Halıda Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır

Halıda Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır

Halıda Kan ve benzeri zor Lekesi Nasıl Çıkarılır? En Pratik yolu ile Halı temizleme yöntemleri.

Halıda Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kan lekeleri çıkarılması en zor lekeler arasındadır. Bu durum halıda kan lekesi nasıl çıkarılır sorusunun kolay bir yanıtı olmadığı anlamına gelir. Zira “protein” bazlı bir madde olan kan, bilinen leke sökücü maddelerle temizlenemez. Pek çok kimse sıradan deterjanlarla çıkarmaya çalışsa da etkili olmamaktadır.

Bazı durumlarda ise halıya zarar verilmesi sonucu yaşanır. Derin gözeneklerin söz konusu olduğu halılarda lekenin daha dibe inme riski yüksektir. Kan protein bazlı olduğundan protein parçalayıcı çözeltiler kullanılması en mantıklı çözümlerden birisidir. Kan içindeki protein parçalanmak suretiyle temizlik sağlanmaktadır. Normalde gıda sektöründe iyi bilinen protein çözücüler eti yumuşatmada kullanılır. Halıdaki kanı temizleyebilir.

Cleaning

Leke Çıkarma Önerileri

Gros marketlerde rahatlıkla bulunan protein çözücüler internetten sipariş verilerek de temin edilebilir. Büyük restoranlar da protein çözücü kullanarak olası sorunları çözerler. Bilinen diğer bir halıda kan lekesi nasıl çıkarılır sorusunun yanıtı “et tenderizeri” şeklindedir. Beyaz bir toz olup marketlerden alınabilir. Bir fırça kullanılarak halıdaki kan lekesine uygulanır. Protein çözücü ve tenderizer bir sonuç vermediyse diğer adımlara geçilebilir. Başka bir yöntemde ise leke suyla iyice ıslatılır.

Üzerine tuz ve suyun bir kapta iyice karıştırılmasıyla elde edilen macun tatbik edilir. Parmaklar kullanılarak macun halıya yedirilir. Uygulama akabinde 15 dakika kadar beklendikten sonra bir havlu ya da bez ile silinir.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Diğer Leke Çıkarma Yöntemleri

Her üç yöntem uygulandığı takdirde sonuç alınamamış ise hidrojen peroksit ile söz konusu alan ıslatılır. Su ile karıştırılarak uygulanması doğru sonucu verecektir. Yine de işe yaramadığı fark edilirse amonyak aşamasına geçilebilir. Üç çay bardağı ılık suya bir çay bardağı amonyak karıştırılır. Bu şekilde hazırlanan çözelti sprey şişesine konur. Lekeye püskürtme işlemi yapılır. Bu yöntem en isabetli yöntemler arasında olup, yün halılarda uygulanmamalıdır. Son yöntem ise nişasta ve suyun “macun” kıvamına getirilmesidir. Lekeli yere halıya zarar vermeyecek şekilde bastırılarak uygulanır.

Kuruduktan sonra nemli bezle silinir. Kan lekesi tazeyse çözüm basittir. Hemen üzerine nişasta dökülürse kolayca çıkar. Nişasta kuruyunca yumuşak bir fırçayla fırçalanır.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al