Evde Doğal El Kremi Nasıl Yapılır

Evde Doğal El Kremi Nasıl Yapılır

EVDE DOĞAL EL KREMİ YAPIMI Günümüzde her şeyin hazırlığı çıkmıştır. Gıdadan kozmetikte ve yiyeceklere kadar her şeyin hazır olanını bulmak çok kolaydır. Çalışan insanlar hayatlarını kolaylaştırmak adına genellikle bu hazır olan şeylere yönelmektedirler. Fakat günümüzde bu işler biraz da değişmiştir. Her şey hormonlu suların çıkması, insana zarar veren kimyasallar ve pek çok şeyin vücuda zararlı […]

EVDE DOĞAL EL KREMİ YAPIMI

Günümüzde her şeyin hazırlığı çıkmıştır. Gıdadan kozmetikte ve yiyeceklere kadar her şeyin hazır olanını bulmak çok kolaydır. Çalışan insanlar hayatlarını kolaylaştırmak adına genellikle bu hazır olan şeylere yönelmektedirler. Fakat günümüzde bu işler biraz da değişmiştir. Her şey hormonlu suların çıkması, insana zarar veren kimyasallar ve pek çok şeyin vücuda zararlı olmasından dolayı kişiler artık her şeyin doğalını aramaya başladılar. Tabii ki doğrusuda budur. Çünkü doğal olan her şey insana faydalıdır. Kozmetik ürünlerinin doğalını bulmak çok kolay değildir. Ama el kreminin doğallığını yapabiliriz. Herkes her kremi kullanır. Gün içerisinde insanların eli kurur ve çatlayan bilir. Bu durumu yaşamamak için el kremleri vardır. Hazır içerisinde kimyasal bulunan el kremlerini kullanmak istemiyorsanız doğal malzemelerden evde de kendi imkanlarınız ile bir el kremi yapabilirsiniz.

Doğal el kremi yapmak için gerekli olan malzemeler

  • Arıtılmış su
  • Doğal bal mumu
  • T-50 yağı
  • İsteğe göre gül ya da lavanta gibi kokulu sular

Doğal el kreminin yapılışı

İlk olarak yapılan bu ürün bir kozmetik amaçlı krem olacağı ve o amaçla kullanılacağı için hijyenik bir ortamda temiz malzemeler ile yapılmalıdır. Ev ortamında malzemelerin iyice temizlenmesi için sıcak su ile malzemeleri yıkanmalıdır. Yıkayıp kuruttuğunuz malzemeler artık kullanım için hazır hale gelmiştir.

El kremini yapmadan yağ seçimi yapmanız gerekmektedir. Seçmiş olduğunuz yağı ve yağ miktarının 1/4’ü kadar bal mumunu alın ve bu malzemeleri tencereye koyun. Tencereye koyduğunuz malzemeleri ocağın üstüne alın ve altını kısık bir şekilde açın. Bal mumunun yanıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenden dolayı tencerenin başında beklemeniz daha iyi olacaktır. Bal mumunu kullanırken vücudunuza temas etmesinde kaçının.

Bal mumunu erittikten sonra soğumasını bekleyin, bal mumu karışımı ılık bir hal aldıktan sonra yağ miktarının ½  kadar arıtılmış su ilave edin. İlave edilen bütün malzemelerle beraber karışımı iyice karıştırın. Karıştırma işlemi bittikten sonra karışımı cam bir kavanoza doldurun ve güneş almayan serin bir odaya beklemesi için kaldırın. Kremin ömrü genel olarak bir aydır.

 

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor