Hamilelik Depresyonu Nasıl Önlenir ?

Hamilelik Depresyonu Nasıl Önlenir ?

Hamilelik Depresyonu ile ilgili makalemiz. Depresyon tüm dünyada yaygın bir ruhsal bozukluk türü olup derin üzüntü, durgunluk, içe kapanma, içinde düşünme, isteksizlik, karamsarlık, değersizlik, ağlama krizleri, intihar gibi duyguların yanı sıra fizyolojik işlevlerinde de yavaşlama ile kendini gösteren bir duygu durum bozukluğu sendromudur. Hafif düzey ve ileri düzey şeklinde değerlendirmekte olup, ilk düzeyde duygu durum […]

Hamilelik Depresyonu ile ilgili makalemiz. Depresyon tüm dünyada yaygın bir ruhsal bozukluk türü olup derin üzüntü, durgunluk, içe kapanma, içinde düşünme, isteksizlik, karamsarlık, değersizlik, ağlama krizleri, intihar gibi duyguların yanı sıra fizyolojik işlevlerinde de yavaşlama ile kendini gösteren bir duygu durum bozukluğu sendromudur.

Hafif düzey ve ileri düzey şeklinde değerlendirmekte olup, ilk düzeyde duygu durum bozukluğu şeklinde çıkarken ilerlemiş ikincil durum ise bir çok psikolojik durumun habercisi olarak ta görünmektedir. Depresyon tekrarlama oranı yüksek olduğu için önemli sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir. Hamilelik Depresyonu konumuz;

Hamile kalan bir anne adayı dünyaya bir canlı getireceğinin mutluluğu, ilişkisinin meyvesi olması açısından depresyona yakalanma riski az gibi düşünülse de bu durum özellikle hamilelik döneminde daha çok seyretmektedir.

Özellikle 18-44 yaş arasındaki kadınlarda görünen depresyon hem anne sağlığı hem de fetüs açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Depresyon belirtisi gösteren anne adayının biran önce tedavi olması ve sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmesi bebek sağlığı ve bebeğin dünyaya gelmesinden sonra yaşanabilecek sorunlar nedeni ile ciddi önem taşımaktadır. Depresyona bağlı olarak erken doğum, normalden küçük veya büyük bebek doğumu, yoğun bakım gerektiren doğum, prematüre doğum, büyüme geriliği, ölüm, düşük, gibi doğum zorlukları ve bebekte anormollilerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Anne adayının sağlıklı gebelik dönemi geçirmesi ve sağlıklı bir bebek doğurması açısından tespit edilen depresyon belirtileri nedeni ile tedavi olması gerekmektedir. Gebe kalmadan önce depresyon belirtileri gösteren anne adayının erkek teşhis ile risk oranı azaltılır. Gebelik süreci içinde depresyon tanısının ve risk grubunun teşhis edilmesi için beck depresyon ve edinburgh postnatal ölçeği taramasından geçirilmesi gerekir. Bu taramalardan sonra risk durumuna göre psikoterapi, ilaçla tedavi ve farmakoloji tedavileri uygulanır.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

İlk aşamadaki depresyon belirtileri ilaç kullanılmadan psikoterapi ile giderilmekte olup ileri safhalara göre antideprasan ilaç kullanımı da uygulanmaktadır. Kişiler arası ilişkiler terapisi ve bilinşsel davranışçı terapi yöntemleri de uygulanan teknikler arasındadır.

Kadın Sitesi olarak, Hamilelik Depresyonu ile ilgili konuya yer verdik. Hamile hanımlar depresyon yerine, doğacak bebeğin sağlıklı şekilde dünyaya gelmesi için kendine ve beslenmesine dikkat etmesi ve bu mutluluğu yaşamasını temenni eder, tüm ziyaretçilerimize sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al