Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaz mevsiminin yaklaşması ile güneş koruyucu kremler kendinden söz ettirmeye başladı. Peki, güneş kremi sadece yazın mı kullanılmalı? Uzmanlar güneş kremini her mevsim düzenli şekilde kullanmamız gerektiğini belirtiyor.  Fakat farklı olarak yaz mevsiminde güneş ışınlarını daha dik şekilde gönderip UVA ve UVB ışınlarını yansıtırken cildimize daha fazla zarar verir. Bu yüzden güneş kremlerini yaz aylarında […]

Yaz mevsiminin yaklaşması ile güneş koruyucu kremler kendinden söz ettirmeye başladı. Peki, güneş kremi sadece yazın mı kullanılmalı?

Uzmanlar güneş kremini her mevsim düzenli şekilde kullanmamız gerektiğini belirtiyor. 

Fakat farklı olarak yaz mevsiminde güneş ışınlarını daha dik şekilde gönderip UVA ve UVB ışınlarını yansıtırken cildimize daha fazla zarar verir. Bu yüzden güneş kremlerini yaz aylarında daha yüksek faktörlü seçmek gerekiyor.

Güneşe çıkmadan önce koruyucu krem kullanmak cilt sağlığı için çok önemlidir. Peki güneş koruyucu kremlerin üzerinde yer alan spf nedir?

Spf: Güneşten koruma faktörünün miktarını belirtir. Piyasada yaygın olarak spf15, spf30 ve spf50 faktörlü kremler vardır.

Peki Güneş Kremi için Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaliteli bir güneş kremi doğal olmalıdır. İçerisinde hiçbir katkı maddesi ya da kimyasal bulunmamalıdır. O yüzden tercihlerinizi yaparken ürünün arka kısmında yazan içerik bölümünü inceleyin. Güneş koruyucu kremin bir diğer özelliği ise kokusuz olmalıdır ya da çok hafif kokmalıdır. Aksi takdirde ürün doğal nitelikli değildir. Güneş koruyucu kremler genelde renksiz, beyaz olurlar. Ekstra renkli nemlendiricilere bb krem denir ve içerisinde spf bulunur. Bunlar makyaj ürünleridir krem değildir.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

UVA ve UVB ışınlarının zararlı etkilerinin cilde işlemesini önler. En az spf30 faktörlü güneş koruyucu krem tercih edilmelidir. Güneşin yaydığı UVA zararlı ışınlarından korumak için çinko oksit ve titanyum dioksit içerir. Araştırmalara göre mineral içerikli güneş koruyucu kremler daha etkili olabilmektedir. Mineral içerikli güneş koruyucular kimyasal nitelikli fakat cilde zarar veren maddeleri içermiyor.

Güneş kremleri kullanıldığında sivilce oluşmaması için yağlı bir yapıda olmaması gerekiyor.  Aynı şekilde cilt rengini açan kremler tercih edilmemelidir. Renk tonunu bozan kremler cilde zarar verebilir. Krem seçerken çok önemli bir nokta ise cilt tipine uygun ürünler seçilmelidir. Örneğin kuru ve hassas ciltler kendilerine uygun piyasada satılan kimyasal olmayan ürünlere yönelmelidir. Güneş kremi seçimleri herkeste farklıdır. Özellikle hassas ciltliler sıcak yaz günlerinde en fazla koruyucu içeren kremler kullanmalıdır.

Deniz ya da havuza gidildiğinde de yüksek koruma faktörü kullanmaya özen gösterin. Aynı şekilde havuz veya denizden çıktıktan sonra kreminizi yenilemeyi unutmayın. Çünkü güneş ışınlarının cilde işlediği takdirde yaşlanmaya, leke oluşumuna neden olmaktadır. Bunların önüne geçmek içinse bu kremleri kullanmak büyük yarar sağlar.

Krem formda olan güneş koruyucular çocuklar ve yaşlılar için idealdir. Ayrıca kuru cilt tipleri için de yeterli nemlendirme işlevi görür. Akışkan kıvamında olan güneş koruyucu kremler sivilce oluşmaya meyilli olan cilt tipleri için uygundur.

Tüm vücuda uygulanan kremler uygulanırken, denize ya da havuza girilecekse losyonla birlikte daha da işlevsel olabilmektedir. Bronzlaşmak isteniyorsa ona uygun krem ve losyonlar tercih edilmelidir.

Kullanılan kozmetik ürünler ya da dudak nemlendiricilerinde güneş koruma faktörü olmasına da dikkat edilmelidir. Kulaklar, bilekler, boyun gibi ince tenlere uygun kremler tercih edilmeli ve uygulanmalıdır.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al