Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik terapisi çiftler arasında gelişen her türlü sorunları, problemleri gözlemleyerek çiftlere psikolojik destek ve bilgilendirme yardımını tarafsızca yapan psikolojik tedavi dalıdır.

Evlenmek her insanın hayalinde yer almaktadır. Evlenince her çift hayatların sorunsuz ve pürüzsüz ilerleyeceği düşüncesine kapılmaktadır. Ancak evlilikler de bazı zamanlarda bazı çatışmalar yaşanmaktadır. Bu durumda hemen hemen her evliliğin içerisinde yaşanmaktadır.

Ancak böyle durumlarla karşılaşıldığında sorunları daha büyütmen uzman olan doktorlardan evlilik terapisi almak yararlı olacaktır. Evlilik terapisi çiftler arasında gelişen her türlü sorunları, problemleri gözlemleyerek çiftlere psikolojik destek ve bilgilendirme yardımını tarafsızca yapan psikolojik tedavi dalıdır.

Eviliik Terapisi Ne Zaman Gerekir

Var olan bir evlikte ve ya beraberlikte bir sorun oluştuğunda başlangıç olarak bu sorunlardan ik başta hangi taraf daha çok etkilenmiş ise o kişinin psikolojik tedavi alması önerilir. Ancak tedavi sonrasında sorunun sadece o kişide değil de eşten kaynaklı var olan bir sorundan doğduğu anlaşılır ise çiftlere evlilik terapisi zamanı geldiği söylenir. Bu sorundan kurtulmaları için her iki çifti evlilik terapisi ile tedavi programlarına katır ve sorunlarının neler olduğu gözlemlenerek eşer arasındaki problem çözülmeye odaklanılır.

Evlik terapisine davet edile çiftler çoğu zaman ararlında sorun olduğunu ve sorunlarının kendilerinde olduğunu kabul etmek istemezler. Fakat eşlerden birinden kaynaklanan aşrı bir tepki ya da olumsuz bir davranış gösteren depresyon durumları artık evlilik terapisi desteği almanın zamanı geldiğini belirtir.

Geriden bakıldığında sorun sadece tek taraflı gibi görünse de aslında sorunun tamamı karşılıklı olarak çiftler arasında yaşanmaktadır. Bu nedenle evliliklerin sağlıklı bir ilişkiye dönüş yapması için işini iyi yan uzman olan doktorlardan evlilik terapisi almak faydalı olacaktır.

Evlilik Terapisini Gerektiren Nedenler

Birbirlerini çok iyi tanımayarak evlenen çiftler evlendikten sonra karşılaştıkları istenmeyen özelikleri kabul etmek istemez ve karşı tarafı değiştirme çabasına girmektedir.

Evlilikte ve aynı evde yaşamak için uyulması gereken kurallar, eşleri birbirleriyle çatıştığı zıt karakteri özellikleri, birinin diğerine yapmak istemediği davranışları yaptırmaya çalıştığı baskı içeren tutumları, evlilikte beklenen ama gerçekleşmeyen manevi ve maddi istekler, çiftler arasındaki gelişen cinsel problemler gibi birçok neden evlilikteki sorunları doğurabilmektedir. Bu sorunlardan biri ya da bir kaçı yaşanmış ise evlilik terapisi mutlaka alınmalıdır.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
evlilik terapisi

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor