Girişimcilerin Tutarsızlığı ve Sebepleri

Girişimcilerin Tutarsızlığı ve Sebepleri

Her başarı bir hayalle yola çıkar ama bu yolda hayalin büyüklüğü ve sizin sebatınız önemlidir. Ne yazıkki az sayıda insan hayallerinin gerçek olduğunu görebiliyor bunun sebeplerinden en önemlisi acele etmeleri ve sonuca değil sürece odaklanmalarıdır. Yapılan araştırmalarda 12 girişimciden sadece 1 tanesi başarılı sonuçlara ulaşabiliyor. Peki geriye kalan 11 neden zaman içerisinde kaybolup gidiyor? Startup […]

Her başarı bir hayalle yola çıkar ama bu yolda hayalin büyüklüğü ve sizin sebatınız önemlidir. Ne yazıkki az sayıda insan hayallerinin gerçek olduğunu görebiliyor bunun sebeplerinden en önemlisi acele etmeleri ve sonuca değil sürece odaklanmalarıdır.

Yapılan araştırmalarda 12 girişimciden sadece 1 tanesi başarılı sonuçlara ulaşabiliyor. Peki geriye kalan 11 neden zaman içerisinde kaybolup gidiyor?

Startup Genome’un ABD’de 3.200 girişimi mercek altına aldığında çıkan sonuç aşamalarda sorun yaşandığını gösteriyor. Bunun bir çok farklı nedeni olabilir ama genel sorunun büyüme aşamasında yapılan teknik ve aceleci büyüme hataların dan kaynaklanıyor.

Dört aşamalı bir süreçten geçmek zorunda olan girişimciler bu aşamaların dördüncü kısmında hatalar yapmaları bir çok zaman yatırımlarını ve emeklerini boşa çıkarmaktadır.

Keşif, değerlendirme, etkiyi artırma ve ölçeklendirme aşamalarını bilinçli ve acele etmeden geçmek ise sonuca daha sağlıklı ulaşmalarını sağlamaktadır. Ortalama verilere göre ABD’deki başarılı bir girişimin ilk aşamada 200 bin dolar civarında yatırım almış oluyor.

Yatırım miktarı ikinci aşamada 800 bin, üçüncü aşamada 900 bin ve dördüncü aşamada 3 milyon dolara çıkıyor. Birinci aşamada 1 olan çalışan sayısı ikinci ve üçüncü aşamalarda 4 olarak devam ediyor ve büyüme aşamasında bir anda 17’ye çıkıyor.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Süreçlere baktığımızda ilk aşama için ideal süre 7 ay, ikinci aşama için 11, üçüncü aşama için 17 ve büyüme noktası için 25 ay gibi görünüyor. Belirlenmiş büyüme noktasına zamanından önce ulaşan girişimciler ‘tutarsız girişimciler’ adı veriliyor.

Zamanından önce ulaşmak başta kazanma noktası gibi görülsede karlılık oranlarına bakıldığında farkı ortaya koymaktadır.İdeal süreye zamanından önce ulaşmak % 50 fazla personel istihdamı ve daha fazla para yatırımını gerektirmektedir. Buda alınan yatırımları doğrudan etkilemektedir.

Tutarsız girişimcinin henüz hazır olmadan aceleci bir şekilde aldıkları ve harcadıkları paranın büyük bir kısmı boşa gitmektedir. Birinci ve ikinci aşamalar da tutarsız girişimlerin para kazandıkları müşterilerinin sayısı, tutarlı girişimlere göre yüzde 75 daha fazla. Fakat dördüncü aşamada tutarlı girişimler yüzde 50 daha fazla para ödeyen müşteriye sahip oluyorlar.

Olsa güzel olur diye bir çok eklemelerin yapılması, sürece değil sonuca, büyüme noktasına direk odaklanmak, kullanıcı ile daha az ölçümleme yapmak tutarsız girişimci olmaya sebep olan önemli unsurlardandır.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Yusuf Ziya USLU Yusuf Ziya USLU Kadın ve kadına dair tüm değerleri kaleme alarak bu siteye yansıttığımız ve güzelliklerle taçlandırdığımız kısacık hayatın bir kenarından tutmak ne hoş..
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al