Evde Doğal Sirke Yapımı

Evde Doğal Sirke Yapımı

Evde kendi mutfak ortamında yapabileceğiniz bir çok doğal şeyler arasında sirke de yerini alıyor. Evde doğal sirke yapımı ile ilgili bilgileri kadin.info adresinden sizlerle paylaşıyoruz. Sağlıklı ve mutlu günler dileklerimiz ile. Sirke yapımı için en uygun şeker oranı yüksek kış elmalarıdır. Yapmak istediğiniz kadar elmayı iyice yıkadıktan sonra katı meyve sıkacağıyla suyunu çıkarın. Havayla temasını […]

Evde kendi mutfak ortamında yapabileceğiniz bir çok doğal şeyler arasında sirke de yerini alıyor. Evde doğal sirke yapımı ile ilgili bilgileri kadin.info adresinden sizlerle paylaşıyoruz. Sağlıklı ve mutlu günler dileklerimiz ile.

Sirke yapımı için en uygun şeker oranı yüksek kış elmalarıdır. Yapmak istediğiniz kadar elmayı iyice yıkadıktan sonra katı meyve sıkacağıyla suyunu çıkarın. Havayla temasını arttırmak için ağzı geniz bir kavanoza koyun.

Üstünü temiz bir tülbent benzeri bir bezle kapatın. Günde bir kez karıştırın. Ortam sıcaklığının yaklaşık 15-25 derece olması gerekir.

Kavanoz güneş ışığından korunmalıdır.

Koşullara göre 3 ile 6 hafta içinde elma suyu sirkeye dönüşür.

Oluşturulan sirke tülbentten geçirilerek süzülür.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Buzdolabında ya da güneş ışığı almayacak bir yerde muhafaza edin…

Üzüm Sirkesi Yapılışı

* 1 kg üzüm * 3 lt su * 1 dilim kadar ekmek dışı * Çok az bulgur *1 avuç kadar nohut

* Üzümler sıkıştırılır, posalarıyla birlikte cam bir kavanoza yerleştirilir> Tüm malzeme içine boşaltılır, ağzı sıkıca kapatılır> Karanlık ve serin bir köşede 1 ay bekletilir

Not : Ayrıca tarhun, melisa veya kekik ekleyebilirsiniz.

Tatlı olduğu halde sofraya çıkarılamayacak kadar gösterişsiz ve bozuk olan üzümlerden şıra ve pekmez yapılabilir.

Ezik, büzük, çürümüş ve tatsız üzümlerden ise sirke yapmak mümkündür> Sirke evlerimizde aranılan, kullanılan maddelerden biridir> En iyi sirke üzümden yapılır> Sirke; üzüm suyunun yani şıranın ekşimesinden, mayalanmasından meydana gelir.

İspirtolu herhangi bir sıvı, açıkta havayla temas edince asit asetik özel ekşime mayasıyla mayalanıp sirkeleşir> Sıvının yüzeyinde beyazımtırak ince ve yarı sıvı bir kabuk belirir ki buna “sirke çiçeği” denir.

Üzümden gayrı elma, dut, erik gibi başka meyvelerden de sirke yapmak mümkün ise de en makbulü yukarıda da belirttiğimiz gibi üzüm sirkesidir. “Keskin sirke küpüne zarar” ata sözünden de anlaşılacağı gibi sirke küpte durmaz. Keskinliğiyle küpü çatlatır ve akıp gider. Onun için evlerinde sirke yapmak isteyenler her şeyden önce küçük bir tahta fıçı sağlamalıdırlar.

Bu fıçıyı kullanmadan önce sodalı suyla iyice yıkamak gerekir> Sodalı suyla iyice yıkadıktan sonra fıçı bol akarsuda bir süre tutulur. Sonra temiz bir yerde iyice kurutulur. Fıçının içi kuruyunca buna bir şişe kadar ekşimeye yüz tutmuş keskin sirke konur. İçindeki karışımın her yerine bulaşması için vakit vakit çalkalanılan veya sağa, sola çevrilen fıçı, iki veya üç gün böyle bırakılır.

Bu sürenin sonunda içindeki sirke süzülerek şişelere doldurulur ve kullanılmak üzere bir kenara kaldırılır. Fıçı ise artık sirke fıçısı olmuştur. Artık bu fıçıyla sirke yapılabilir. Bahçeden toplanılan veya çarşıdan alınan yaralı, bereli üzüm tanelerinin sıkılmasıyla elde edilecek sudan şıra elde edilecekse bu sular bir kapta toplanır.

Geriye kalan posa atılmaz ve şıra yapımına elvermeyen ezik, çürük üzüm tanelerinin sularıyle birlikte güneşli veya sıcak bir yerde tutulan fıçıya doldurulur. Aradan iki gün geçtikten sonra posayı örtecek kadar ılık su katılır.

Fıçının üstü kapatılır ve vakit vakit içindekiler karıştırılarak 15 gün böylece bırakılır. Bu sürenin sonunda fıçıya içindeki suyun yarısı kadar daha katılır ve 25 gün daha beklenir. Kırk günün sonunda sirke olmuştur. Fıçıdaki sirke süzülerek şişelere doldurulur> Kalan cibre yani posa gene fıçıya konur, üstüne bir şişe sirke döküldükten sonra fıçı ağzına kadar ılık suyla doldurulur ve ağzı örtülür. 30 – 35 gün sonra sirke hazırdır. Böylece üzüm posalarından birkaç defa sirke elde etmek mümkündür>

Yaş üzümden olduğu gibi kuru üzümden de sirke yapmak mümkündür> Bunun için kuru üzüm, kendi ağırlığının dört misli suyla kaynatılır> Sonra bu şekersiz hoşaf fıçıya konur ve bir – iki gün 25 – 30 derece sıcak olan bir yerde tutulur. Şekersiz hoşaf ta bir kaynama başlayınca (iki günde bu kaynama başlamamışla bir – iki gün daha beklenebilir) fıçıya yeteri kadar ılık su katılır.

Vakit vakit karıştırarak fıçıdakiler 25 – 30 gün bir kenarda tutulur> Bu süre sonunda sirke olmuştur. Süzülerek şişelere alınır> Kalan posaya elde edilen sirkeden bir şişe kadarıyla gerekli miktarda ılık su katılır ve gene fıçı sıcakça bir yerde 25 – 30 gün tutulur.

 

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al