Evlilik Kredi Projesi Tamamlandı

Evlilik Kredi Projesi Tamamlandı

Hükümet Evliliği Teşvik amacı ile düğmeye bastıktan kısa bir süre içerisinde sonuçlandırmayı başardı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, gençlerin evliliğini teşvik amacıyla 10 bin TL kredi verilmesiyle ilgili projenin tamamlandığını ve uygun zamanda Plan Bütçe’ye getirileceğini açıklamasında bulundu. Kredi verilebilmesi için proje kapsamında evlenecek çiftin her ikisinin de yaşları 18-24 arasında olması gerekiyor. […]

Hükümet Evliliği Teşvik amacı ile düğmeye bastıktan kısa bir süre içerisinde sonuçlandırmayı başardı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, gençlerin evliliğini teşvik amacıyla 10 bin TL kredi verilmesiyle ilgili projenin tamamlandığını ve uygun zamanda Plan Bütçe’ye getirileceğini açıklamasında bulundu.

Kredi verilebilmesi için proje kapsamında evlenecek çiftin her ikisinin de yaşları 18-24 arasında olması gerekiyor. Üniversite mezunları için üst yaş sınırı 26 olarak uygulanacak. Kredi tutarı en fazla 10 bin TL olacak. Kredi vadesi 1 yıl geri ödemesiz, toplamda 4 yıl olarak uygulanacak.

Evlenecek çiftlerden birisinin yetim olması, bakanlık yurtlarında kalmış olması halinde kredi ödemesi 2 yıl geri ödemesiz toplamda 5 yıl olarak uygulanacak. Geri ödeme sürecinde çocuk sahibi olunması durumunda kredi geri ödeme taksitleri 1 yıl süreyle ötelenecek. Evlenecek gençlere verilecek 10 bin TL kredi Aile Bakanlığı’nca değil, bir kamu bankası tarafından verilecek.

İLK EVLENME YAŞI ERKEKLERDE 26, KIZLARDA 23’E YÜKSELDİ

CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven’in, “Koruyucu aile ve evlat edinenlere bir bedel ödeniyor mu? Ne kadar? Çocuk edinme kriterleri nelerdir?” sorusuna Bakan Şahin, “Koruyucu ailelerle ilgili yönetmelik çıkardık. Kim koruyucu aileler olabilir. Sosyal çalışmacılarımız gidip somut kriterler üzerinde o aileler üzerinde analiz yapıyor. Bu analizlerin sonunda da bu çocuğun bu aileye verilip verilmemesi ile ilgili yine sosyal çalışmacılarımız değerlendirme yapıyor. Çocukla uyumlu bir birliktelik olacak mı bu ele alınıyor. Burada aileler tek tek ele alınıyor. İyi bir takip yapıyoruz. Yönetmelikte teknik altyapı belli. Mali destek veriliyor.

En az asgari ücret. Kademelendirme var. İki çocuk alırsa nasıl olacak şeklinde. Somut çalıştığımız şeyler kamuoyunda karşılığı olan şeyler.” diye konuştu.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Yeni evlenecek çiftlere verilmesi planlanan kredi ile ilgili bir soruya Bakan Şahin şu karşılığı verdi: “Son yaptığımız analizlere göre ilk evlenme yaşı erkeklerde 26, kızlarda 23’e yükseldi. Burada nişanlı çiftlere sorduğumuzda aslında bir an evvel evlenmek istediklerini ama mobilya, beyaz eşyanın ödemelerinde sıkıntı yaşadıklarını dile getirdiler. Sosyal devlet olarak biz bunu kolaylaştırmak istiyoruz.

Ülkemizde 600 bin evlilik oluyor. Bu desteğe ihtiyacı olan var olmayan var. 600 bin kişinin içinde kaç kişinin bu desteğe ihtiyacı var, bu da önemli. Buna göre nasıl talep gelecekse yasal düzenlemeye de gerek yok. Ona göre yönlendirme yapacağız. Paketle ilgili çalışmayı tamamladık uygun zamanda Plan Bütçe’ye getireceğiz. Bir kamu bankası üzerinden bunu hızlı bir şekilde hayata geçirmeyi planlıyor. Nişanlı olup bu destekle evliliği hızlandıracak gencimizin olduğunu biliyoruz.”

Bakan şahin zinanın AK Parti hükümeti tarafından kaldırıldığı ile ilgili açıklamalar üzerine, “Zina ile ilgili eğer muhalefetten milletvekili arkadaşlarımızın bir hassasiyeti varsa bu yapılanın yanlış olduğu ile ilgili bu konuda iktidar olarak bunu değerlendirebiliriz. Buna da açık olduğumuzu ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al