Hamilelik döneminde anne adayları nasıl beslenmelidir

Hamilelik döneminde anne adayları nasıl beslenmelidir

Hamilelik döneminde anne adayları nasıl beslenmelidir? Annelik her kadını yaşamak istediği bir duygudur. Hamilelik dönemi ise anne adaylarına annelik dönemine hazırlayan bir süreçtir. Bu dönemde kadınlar vücutlarındaki değişimleri içlerinde büyüyen bebekleri hissederek çok farklı hisler yaşamaktadırlar. Hamilelik döneminde anneler kendilerine son derece dikkat etmelidirler. Çünkü anneler kendilerine dikkat ettikleri sürece bebeklerine de dikkat etmiş olur. […]

Hamilelik döneminde anne adayları nasıl beslenmelidir?

Annelik her kadını yaşamak istediği bir duygudur. Hamilelik dönemi ise anne adaylarına annelik dönemine hazırlayan bir süreçtir. Bu dönemde kadınlar vücutlarındaki değişimleri içlerinde büyüyen bebekleri hissederek çok farklı hisler yaşamaktadırlar. Hamilelik döneminde anneler kendilerine son derece dikkat etmelidirler. Çünkü anneler kendilerine dikkat ettikleri sürece bebeklerine de dikkat etmiş olur. Hamilelik döneminde fizyolojik olarak ve hormonal olarak pek çok değişiklik anne adayında gözlenmektedir. Yemek alışkanlıklara da bu değişimlerle beraber değişkenlik gösterebilir. Çünkü hamilelik süresi boyunca bazı kokulara ve yemeklere karşı hassasiyet durumu görülebilir. Böyle durumda da anneler bazı gıdalardan uzaklaşabilir. Yemek hususu hamilelik dönemi için oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir. Çünkü anneler kendilerine bakarak daha sağlıklı olmalıdırlar. Anneler ne kadar sağlıklı olursa bebeklere de anneler kadar sağlıklı olurlar. Genellikle hamilelik döneminde kadınlar buldukları şey yemekleri yerler. Fakat bu durum hiç doğru değildir. Çünkü hamilelik döneminde aslında anne adaylarının sağlıklı olarak beslenmesi gerekmektedir. Gereksiz olarak gıda tüketimi sadece annenin kilo almasını sağlayacaktır. Gereksiz besinlerin bebeğe de faydası olmayacaktır. Bu nedenden ötürü anne adayları sağlıklı besinler ile hem kendisine hem de bebeğine daha iyi bakmalıdır.

Hamilelik döneminde anne adayları nasıl beslenmelidir

Özellikle ilk üç ay hem anne hem de bebek için oldukça önemlidir. Bu üç aylık dönemde anneler sağlıklı besinlere yönelmelidir. Çünkü ilki üç aylık dönemde bebeklerin önemli gelişmesi tamamlanmaktadır.

Hamilelik döneminde karbonhidrat alımı da yapılmalıdır. Fakat genellikle karbonhidratı yüklenmek ne anne ne de bebek için çok faydalı olmaz. Karbonhidratın yanı sıra protein alımına da özellikle önem verilmelidir. Sabahları kahvaltıda yumurta tüketilmesi özellikle önerilmektedir.

Protein ve karbonhidratın yanı sıra yeşillik tüketimi de vitamin alımı açısından son derece önem teşkil etmektedir. Özellikle zeytinyağlı salatalar yiyerek hem vitamin alımı sağlanır hem de bağırsakların çalışmasına katkıda bulunmuş olursunuz. Bunların yanı sıra gün içerisinde kuru meyveler de tüketebilirsiniz. Özellikle kuru kayısı kuru incir, badem, ceviz ve fındık gibi gıdalarında tüketilmesi gerekmektedir.

Hamilelik döneminde sıvı tüketimine de dikkat edilmelidir. Bol su içmeli ve suyun yanında bitki çaylarının da tüketilmesine önem verilmelidir.

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli