulayan Güler, ‘Onların gerçek anlamda yaptıkları geri planda kalıyor. Sadece çocuklarını tahta geçirmek için binbir türlü entrika yapmış gibi lanse ediliyor. Hangimiz elimizde imkan varsa çocuğumuzun devleti yönetmesini istemeyiz. ‘Benim çocuğum yetenekli değil yönetmesin’ demek çok zordur’ diye konuştu.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al