Gebelik Ve Doğum Süreci

Gebelik Ve Doğum Süreci

Gebelik ve doğum da yaşanan birçok güzelliğin yanında fiziksel, biyolojik ve sağlık açısından bazı riskler ortaya çıkabilmektedir. Anne adayı kronik hastalık taşıyorsa gebelik ile birlikte bu hastalıklar artabilmektedir.

Bir kadının hayatı boyunca yaşadığı en özel dönem şüphesiz ki gebeliktir. Gebelik ve doğum kadının hayatı boyunca hatıralarını unutamayacağı ve çektiği acıların değişikliklerin her anını yaşam boyu hatırlayacağı bir süreçtir. Dünyaya bir bebek getirmenin heyecanı mutluluğu aynı zamanda endişesi ile birlikte geçirmiş olduğunuz yaklaşık 38 hafta sizleri büyüten ve hayata daha sağlam adımlar atmanıza yardımcı olan bir evredir.

Gebelik her kadın için normal bir şekilde devam ettiği müddetçe 40 hafta süren bir durumdur. 20. gebelik haftasını dolduran bir bebek rahim dışında zarlar ve bir eş ile tutulur ve doğum esnasında zar ve eş ile birlikte doğum kanalından dışarı atılması ile birlikte doğum yaşanmış olur ve gebelik evresi sonlanmış olur. Normal gebelik süresi son adet tarihinden itibaren 40 hafta olarak hesaplanmaktadır. Bu bebeğin kız yada erkek olmasına bağlı olarak 10 gün aşabilir veya 10 gün önce gerçekleşebilir. 37. gebelik haftasından sonra doğum her an beklenen bir süreç olarak yaşanmaktadır. Düzenli rahim kasılmaları ve ağrılar ile başlayan süreç doğum eylemi ile sonlanır.

Gebelik ve doğum da yaşanan birçok güzelliğin yanında fiziksel, biyolojik ve sağlık açısından bazı riskler ortaya çıkabilmektedir. Anne adayı kronik hastalık taşıyorsa gebelik ile birlikte bu hastalıklar artabilmektedir.

Doğum üç temel evreden meydana gelir. ilk olarak rahim ağzının açılmasına neden olacak güçteki kasılmaların meydana gelmesi 2. olarak rahim ağzının tam açık duruma gelerek bebeğin tamamen doğmasına kadar geçen süre üçüncü evre ise plasenta ve zarların rahimden tamamen ayrılmasıdır. Doğum eylemi bu 3 evrenin sırasıyla gerçekleşmesi sonucu doğru ve sağlıklı bir şekilde tamamlanır. Bu evrelerin düzenli tamamlanabilmesi için rahim ağzında açılmasına engel bir durum olmaması gerekmektedir. Kasılmalara uygun bir pozisyonda bebeğin bulunması ve doğum kanalına girmiş olması doğumun daha rahat gerçekleşmesini sağlar. Bebek baş kısmından doğar doğum kanalına ters giren bir durum söz konusu olduğunda ise gebeliğin genellikle farklı doğum metodlarıyla gerçekleştirilmesi uygun görülmektedir.

Günümüzde gebelik ve doğum konusunda kadınlar oldukça bilinçli aynı zamanda doğum yöntemleri de kolaylık sağlıyor. Ağrısız normal doğum ve sezeryan doğum yöntemleri kadınların daha konforlu bir şekilde doğum yapabilmesini sağlıyor.

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli