Gebelikte Tüketilmesi Gereken Besinler

Gebelikte Tüketilmesi Gereken Besinler

Gebelikte Tüketilmemesi ve Tüketilmesi Gereken Besinler Gebelik esnasında çocuğun da zarar görmemesi için bazı besinlerden kaçınmak bazı besinleri de daha çok tüketmek gerekir. Gebe bir kadının sevse bile bazı besinlerden uzak durması sevmese bile bazı besinleri tüketmesi gerekebilir. Bu da gebe kadınların sıkıntısı haline dönüşebilir fakat çocuğun sağlığı ve gelişimi için çocuk doğana kadar bu […]

Gebelikte Tüketilmemesi ve Tüketilmesi Gereken Besinler

Gebelik esnasında çocuğun da zarar görmemesi için bazı besinlerden kaçınmak bazı besinleri de daha çok tüketmek gerekir. Gebe bir kadının sevse bile bazı besinlerden uzak durması sevmese bile bazı besinleri tüketmesi gerekebilir. Bu da gebe kadınların sıkıntısı haline dönüşebilir fakat çocuğun sağlığı ve gelişimi için çocuk doğana kadar bu durumlar yerine getirilmelidir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayı gelişimin en hızlı olduğu zamanlardır. Tüm vücut karındaki çocuk için çalışmaya başlar.

Gebelikte Tüketilmesi Gereken Besinler

Çocukların beyin gelişiminin anne karnındaki ilk 3 ay içinde başladığınızı hepimiz biliriz. Anne karnındaki çocuğun beyin gelişimi için folik asid gereklidir. Folik asid en çok, somon, sardalye gibi balıklarda ve ceviz, brokoli, ıspanak ve mercimek gibi gıdalarda bulunur. Bu gıdaların ilk 3 ayda bol tüketilmesi bebeğin beyin gelişimi açısından çok önemlidir. Anne karnındaki çocuğun iskelet gelişimi için pastörize süt ve ürünlerinin tüketilmesi gereklidir. Pastörize süt ve ürünleri bebğin iskelet oluşumunu güçlendirecek ve doğru şekillenmesine yardımcı olacaktır. Kırmızı et tüketiminin de normal zamandan fazla olması demir açısından zengin olan kırmızı etin iskelet gelişimine fayda sağlamasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yeşil yapraklı sebzeler, portakal, kavun ve tam tahıllı ürünlerde de folik asid miktarı oldukça fazladır. Bu sebeple bu besinleri kesinlikle tüketmeniz çocuk sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Gebelikte Tüketilmemesi Gereken Besinler

Gebelikte kesinlikle tüketilmemesi gereken besinlerin başında alkol ve türevleri gelmektedir. Bunun yanında hamilelik döneminde ciddi hastalıklara yol açabildiği için yumurtayı çiğ ya da az pişmiş olarak kesinlikle tüketmemeniz gerekmektedir. Pastörize olmayan süt ve süt ürünleri kesinlikle tüketilmemelidir. Bir çok bakteriyi içerisinde rahatlıkla barındırabilen pastörize olmayan süt hamilelik süresince zararlıdır. Bir çok bitki çayı gebelik döneminde rahim kasılmaları yaptığından dolayı tüketilmemelidir. Bu konuda doktora danışılmadan asla bitki çayı içilmemelidir. Soya sosu kullanılan ürünlerde gebe kadınların dikkat etmesi gereken gıdalardandır. Soyayı ayıklamak için petrol türevi bir kimyasal kullanılmaktadır ve bu anne karnındaki çocuğa zarar verebilir. Çok kafein tüketimi de bebek sağlığı açısından iyi olmayan bir durumdur.

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli