Evde Çiçek Bakımı İle İlgili Öneriler

Evde Çiçek Bakımı İle İlgili Öneriler

Evde Çiçek Bakımı İle İlgili Öneriler Çiçek bakımı evde kolay gibi gözükür fakat oldukça zordur. Her çiçeğin farklı koşullarda ve farklı sulama miktarlarında yaşadığını bilmelisiniz. Her çiçek aynı ortamda aynı sulamayla yaşamazlar. Bu yüzden bakacağınız çiçeğin türüne göre yaşam koşulları ve sulama miktarları belirlemelisiniz ya da çiçeğin türüne göre araştırma yapmalısınız. Evde bakılan çiçeklerin hemen […]

Evde Çiçek Bakımı İle İlgili Öneriler

Çiçek bakımı evde kolay gibi gözükür fakat oldukça zordur. Her çiçeğin farklı koşullarda ve farklı sulama miktarlarında yaşadığını bilmelisiniz. Her çiçek aynı ortamda aynı sulamayla yaşamazlar. Bu yüzden bakacağınız çiçeğin türüne göre yaşam koşulları ve sulama miktarları belirlemelisiniz ya da çiçeğin türüne göre araştırma yapmalısınız. Evde bakılan çiçeklerin hemen hemen tümünün güneş ışığına ihtiyacı olduğunu unutmayınız. Aynı zamanda evde bakılan çiçeklerin yerleri sürekli olarak değiştirilmemelidir. Evde bakılan bazı çiçeklerin yaşam koşulları ve bakılma şekilleri:

Orkide: Orkidenin evde duracağı yer aydınlık olmalı fakat direk güneş ışığı almıyor olmalıdır. Direk güneş ışığı orkideye zarar verir. Orkidenin yaprakları koyu yeşil bir renkteyse yeterli ışık alamadığındandır ve hemen yeterli ışık alacağı bir yere geçirilmelidir. Daha çok sıcak ortamları seven orkideler için ideal sıcaklık 23 derecedir. Sabah saatlerinde sulanmalı ve mevsime göre sulama sıklığı değişiklik göstermelidir. Kışın daha seyrek sulanan orkideler yazın daha sık sulanmalıdır. Sulama sıklığı mevsime göre 4 ile 7 gün arasında değişmektedir.

Menekşe: Menekşe bakımında seçilecek saksı derin değil yayvan olanlardan seçilmelidir. Ayrıca seçilecek saksının altında drenaj deliği bulunması menekşenin bakımında nem dengesinden dolayı büyük avantajdır. Menekşe toprağı hafif ve nem tutan bir toprak olmalıdır. Menekşenin bulunduğu ortam da aydınlık olmalı fakat direk güneş ışığı gelmemelidir. Menekşeler sıcaktan hoşlanırlar ve menekşe için ideal sıcaklık 23 ile 27 derece arasındadır. Saksı altlığından sulanması gerekir ve toprağın üstü kurudukça sulanır.

Guzmania: Guzmania çiçek açtıktan sonra alttan gelen yeni filizlere hayat vermeye başlayıp kendisi ölür. Bu sebeple saksısı ve toprağı satın alındığı gibi durmalıdır asla değiştirilmemelidir. Gece saatlerinde havadar ve serin ortamları severler. Kış boyunca direkt güneş görmelerinde problem olmasa da bahar ve yaz aylarında direk güneşten sakınılmalıdır. Sık sık pencere açılarak karşısında havalandırılmalıdırlar. Guzmania çiçeğinin toprağı nemini kaybetmeye başladıkça sulanması önemlidir. Çok seyrek olarakta yaprak aralarına su verilmelidir. Gündüz 16 ile 28 derece arasında durması gereken Guzmania çiçeğinin gece sıcaklığı 20 dereceyi geçmemelidir. Guzmanianın çiçeği bozulunca dibinden kesip atılarak diğer çıkardığı fidelerin büyümesi başlayacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor