Gebelikte Nelere Dikkat Edilmeli

Gebelikte Nelere Dikkat Edilmeli

Gebelikte Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik döneminde anne adayları kimi zaman gözle görülebilen kimi zaman da yalnızca uzmanların fark edebildiği değişiklikler yaşar. Yaşanan bu değişimler ne zaman normal ne zaman risklidir, gebelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi konulara değineceğiz. Aslında gebelik planlanarak olmalı. Hamile olan kişinin en az üç aydan itibaren genel sağlık kontrolünden geçilmesi, sigara […]

Gebelikte Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelik döneminde anne adayları kimi zaman gözle görülebilen kimi zaman da yalnızca uzmanların fark edebildiği değişiklikler yaşar. Yaşanan bu değişimler ne zaman normal ne zaman risklidir, gebelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi konulara değineceğiz.

Aslında gebelik planlanarak olmalı. Hamile olan kişinin en az üç aydan itibaren genel sağlık kontrolünden geçilmesi, sigara ve alkol tüketiminden kaçınması, fazla kiloları varsa vermesi, kansızlık varsa da tedavi olması gerekir.

Hamilelik Boyunca Rutin Hamilelik Takibi Şart

Her anne adayının hamileliği boyunca düzenli olara kontrollere devam etmesi çok önemlidir. Bu takibin hamileliğin başından sonuna kadar aynı doktor tarafından yapılmasında fayda vardır. Hamilelikte kan grubu ve kilonun belirlenebilmesi ile de birçok sorun önceden tespit edilip önlemlerini alabiliriz.

Hamilelik sırasında 11-14 kg alınması normal olsa da bunun yalnızca küçük bir kısmı ilk üç ayda gerçekleşir. Zayıf bayanlar biraz daha fazla kilo alabilirken kilolu bayanların biraz daha az kilo almaları önerilir.

En Değerli Varlıklarımız Bebeklerimiz İçin

Hamilelerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan birisi ise gebelikte beslenme şeklidir. Bu hem annenin normal miktarda ve normal hızda kilo alması için, hem de bebeğin gerekli ve değerli besin maddelerini alması için önemlidir. Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ilaçların kullanımıdır. Bu dönemde kullanılan ilaçlar sadece anneyi değil bebeği de etkileyecektir. Bu sebeple gebelik boyunca doktorunuza danışmadan ağrı kesici dahi hiçbir ilaç kullanmamanız gerekmektedir.

Hamilelikte alkol, sigara, uyuşturucu gibi ve benzeri maddelerden kesinlikle uzak durmalıyız. Temizliğe ve hijyen kurallarına çok dikkat etmeliyiz. Çünkü hamilelik boyunca alınabilecek enfeksiyonlar ve hastalıklar bebeği de etkileyebilmektedir. Yüksek ateş, az da olsa kanama, şiddetli baş ağrısı, şiddetli bulantı gibi şikâyetler olduğunda zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Hamilelik döneminde bazı şikâyetler ciddi problemlerin habercisi olabiliyor. Hamilelikte vücudu sıkmayan rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Yüksek topuklu ayakkabı giyilmemelidir. Ayağı sıkmayan, rahat, topuğu 2-3 cm olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Hamilelikte yapacak olan spora ve egzersize doktor önerileri ile zaman ayrılmalıdır.
 

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor