Evlilik Hayatınızı Renklendirmek İçin Bunları Yapın

Evlilik Hayatınızı Renklendirmek İçin Bunları Yapın

Evlilik Hayatınızı Renklendirmek İçin Bunları Yapın Toplumun sağlıklı bireylerden oluşması ve güçlü bir gelişim için aile yapısının önemi büyüktür. Kişilerdeki öz mutluluğu derinden etkileyen evlilik hayatı, sağlam temeller üzerine oturtulduğu takdirde daha sağlıklı bir toplum gelişimi söz konusu olur. Huzurlu bir ülke ve mutlu insanlar için toplumun yapı taşı olan ailelerin bilinçli olmaları şarttır. Özellikle […]

Evlilik Hayatınızı Renklendirmek İçin Bunları Yapın

Toplumun sağlıklı bireylerden oluşması ve güçlü bir gelişim için aile yapısının önemi büyüktür. Kişilerdeki öz mutluluğu derinden etkileyen evlilik hayatı, sağlam temeller üzerine oturtulduğu takdirde daha sağlıklı bir toplum gelişimi söz konusu olur.

Huzurlu bir ülke ve mutlu insanlar için toplumun yapı taşı olan ailelerin bilinçli olmaları şarttır. Özellikle çocuk yetiştiren kişilerin daha özenli ve dikkatli davranmaları gerekir.

Aile hayatındaki huzur ya da huzursuzluk, etrafa da yansıdığı için mutlu evlilikler önemlidir. Peki, evlilik hayatını renklendirmek için ve mutlu bireyler için ne yapmak gerekir?

Evliliğin Altın Kuralları

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver
  • Görev paylaşımı ve rol değişimi yapmak

Evin düzeni ve ailenin huzuru için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalışmalıdır. Bunun için yalnızca kadına ya da yalnızca erkeğe yüklenmek doğru olmaz. Eşler birbirlerine destek olmayı öğrenmek durumundadır. Her iki bireyin de yorgun olduğu durumlarda, birbirlerinin sorumlu olduğu işleri yapmaktan çekinmemeleri gerekir.

  • Evlilik piramidine uyum sağlamak

Evlilik piramidi, bireylerin birbirlerine ve çevrelerine saygı duyarak anlaşmalarına katkıda bulunur. Evlilik piramidinin en üst katında çiftler, bir alt katında çiftlerin ailesi ve en alt katta ise çiftlerin arkadaşları yer alır. Çocuk olması halinde piramidin en üst katı çocuğa ayrılır ve çiftler bir alt kata diğerleri de onların altına iner. Üst kattakilerle bir alt kattakilerin birlikte bulunduğu ortamda öncelik her zaman üst kattan yana olmalıdır. İlgi her zaman bir üst kattakine verilmelidir. Bu şekilde daha sağlam temelleri olan evlilikler sağlanabilir.

  • Emir cümlesi kullanmamak

Herhangi bir konuyu tartışırken ya da bir şey yapılmasını isterken emir cümleleri kullanmak yerine rica etmek çok daha etkili olacaktır.

  • Suçlamamak

Tartışmak da iletişim yöntemlerinden biridir. Ancak tartışma esnasında karşıdakini suçlayıcı söylemlerde bulunmak evliliği zedeleyen eylemlerden biridir. Suçlamak ve suçlu aramak yerine çözüme odaklı tartışmalar yapılması tavsiye edilir.

  • Anlayışlı olmak

Hoşgörü ve anlayış her iki taraf için de vazgeçilmez özellikler olmalıdır. Bu sayede çiftler birbirlerini daha iyi anlayarak hak verebilirler.

  • Kıyaslamamak

Karşı tarafı herhangi bir kişiyle ya da içinde bulunulan durumu başka birinin durumuyla kıyaslamak iyi sonuç vermeyecektir. Herkes ve her durum kendine özgüdür.

  • Saygı-sevgi-güven bağlarını güçlendirmek

Bir ilişkinin sağlam adımlarla ilerlemesi için bu üçlüden birinin eksilmemesi gerekir.

  • Övmek

Yeri geldiği zaman karşı tarafı övmekten kaçınmamak önemlidir. Böylece aradaki bağların güçlenmesi ve güven kazanılması mümkün olur.

  • Cinsel hayata önem vermek

Cinsel hayat, evlilikler için vazgeçilmez temellerden biridir. Bu nedenle çiftler cinsel hayatlarına önem vermeli; varsa sorunlar giderilmelidir.

  • Karşıdakini değiştirmeye çalışmamak

Karşıdaki kişiyi olduğu gibi kabul etmek ve onu değiştirmek yerine kendini geliştirmeyi tercih etmek her zaman daha etkili sonuçlar vermiştir.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al