Evde Son Sözü Söyleyen Kişi Kim?

Evde Son Sözü Söyleyen Kişi Kim?

Evlilik hayatı içerisinde, ev, mutfak ve alışveriş konularında son sözü söyleyen aslında erkek gözükse de durum hiç de öyle değil. Peki Evde Son Sözü Söyleyen Kim? Kadın mutluluğu, evlilik kutsiyeti ve yaşam sürecinde belirli kararların belirli kişilere sorumluluk kapsamında dağılması eşlerin bir bütün olarak hareket etmeleri için en önemli kuraldır aslında.  Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) […]

Evlilik hayatı içerisinde, ev, mutfak ve alışveriş konularında son sözü söyleyen aslında erkek gözükse de durum hiç de öyle değil. Peki Evde Son Sözü Söyleyen Kim?

Kadın mutluluğu, evlilik kutsiyeti ve yaşam sürecinde belirli kararların belirli kişilere sorumluluk kapsamında dağılması eşlerin bir bütün olarak hareket etmeleri için en önemli kuraldır aslında. 

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) “Aile ile ilgili konularda karar verme” istatistiklerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’de aileyle ilgili bir çok konuda kadınların karar verme oranı erkekleri geride bırakıyor.

Erkek, kadın, çocuk ve evin yaşlılarının verilecek kararlardaki etkinliğini ölçen araştırmaya göre, ailede ev düzeniyle ilgili konularda kadınların kararları baskın geliyor. Türk kadını ev düzeniyle ilgili kararları erkeklere bırakmıyor. Bir ailede ev düzenine karar veren kadınların oranı yüzde 66,8’i buluyor. Erkeklerde bu oran yüzde 27,5’de kalıyor. Ev düzeninde, yüzde 5 ile çocukların da sözü geçiyor. Ailede yaşlıların ev düzenine etkisi ise yüzde 0,7 olarak hesaplanıyor.

Çocuklarla ilgili hususlarda da kadınlar belirleyici oluyor. Kadınların, çocuklarla ilgili konularda verilecek kararlardaki ağırlığı yüzde 56 iken, erkeklerin bu konudaki karar oranı yüzde 39,7 olarak kaydediliyor. Bu konuda yaşlıların karar oranı yüzde 0,7, çocukların kendileri için verilecek kararlardaki payı yüzde 3,6 olarak dikkat çekiyor.

Bir çok erkeğin kaçındığı alışveriş konusunda da karar mekanizması ağırlıklı olarak kadın. Ailede alışveriş konularında verilecek kararları yüzde 53,7 ile kadınlar belirliyor. Erkeklerde bu oran yüzde 41,1’e yaklaşıyor. Alışveriş konusunda çocukların kararlara etkisi yüzde 4,7, evin yaşlılarının etkisi ise yüzde 0,5.

Erkekler, akrabalarla ilişkilerdeki kararı da çoğunlukla kadınlara bırakıyor. Ailede akrabalarla ilişkilerde kararı, yüzde 50,9 ile kadınlar veriyor. Diğer konulara nazaran erkeklerin etkin rol üstlendiği akrabalarla ilişkilerdeki karar oranı yüzde 44,7’ye çıkıyor. Ailede çocukların akrabalarla ilişkilerdeki karar oranı yüzde 3,4 olurken, evin yaşlılarında bu oran yüzde 0,9’da kalıyor.

Komşularla ilişkilerde de baskın olan kadınların bu konudaki karar oranları yüzde 55,6 olarak belirleniyor. Erkeklerin komşuluk ilişkilerindeki karar oranı ise yüzde 40,1. Evin çocukları ve yaşlılarının komşularla ilişkilerdeki kararlara etkisi, akraba ilişkilerindeki gibi yüzde 3,4 ve yüzde 0,9 olarak kaydediliyor.

Tatilin rotasını erkek çiziyor

Aile ile ilgili konularda karar verme oranlarında ağırlık merkezinin kadın olduğu görülüyor. Ancak ev seçimi, tatil ve eğlence gibi konularda son sözü erkek söylüyor.

Tatil ve eğlence konularında erkeklerin karar oranı yüzde 48,9 iken, kadınlarda bu oran yüzde 43,6’ya düşüyor. Ailede tatil ve eğlence konusunda yüzde 6,5 çocuklar, yüzde 1 ise evin yaşlıları karar veriyor.

Ailede ev seçerken yüzde 48,4’le erkekler belirleyici oluyor. Kadınların bu konudaki karar oranı yüzde 45,9. Ev seçiminde verilecek kararlarda yüzde 4,5 ile çocuklar da etkisini gösteriyor. Yaşlılarının ev seçimindeki karara etkisi ise yüzde 1,2 olarak hesaplanıyor.

Kaynak: AA

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Yusuf Ziya USLU Yusuf Ziya USLU Kadın ve kadına dair tüm değerleri kaleme alarak bu siteye yansıttığımız ve güzelliklerle taçlandırdığımız kısacık hayatın bir kenarından tutmak ne hoş..
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli