Connect with us

Kadın Güzellik Sağlık ve Moda

Hamileliğe Hazırlanırken Bu Uyarılara Dikkat

Hamilelik

Hamileliğe Hazırlanırken Bu Uyarılara Dikkat

Hamile kalmayı düşünen hanımların hamilelik dönemi içerisine girmeden önce bazı durumlara dikkat etmesi gerekiyor. Öncelikle beslenme alışkanlıklarını değiştirmeye başlamalısınız. Beslenme konusunda düzensiz besleniyorsanız ve diyet yapıyorsanız bunlara ara vermeli düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmek zorundasınız.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da kilodur. Ne çok zayıf ne de çok kilolu olmaya özen gösterin. Anne olmayı planlayan hanımların mutlaka 18.5- 25 arası VKi değerini yakalayabilmeleri gerekiyor. Eğer vücut kitle indeksi hakkında bilginiz yoksa bu durumu doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Doğum kontrol hapları kullandıysanız ve bu hapları kullanmayı bıraktıysanız folik asit kullanmaya başlamalısınız. Folik asit hamile kalmayı planlayan hanımların hamilelik öncesinden itibaren almaya başlaması ve hamile kaldıktan sonra da 12 hafta devam etmesi gereken bir durumdur.

Folik asit takviyesinin yanında folik asit içeren besinleri de bol miktarda tüketmeye özen gösterin. Turunçgil ve kuru yemişler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Düzenli Olarak Jinekoloğa Görünün

Jinekoloğa gitmek için hamile kalmayı beklemeyin. Hamile kalmayı düşünüyorsanız kararınız kesinse bu durumu doktorunuzla paylaşın. Doktor tavsiyesi ile hamileliğe sağlıklı bir şekilde hazırlanın. Ufak da olsa sağlık sorunlarınız varsa bunları hamile kalmadan önce gidermeye bakın.

Kullandığınız ilaçlarınız varsa bunları mutlaka doktorunuza danışın. Hamilelik esnasında veya öncesinde bebeği etkileyecek türden ilaçlarsa bırakın. Diş ile ilgili sorunlarınız varsa bunları hamile kalmadan önce yaptırmanız son derece önemli konular arasındadır.

Yazının Devamı için
Advertisement

Kadınlara Dair Tüm Güzellikler

Konu yorumları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Hamilelik

Bunlara da Göz Atabilirsiniz
To Top