Evde Spor Nasıl Yapılır

Evde Spor Nasıl Yapılır

Evde Spor Yapmak Git gide popüler bir hale gelen egzersiz ya da spor hareketlerini yapabilmek için illa dışarıya çıkmak gerekmez. Zayıflamak ya da sıkılaşmak için ya da sağlık için yapılan egzersizleri evinizde de rahatlıkla yapabilirsiniz. Evde bu hareketleri yaparken dikkat etmeniz gerekenler kendinizi sakatlamamanızdır. Yüksekte duran eşyaların ya da kalabalık bir halde bulunan eşyaların yakınında […]

Evde Spor Yapmak

Git gide popüler bir hale gelen egzersiz ya da spor hareketlerini yapabilmek için illa dışarıya çıkmak gerekmez. Zayıflamak ya da sıkılaşmak için ya da sağlık için yapılan egzersizleri evinizde de rahatlıkla yapabilirsiniz. Evde bu hareketleri yaparken dikkat etmeniz gerekenler kendinizi sakatlamamanızdır. Yüksekte duran eşyaların ya da kalabalık bir halde bulunan eşyaların yakınında spor hareketlerini yapmamanız gerekir. Spor hareketlerini evde rahatlıkla yapmak için kendinize bir alan oluşturmanız çıkacak problemlerin engellenmesi açısından önemlidir. Evde yapılacak spor hareketlerine nasıl başlanır:

Isınma: Spora başlamadan önce yapılması gereken hareketlerden olmazsa olmazı ısınma hareketleridir. Isınma hareketleri yapmadan spora başlamak çeşitli sakatlıklara yol açar. Bu nedenle ısınma hareketlerinden oluşan birkaç esneme hareketini mutlaka yapıp vücudu spora hazırlamamız gerekmektedir.

Çömelme (Squat): Herkesin bildiği bu hareket sandalyeye oturur pozisyonda yere çömelip ayağa kalkma olarak yapılır. Bacaklarda ki bir çok kası çalıştırdığı bilinir. Bu harekette sırtınızı dik tutmanız, öne doğru eğilmemeniz gerekmektedir. Bu hareketi 20 ya da 30 kere yapın ve 30 saniye dinlenerek setler halinde bu hareketi tamamlayın.

Mekik: Herkesin yakındığı göbek yağlanmasını kasa çevirip kilo vermeye ve karnın sıkılaşması açısından en önemli hareketlerdendir. Karın ve üst gövde kaslarını çalıştırır. Ellerinizi başınızın arkasına koyarak dizlerinizi büküp halde kendinizi dizlerinize doğru kaldırma olarak yapılır. Bu harekete ilk başladığınız zamanlar karın kaslarınız acıyıp çok zorlanana kadar yapınız ve 6 ile 8 set olarak hareketi tamamlayınız.

Ayakları Yukarıya ve Karna Çekme: Sırt üstü yere uzanın, uzandığınız yer biraz sert olursa daha faydalı olur. Ayaklarınızı birleştirip sırt üstü pozisyonda yerden hafif kaldırın daha sonra yerden biraz yüksekten göğsünüze doğru ayaklarınızı dizden büküp karnınıza doğru çekiniz. Hareketin devamda ayaklarınızı set bitene kadar tekrar yere koymayınız. Bu hareket ilk başlandığında oldukça zor yapılır fakat zaman geçtikçe daha çok yapmaya başlayacaksınız. 4 set halinde 20 kere bu hareketi yapmanız yeterli olacaktır.

Bir Bacak Üzerine Çökme Hareketi: Bir bacağınız önde olacak şekilde diğer dizinizin üstüne çökme olarak yapılır. Diziniz bu harekette yere değmemelidir. Diziniz yere değmeyecek şekilde yere çökmüş halde bekleyiniz. Vücudunuz dik olmalı ve öne eğilmemelidir. Bacaklar ağrıyınca doğrulup diğer bacakla bu harekete devam edilmelidir.

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor