Evde Saç Nasıl Boyanır

Evde Saç Nasıl Boyanır

Evde Saç Nasıl Boyanır? Evde saç boyama işlemi, hem konfor hem de maliyet açısından oldukça tercih edilmektedir. Başlarda uygulaması zor gelen saç boyama, ilerleyen zamanlarda daha profesyonel bir şekilde yapılabilir. Ancak aşağıda sizler için sıraladığımız adımları uygulayarak daha etkili bir saç boyama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle karar verilmesi gereken konu saç boyasının markası ve numarasıdır. Saçları […]

Evde Saç Nasıl Boyanır?

Evde saç boyama işlemi, hem konfor hem de maliyet açısından oldukça tercih edilmektedir. Başlarda uygulaması zor gelen saç boyama, ilerleyen zamanlarda daha profesyonel bir şekilde yapılabilir. Ancak aşağıda sizler için sıraladığımız adımları uygulayarak daha etkili bir saç boyama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle karar verilmesi gereken konu saç boyasının markası ve numarasıdır. Saçları çok uzun olan kişilerin 2 paket saç boyası kullanmaları tavsiye edilir. Saç rengine ve saç boyası markasına karar verdikten sonra evde uygulanması gereken işleme geçilir.

Saç boyaları iki farklı içerikte satılmaktadır. Birinde kullanma kılavuzu, eldiven, boya tüpü, saç bakım maskesi, oksidan gibi malzemeler yer alır. Bu malzemeleri içeren kutu yarı kit olarak adlandırılır. İçerisinde bu malzemelere ek olarak saç boyama fırçası ve boya kabı içeren kutular ise kit boya olarak adlandırılmaktadır. Buna göre tercih yapılır.

Evde Saç Boyama İşlemi

  • Öncelikle etrafın ve kıyafetlerin korunması için gerekli önlemler alınır. Yere eski ir masa örtüsü ya da muşamba serilmesi ve eski bir tişört giyilmesi tavsiye edilir.
  • Cildin boya olmaması için alın bölgesine, enseye, yüz çevresine ve kulaklara vazelin sürülmesi tavsiye edilir. Bu sayede vazelin sürülen yerlere boya etki etmez ve cildin boyanması engellenmiş olur. Vazelini cilde uygularken saç bölgesine gelmemesine dikkat edilmelidir.
  • Kutu içerisinden çıkan eldivenler takılır. Eğer kit içerisinde eldiven çıkmazsa plastik tek kullanımlık eldiven satın alınması tavsiye edilir. Bu işlem kesinlikle eldivensiz uygulanmamalıdır.
  • Boya kiti içerisinde çıkan kullanım talimatına uygun şekilde boya hazırlanır. Kutu içerisinde kase çıkmamışsa eski bir plastik kase kullanılabilir. Homojen bir karışım elde edilene kadar ürün karıştırılır.
  • Tarakla parçalara ayrılan saç, fırça yardımıyla, diplerden uçlara doğru boyanır. Boyanın saçın her tarafına denk geldiğinden emin olunmalıdır.
  • Daha sonra kullanım kılavuzunda yazdığı süre kadar boya saçta bekletilir. Maksimum süreyi aşmamaya özen gösterilmelidir.
  • Bu esnada cilde bulaşan boyalar temiz bir bezle silinmelidir.
  • Bekleme işlemi bittikten sonra saçlar güzelce yıkanır ve durulanır. Bu esnada soğuğa yakın ılık su tercih edilmelidir.
  • Son olarak kit içerisinden çıkan saç koruyucusu saça uygulanır.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al