Eyvah Bebeğim Kusuyor! Sebebi ve Çözümü

Eyvah Bebeğim Kusuyor! Sebebi ve Çözümü

Çocuklarımız söz konusu olduğunda hepimiz her zaman telaşlanırız. Aslında bebeklerimiz için kusmanın yeterince normal, olağan bir durum olduğunu bilerek rahatlamalı, öncelikle sakin olmalıyız. Bilmeliyiz ki: yeni doğan reflüsü yaşama henüz başlamış bebeklerimizin %50 -60 ında özellikle ilk 4 ayında karşılaşılan bir problemdir. Bu durum çoğu bebeklerde 4. Ayın sonunda son bulur. Ancak 4. Ayın sonunda […]

Çocuklarımız söz konusu olduğunda hepimiz her zaman telaşlanırız. Aslında bebeklerimiz için kusmanın yeterince normal, olağan bir durum olduğunu bilerek rahatlamalı, öncelikle sakin olmalıyız. Bilmeliyiz ki: yeni doğan reflüsü yaşama henüz başlamış bebeklerimizin %50 -60 ında özellikle ilk 4 ayında karşılaşılan bir problemdir. Bu durum çoğu bebeklerde 4. Ayın sonunda son bulur. Ancak 4. Ayın sonunda iyileşmeyen bebekler için telaş etmeye gerek yoktur çünkü kimi bebeklerde 12 – 18 . aya kadar devam edebilmektedir.

YENİ DOĞAN REFLÜSÜ NEDİR?

Organları henüz yeterince gelişmemiş olan bebeğimizin, yemek borusu yeterli uzunluğa sahip değildir ve yemek borusu ile mide arasındaki kapakçık tam gelişimini sağlamadığı için mide sıvılarını dışarıya kaçırmasında reflü oluşur. Mide girişindeki kas gün geçtikçe kuvvetlenecek böylelikle bebeğimizin reflüsü azalacaktır.

YENİ DOĞAN REFLÜSÜ NEDEN OLUŞUR?

Bebeklerimiz;  Dar ve kısa yemek borusuna sahiptirler,  Sindirim sistemi yavaş çalıştığından, yiyeceklerin mideden ince bağırsağa geçmesi zaman alır,  Bir kerede çok miktarda yiyecek verilmiştir,  İnek sütü alerjisi de sindirim sistemini yavaşlatan bir diğer sebeptir.

BEBEĞİMİN REFLÜ OLDUĞUNU NASIL ANLARIM, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bebeğimizin beslenmesinden sonra;  Ağzından sızıntı şeklinde süt geliyorsa,  Öksürüyorsa (boğazına sanki bir şey kaçmış gibi),  Hıçkırıyorsa,  Kusuyorsa,  Aç olsa bile beslenmek istemiyorsa,  Beslenirken sırtını geriyorsa,  Huzursuzsa ve uykusundan ağlayarak uyanıyorsa reflü olduğundan şüphelenebilirsiniz.

REFLÜDEN KORKMALI, TEDAVİYE BAŞLAMALI MIYIM?

Eğer bebeklerimizde;  Fışkırtarak kusma görülüyorsa, (kusmayı sızıntıyla ayırmak çok önemlidir)  Huzursuzluk artmış beslenmeyi reddediyor, buna bağlı olarak gelişiminde gerileme ve kilo kaybı yaşanıyorsa,  Solunum ile ilgili problemleri varsa, (hırıltı, tıkanma vs)  Kulak, boğaz ve sinüs enfeksiyonlarında tekrarlar yaşanıyorsa durum aylık takibe alınarak doktora danışmalı, gerekli tedaviye başlanmalıdır.

REFLÜYÜ ÖNLEYEBİLİR MİYİM?

Bebeğinizde ciddi bir sıkıntı yoksa, özel bir tedavi gerekmeden bu sorunu evde kendiniz de çözebilirsiniz. Bilmelisiniz ki bu durum bir süre sonra kendiliğinden geçecek ve her şey düzelecektir. Unutmayın bebekler kussa da mutlu ve sağlıklı yaşamaya devam etmektedirler.

Bu dönemde ona yardımcı olmak için;  Beslenmeden sonra çok sarsmamaya dikkat ederek 20 ila 30 dakika dik pozisyonda tutmalı ya da yüzükoyun yatırmalısınız. (3 aya kadar yüzükoyun yatan bebekleri kontrolsüz bırakmamalısınız.)

Gazını çıkarmasına yardımcı olmak adına karnına hiçbir zaman baskı yapmamalısınız,  Yatağına yatırdığımızda, reflülü bebekler için özel olarak tasarlanmış yastık kullanmalı, sırtüstü (muhakkak başını yana çevrilmeli) ya da yan yatırmaya özen göstermeliyiz (refleksleri gelişmeyen bebekler kendiliğinden kafasını çeviremeyeceklerdir.)

 Bebek biberonla besleniyorsa, mamanın çok hızlı akmaması kontrol edilmeli ve 3 – 4 dakikada bir gazını çıkartmalı,  Mamayı koyu kıvamda hazırlayabilirsiniz,

 Karnını çok sıkmayacak giysiler tercih etmeli ve bezini bağlarken lastiklerini çok sıkmamalı,  Emzik kullanımı salgıyı arttıracağından sindirimi kolaylaştıracaktır. Ayrıca bebeğinizi emziriyorsanız asitli, yağlı gıdalar, çikolata, baharatlı, acı yiyeceklerden belirli bir süre uzak durmanız bebeğinizin şikayetlerini azaltacaktır. Süt ve süt ürünleri kullanımını bırakarak durumu gözlem altında tutabilirsiniz.

Mutlu bebişler.. 🙂

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Hande Yılmaz Hande Yılmaz Yılın En Heyecanlı ve İyi Annesi Hande Yılmaz Kadın Sitemizin Değerli Yazarlarından olup, Bebek Sağlığı ve Beslenme ile ilgili Konulara yer vermektedir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli