Havuz ve Deniz Sonrası Cilt Bakımı

Havuz ve Deniz Sonrası Cilt Bakımı

2014 deniz sezonu açıldı. Artık herkes Denize ya da Havuza koşarak güneşin keyfini suda yaşamaya başlıyor. Peki cilt bakımı yapan bayanların tuzlu su ve havuz suyundan etkilenmemeleri için doğru cilt bakımı nasıl yapmalıdır? Bu konuda önerilerimizi konu altında sizlerle paylaşıyoruz. Yaz aylarında havuz sonrası cilt bakımı cildinizin hassas yapısının korunabilmesi ve canlı görüntüsünün devamlılığı açısından […]

2014 deniz sezonu açıldı. Artık herkes Denize ya da Havuza koşarak güneşin keyfini suda yaşamaya başlıyor. Peki cilt bakımı yapan bayanların tuzlu su ve havuz suyundan etkilenmemeleri için doğru cilt bakımı nasıl yapmalıdır? Bu konuda önerilerimizi konu altında sizlerle paylaşıyoruz.

Yaz aylarında havuz sonrası cilt bakımı cildinizin hassas yapısının korunabilmesi ve canlı görüntüsünün devamlılığı açısından dikkat edilmesi gereken bir uygulamadır.

Havuzda Hangi Kimyasallar Kullanılmaktadır?

Yüzme havuzlarında, yönetmelikler gereğince kullanılmakta olan üç ana kimyasal madde bulunmaktadır. 1.2 ve 2 yoğunluk aralığında klor, 7 oranında PH düşürücü ve yosun önleyici. Ayrıca havuz motorları kapatıldığı zamanlarda ve akşamları çöktürücü denilen ve su içerisindeki zerreciklerin zemine inmesini sağlayan kimyasal maddenin kullanımı da söz konusudur.

Klor Cilde Zararlı Mıdır?

Klor bir kimyasal madde olarak yakıcı bir etkiye sahiptir ve cildinizi kurutmaktadır. Havuza girdikten sonra yoğun su ile anında duş alınmalı ve mümkün olduğunca çabuk şekilde banyo yapılmalıdır. Böylelikle klor ve diğer kimyasallar ciltten temizlenecek, olası yan etkileri ortadan kaldırılacaktır.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Havuz Sonrasında Klor Ciltten Nasıl Temizlenmelidir?

Klor cildinizi kurutan bir etkiye sahiptir ki, bu özellikle baş derinizde ciddi boyutlarda tahribat yaratarak, saçlarınızın dökülmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle havuzdan sonra mutlaka tanzikli bir duş başlığı kullanılarak iyice durulanarak duş alınmalı, akabinde vücut şampuanı da kullanılarak ılık bir banyo yapılmalıdır.

Saç dipleri en az üç kez, masaj yapılarak yıkanmalı ve bu konuda etkili bir şampuan tercih edilmelidir.

Tercih edilebilecek en iyi yöntemlerden birisi olarak da, bir kova içerisinde ılık su doldurulduktan sonra, içerisine bir miktar sirke dökülerek hazırlanan sirkeli suyun, durulanma amacı ile kullanılmasıdır. Sirkeli su vücudunuzun üzerine yapışmış durumdaki bütün kimyasal maddeleri ve yağı temizlemenizi sağlayacaktır.

Cildiniz ve saçlarınız üzerinde rahatlatıcı bir bakım etkisi bulunan sirkeli su kullanımının ardından, normal su ile durulanabilir veya duş jeliniz ile tekrar banyo yaparak sirke kokusunun etkisinden tamamen kurtulabilirsiniz.

Havuza girdikten sonra, duş almadan oturulmamalı, ıslak bikini ve mayo ile oturmak konusunda da son derece dikkatli olunmalıdır. Gerek giysileriniz, gerek cildiniz için, üzerinide kuruyan klor alerjik reaksiyonlara yol açabileceği gibi, cilt üzerindeki olumsuz etkileri ile de risk oluşturmaktadır.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al