Her Yaşın kendine göre Egzersizleri olduğunu biliyor muydunuz ?

Her Yaşın kendine göre Egzersizleri olduğunu biliyor muydunuz ?

İnsanların çoğunluğu kilo aldıklarında egzersiz , spor ya da buna benzer aktivitelere katılma isteği duyarlar. Bilinçsizce gidilen bu tür sporların yapıldığı yerlerde ,kendilerine uymayan türde spor yaptıkları zaman bir şekilde vücutlarının bunu kaldırmadığı ve sporun yanlış olduğunu düşünürler. Buna bağlı olarak sporu bırakmak gibi bir düşünceye kapılırlar. Halbuki her yaşın kendine göre egzersizi ,spor aktiviteleri […]

İnsanların çoğunluğu kilo aldıklarında egzersiz , spor ya da buna benzer aktivitelere katılma isteği duyarlar. Bilinçsizce gidilen bu tür sporların yapıldığı yerlerde ,kendilerine uymayan türde spor yaptıkları zaman bir şekilde vücutlarının bunu kaldırmadığı ve sporun yanlış olduğunu düşünürler.

Buna bağlı olarak sporu bırakmak gibi bir düşünceye kapılırlar. Halbuki her yaşın kendine göre egzersizi ,spor aktiviteleri bulunmaktadır.buna bağlı olarak kilo verebilir ,kilo alabilirsiniz, kilonuzu sabit değerde de tutabilir yalnız kas için de yoğunlaşabilirsiniz.Ancak bunların bilincinde olmak için hangi egzersizin size göre olduğunu ,bilmeniz önemlidir.

Biz de Bu yüzden kadin.info web sitemiz olarak yaptığımız araştırmalar sonucunda ,çıkardığımız yaşa göre spor hakkında yayınladığımız yazımızda bilmediklerinizi rahatlıkla  öğrenebilirsiniz.

 

Hem sağlıklı ve zinde olmak için hem de fazla kilolardan kurtulmak için yaşa uygun egzersizler uygulamak gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, her yaşa özel egzersiz önerileri ile aktif ve sağlıklı bir yaşam elde edilmesine yardımcı oluyor. Yaşa uygun egzersiz programı hazırlamak ve bu programa her gün düzenli bir şekilde uyarak egzersiz hareketleri yapmak aynı zamanda birçok hastalığın temel nedeni olan Stresten de arınmaya yardımcıdır.

Yaş gruplarına göre egzersiz hareketleri uygularken dikkat edilmesi gerekenler, vücudu çok zorlamamak ve egzersiz öncesi ısınmak. Yaşınız 20,30 veya 40 olabilir, spor ve egzersiz her yaşta yapılabilir ancak sağlık sorunları göz önünde bulundurulmalı ve yaşınıza uygun kendinizi zorlamayacak, sakatlıklarla karşılaşma riskini en aza indirecek egzersiz hareketleri yaparak sağlığınızı koruyabilirsiniz.Yaşa uygun egzersiz önerilerine buyurun göz atalım ve hangi yaşlarda hangi egzersiz hareketlerini uygulamamız gerektiği hakkında fikir edinelim:

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Yaşa Göre Egzersizler

20 ’li Yaşlar: İddialı bir fitness (fiziksel egzersiz) hedefi belirleyin. Uzun mesafe koşularına ya da yoğun bir antrenman sınıfına katılmayı hep istemiş miydiniz? Bu sizin için bir fırsat olabilir. Bir hedef belirleyin, sonra önümüzdeki on yıl içinde ona ulaşmak üzere plan yapın.

30 ’lu Yaşlar: 20 yaşından sonra bazal metabolizmanız her on yılda bir yüzde 1 ile 2 oranında yavaşlıyor. 30 ’lu yaşlarınızda haftada dört gün birer saat antrenman (kardiyo ve direnç) ve en az bir gün 45 ila 60 dakika yüksek yoğunlukta kardiyo hedefleyin. Egzersizler arasında bir gün ara vermeyi unutmayın.

40 ’lı Yaşlar: 40 ’lı yaşlarda haftada üç gün günde bir saat ağırlık çalışması ve haftada 5 gün günde 45 dakika kardiyo hedefleyin. Haftada bir gün ara verin. Ancak, yeni bir egzersiz programına başlarken mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

50 ’li Yaşlar: 50 ’li yaşlarda haftada 4 ila 6 kez 20-40 dakikalık kardiyo ve haftada iki kez yarım saat ağırlık çalışması yapabilirsiniz. Ancak böyle bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Egzersizlerin ardından mutlaka germe/esneme hareketleri yapmayı unutmayın.

60 ve Üstü Yaşlar: Bu yaşlarda düzenli egzersiz yapmak, ama bu arada eklemleri zorlayan aerobik egzersizden kaçınmak önem taşır. Eklemlerinize yüklenmekten kaçınmak için, kısa yürüyüşler yapabilir, yüzebilir ya da pedal çevirebilirsiniz. Yeni bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayın.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Merve akyel Merve akyel Özgür harflerin dokunduğu kalemle yazmak, değer katmaktır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al