Hangi Tür Kitapları Okumalıyız?

Hangi Tür Kitapları Okumalıyız?

Kitap, En iyi dosttur. Peki ama hangi tür kitaplar okumalıyız? Kişiliğimizi geliştirecek kitap önerileri için bu yazımız tam sizin için.

Kitap okumanın önemini aslında hepimiz gayet iyi biliyoruz. Tür olarak da seçimleriniz bizleri muhakkak etkileyecektir. Fakat bu konuda doğru adımlar atmak için neler yapılabileceğini tam olarak bilmiyoruz ve ülkemizde zaten okuma oranı çok az. Katkı sağlamak amacıyla sizlere bu yazıyı yazma gereği hissettik.  Kitap okuma alışkanlığı her ne kadar önemli ise doğru türde tercihler yapmak da hem işin başında hem de ilerleyişinde en az onun kadar büyük önem taşıyor. Etrafımızda her ne kadar; “Yeter ki okumayı öğren, bu alışkanlığı kazan, ondan sonra ne istersen oku hangisi olduğu fark etmez” diyenler olsa da, hiç kimsenin, ilgisini çekmeyecek, kendisine bir katkı sağlayacak özellikte bulunmayan bir kitabı okumak isteyeceğini hiç sanmıyoruz. Bu nedenle hem okumaya yeni başlayanlar için hem de bu konuda artık kitap kurdu denilen seviyeye gelmiş kişiler için kitap tercihi, dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Yeni Başlayanlar Ne Yapmalı?

  Ülkemizde kitap okuma oranlarının adeta yerlerde süründüğünü düşünerek, öncelikle bu muazzam alışkanlığa yeni başlamış olanlara birkaç tavsiye vermek istiyoruz. İlk olarak kesinlikle ilgi alanınızı çeken eserleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz bir konuda size cevaplar sunabilecek kitapları tercih edin. Örneğin bilim kurgu konusuna ilgili iseniz, bu konuda izlenmedik film bırakmamışsanız, tercih edeceğiniz kitaplar da bu yönde olmalıdır. Yazarların da önemi bu konuda çok büyüktür. Özellikle yeni adım attığınız bu eşsiz dünyada sizlerin kalıcı hale gelmesini sağlamak için, tarihten bu yana kabul görmüş, sayısız okuyucusu olan yazarları tercih etmeniz muhakkak faydanıza olacaktır. İlerleyeceğiz daha sonraki aşamalarda, bilgi birikiminiz ve deneyiminiz artacağından, tercihlerinizi rahatlıkla, artık kimseye ihtiyaç duymadan yapabileceksiniz.

Kitap Kurtları için de Seçimler Önemli:

Peki ya artık kitap okuma konusunda büyük aşamalar kaydetmiş ve birçok kitap okumuşsanız, yine de birkaç tavsiyenin faydalı olacağını düşünenlerdenseniz? Sizlere de birkaç bilgi vermek istiyoruz.

Daha önce, örneğin popüler kültür eserlerinden veya dünyanın en klasik eserlerinin arasından hiç okumamışsanız, bunlardan bir tanesini elde edip okumaya başlayabilirsiniz. Başka bir seçenek olarak da daha önce okumuş olduğunuz konuları, kitap türlerini bir gözden geçirin. Sonrasında, bu konularla alakalı olmayan farklı bir konu seçip okumayı deneyebilirsiniz. Farklı deneyimler hayatınızda olumlu etkiler oluşturabilir.

Hangi Kitap Türü Kitaplar okumalıyız?

Ruhunuzda Farklı Etkiler Oluşturun:

Tür seçiminizi güncel kitaplardan yana kullanmak zorunda kalmayın.

Şimdiye kadar kitaplarınızı kitapçılardan almışsanız, kütüphanelere az gitmiş ya da hiç gitmemiş iseniz, kütüphanelerde ısrarcı olun. Çünkü kitapçılarda, genelde güncel kitaplar satılmaya çalışılır. Türkiye’de iki çeşit kütüphane bulunur. Kart sistemliler ve normal bildiğimiz raf sistemi ile çalışan kütüphaneler. Kart sisteminde bilgisayardan seçtiğiniz kitap bir görevli aracılığı ile size ulaşır. Yani söylemeye çalıştığımız aslında, bu sistemde, kitaplarla aranızda tam olarak bağ kuramazsınız. Ama bütün bunları tercih etmeyip raf sistemli kütüphanelere giderseniz, orada güncel olsun olmasın her türlü kitabı rahatlıkla bulup, gözlerinizle görüp dokunarak, aranıza hiçbir engel girmeden rahatlıkla seçebilirsiniz. Teknolojinin getirdiği sistemlerde, bilgisayarlardan, tabletlerden, telefonlardan kitap okumak, gerçek okuyucuların sadece zor durumlarda kullandıkları yöntemlerdir.

Örneğin Doğu ekspresinde uzun bir yolculuğa çıktığınızda, yanınıza aldığınız kitapta bittiyse ve başka bir seçeneğiniz yoksa, teknolojiyi kullanarak, boş zamanlarınızda kitap okumayı seçebilirsiniz. Bunların dışında okumak için teknolojiyi kullanmayı pek önermiyoruz. Kitapları elinize almalı, dokunmalı, eski ve yeni kitapların görsel durumları ve kokularıyla haşır neşir olmalısınız. Bu çok farklı bir duygudur. Hatta bazı insanlar yeni kitapların kokusuna bayılırlar.

Kısaca yaratılışımızın özelliklerinden olan görselliği, duymayı, dokunmayı, koku almayı teknoloji ile öldürmeyin. Nasıl ki çocuklarımızın teknolojinin getirdiği yenilikler ile vakit geçirmesini istemiyorsak, parklarda oynamaları, arkadaşları ile yan yana bulunmaları hoşumuza gidiyor ise bunu okumak konusunda da kendimize ve çevremizdekilere uyarlamalıyız.

Kitaplara her zaman rahatlıkla vakit bulabilmeniz dileğiyle, hoşçakalın.

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kitap tavsiyeleri

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli