Evlilikte Yaş farkı kaç olmalıdır?

Evlilikte Yaş farkı kaç olmalıdır?

Evlilik herkesin bir gün gerçekleşmesini istediği en güzel hayalidir . Yalnız bu hayal düşünüldüğü kadar kolay değildir. Evlenmeye karar verilir peki ya sonra . Sonrasını genelde o heyecandan düşünülmez. Ama asıl olan sonra ne olacağıdır . Evlilik hakkında ne biliyorum ? becerebilir miyim? Eşim bana ne kadar uyum sağlar? vs. gibi sorular.Bu soruların en basit cevabı […]

Evlilik herkesin bir gün gerçekleşmesini istediği en güzel hayalidir . Yalnız bu hayal düşünüldüğü kadar kolay değildir.

Evlenmeye karar verilir peki ya sonra . Sonrasını genelde o heyecandan düşünülmez. Ama asıl olan sonra ne olacağıdır .

Evlilik hakkında ne biliyorum ? becerebilir miyim? Eşim bana ne kadar uyum sağlar? vs. gibi sorular.Bu soruların en basit cevabı olarak Eşimle kriterlerim ne kadar uyuyor?

Benim için yaşı uygun mu? Yaş aralığımız ne kadar olmalı? ya da Aramızdaki yaş ,ilişkimizi ilerde etkiler mi? bu soruların cevabını merak ettiğinizi biliyoruz.

kadin.info web sitemiz olarak bizlerde merak ettiklerinizi sorduk.

Aşkın yaşı olmasa da evlenecek olan çiftlerin göz önünde bulundurması gereken bazı şeyler bulunuyor.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Elbette eşler arasındaki yaş farkının kadın ve erkek üzerindeki etkileri farklı…

Kadınlar genç erkek tarafından terk edilme korkusunu daha yoğun yaşadıkları için, böyle bir ilişkiden uzak duruyorlar. Erkekler ise bu endişeyi pek taşımıyor. Onların en büyük korkusu; cinsel yetersizlik. Yaşça küçük kadın tarafından artık çekici bulunmama endişesi birçok erkeği korkuya ve bunalıma sürükleyebiliyor. Evlilik, bu kaygıyı bitirmiyor.

Uzmanlar yaş farkının en fazla 10 olması gerektiği yönünde görüş bildiriyorlar.

Peki olumsuz tarafları neler?

Aralarında 15-20 yaş fark olan çiftler, genelde farklı  kültürlerde ayrı tarzda bir yaşam dan geliyorlar. Yetiştirilme tarzları başka olduğundan, dolayısıyla hayat görüşleri de farklı oluyor. Birbirlerini çok etkilemese de, çocuk olduktan sonra ilişki çıkılmaz bir hal alıyor. Çünkü her biri, çocuğu kendi kültürüne göre yetiştirmeye çalışırken, burada  fikir ayrılıkları doğabiliyor.

Bir diğer önemli konu; yaş farkından dolayı ikisinin de düşünce tarzlarının genelde farklı olması. Bu aslında çok normal. 70 yaşındaki bir erkek belki yavaş yavaş ölümü düşünmeye başlarken, 55 yaşındaki bir kadın, kendini henüz hayatının baharında hissedebiliyor. bu böyle olunca ortaya fazla uyuşmazlıklar çıkabiliyor.Olumsuz olan başka bir durum ise; yaşça büyük olanın bedensel aktivitesinin artık yetersiz gelmesi. 50 yaşındaki bir kişi evinde huzurlu ve sakin dakikalar geçirmek isterken, henüz 35 ’inde olan, dışarıda eğlenme taraftarı olabilir. Bu da genç eşin zamanla mutluluğu evin dışında aramaya başlamasına yol açabilir.Kopukluk bu sayede eşler arasında çok görülüyor.

Seks hayatı ise yaş aralığı olan çiftlerde sorun teşkil etmiyor. Uzmanlara göre; bu çiftler cinsel açıdan büyük sorunlar yaşamıyor. Çünkü birçok kadın, sürekli seks isteyen bir erkeğin etrafında olmamasından  hoşnut iken, erkekler de genç kadınlarla yeni tecrübeler yaşamaktan zevk alabiliyor.Bu konuda anlaşabildiklerini düşünürken aslında kopukluğun olduğu en hassas konu olarak uzmanlar bu konuda dikkat çekiyor.

Çiftlerin en çok dikkat etmeleri gereken konu ise beraberliklerinin anne – oğul veya baba – kız ilişkisine dönüşmemesi. Bir süreden sonra Genç erkek bir  sorumluluk taşımak istemezken, kadın da eşine en ufak konuları bile danışma ihtiyacı hissedebiliyor.Yaş aralığının sorun yaşanıldığı bir başka dönem.Uzmanlar bu konuda çiftlere, hayatlarını bir dengeye oturtmalarını ve birbirlerine daha anlayışlı yaklaşmalarını tavsiye ediyor.
NOT: Reşit olmamış, çocuk yaştaki bireyler söz konusu bile değildir!

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Merve akyel Merve akyel Özgür harflerin dokunduğu kalemle yazmak, değer katmaktır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al