Gebelikte Hazımsızlık Ve Tedavileri

Gebelikte Hazımsızlık Ve Tedavileri

Gebelikte Hazımsızlık Ve Tedavileri Gebeliğin bütün dönemlerinde farklı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bunlardan birisi ise gebelikte hazımsızlık olarak bilinir. Gebeliğin 6. Ayından itibaren çıkan zor bir rahatsızlıktır. Uyumanızı ve nefes almanızı zorlaştırabilir. Gebelikten dolayı büyüyen rahim mideye baskı yapar bu da hazımsızlık problemine yol açar. Mide yanması gibi görülebilen bu problem bazen doğuma kadar bile devam […]

Gebelikte Hazımsızlık Ve Tedavileri

Gebeliğin bütün dönemlerinde farklı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bunlardan birisi ise gebelikte hazımsızlık olarak bilinir. Gebeliğin 6. Ayından itibaren çıkan zor bir rahatsızlıktır. Uyumanızı ve nefes almanızı zorlaştırabilir. Gebelikten dolayı büyüyen rahim mideye baskı yapar bu da hazımsızlık problemine yol açar.

Mide yanması gibi görülebilen bu problem bazen doğuma kadar bile devam edebilir. Anne adaylarının hayatını olumsuz yönde etkileyen birçok sıkıntı vardır. Gebelik boyunca bulantı, kusma, aşerme gibi birçok olay yaşayabilir. Bunları ufak ama işinize yarar olduğunu düşündüğüm bilgileri sizlere vereceğim. Sağlıklı beslenerek, rahat kıyafetler tercih ederek, düzenli uyuyarak üstesinden gelebilirsiniz.

Gebelikte Hazımsızlık Neden Olur?

Gebelikte oluşabilecek hazımsızlık ve mide yanması sık karşılaşılan bir durumdur. Yemek yedikten veya su içtikten sonra oluşan hazımsızlık bütün gebelerde görülebilir. Gebelikte bütün hormonların değişmesiyle kaslar gevşer. Sindirim sistemimizde bundan dolayı etkilenerek hazımsızlık problemi ortaya çıkar. Peki, gebelikte hazımsızlık nedenleri nedir? Diye sorarsanız vücudumuzda oluşan hormonal değişiklikler ve büyüyen rahmin mideyi sıkıştırmasıyla ortaya çıkar.

Düzensiz ve sağlıksız beslenmek yemeğe bir anda yüklenmek hazımsızlığa yol açar. Gece geç saatlerde yiyeceğiniz yemekler yerine ufak tefek aperatiflerle geçiştirin. Sıvı tüketimini fazlaştırarak rahat edebilirdiniz. Gebelikte anne adaylarının yaşadığı hazımsızlık problemini bebeğin sağlığı açısından hiçbir zararı yoktur. Bunun bir tedavisi mümkün gebelikte hazımsızlık tedavileri arasında en güzel çözüm ılık süt içerek bu hazımsızlığı giderebiliriz. Yüksek yastık kullanarak, doktorun verdiği ilaçları kullan arakta tedaviyi destekleyebiliriz.

Gebelikte Yaşanan Diğer Sorunlar

Hamilelik döneminde yaşanan birçok sorun vardır. Bunlar içerinde yorgunluk ve halsizlik ilk sıradadır. İlk aylarda çok sık karşılaşılan sürekli uyku hali halsizlik en yaygın olanlardandır. Bulantı ve kusmalarla gebeliğin ilk üç aylık sürecinde çok sık karşılaşılır. Bu problemler arasında hamilelikte hazımsızlık 6.aydan sonra çıkar. Stres ve yorgunlukla bu problem daha da çoğalabilir.

Gebelik döneminde anne adaylarında psikojik değişikliklerde ortaya çıkabilir. Bunlar arasında alınganlık, sinirli ve gergin hissedebilirler. Tüm bunlar hormonların değişiminden kaynaklanır. Hemen hemen bütün adaylar bu problemleri yaşayabilirler. Bu durum karşısında endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü tamamen geçici bir durumdur. Tamamen geçici olan bu durum her kadın tarafından yaşanır.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor