Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır? Ne Kadar Etkili? Ertesi Gün Hapı Gerçekten İşe Yarıyor mu? Tüm Bu soruların cevabını bu makalemizde sizler için yer verdik.

Ertesi gün hapı, korunmasız ilişki sonrası olası gebeliği önlemek amacıyla kullanılır. Daha çok acil durumlarda başvurulan ertesi gün hapı, ilişki sonrası gebelik oluşmasını engeller.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılır?

Ertesi gün hapı, cinsel ilişki sonrasındaki ilk 72 saat içerisinde alınmalıdır. Ertesi gün hapı, cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa koruyuculuğu da o kadar artar. Bazı ertesi gün hapları yalnızca progesteron hormonu içerirler. Bazıları ise hem progesteron hem de östrojen içermektedir. Sadece progesteron içeren ertesi gün haplarının daha etkili olduğu söylenmektedir. Östrojen hormonu da içeren ertesi gün hapları bulantı, kusma, baş ağrısı, göğüs hassasiyeti, karın ağrısı gibi yan etkilere sahiptir. Sadece progesteron içeren ertesi gün hapları ise çoğunlukla herhangi bir yan etkiye yol açmaz.

Ertesi Gün Hapı Etkili Midir?

Çoğu korunma yöntemlerinde olabileceği gibi ertesi gün hapı ile korunmada da hata payı bulunmaktadır. Ertesi gün hapının başarı oranı %70 – 90 arasındadır. Bu hap ile %100’lük bir korunma sağlanamaz. Bu hapın kullanılması durumunda da bir gebelik oluşabilir. Ancak ertesi gün hapı, cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa koruyuculuğu da o kadar artar. Ertesi gün hapının daha etkili olmasını sağlamak amacıyla defalarca alınması ve kullanım talimatına uygun kullanılmaması tehlikeli olabilir. Hapı, bol su ile almaya özen göstermek gerekir.

Ertesi gün hapı ile korunma yöntemi yalnızca acil durumlarda uygulanmalıdır. Rutin olarak bu şekilde korunmak tavsiye edilmez. İleride ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği unutulmamalıdır.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Ertesi Gün Hapı Hangi Durumlarda Kullanılır?

Ertesi gün hapının kullanılması gereken durumlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Doğum kontrol hapının alınması unutulduğunda
 • Korunmasız cinsel ilişki yaşayıp gebeliğin istenmediği durumlarda
 • İlişki sırasında tercih edilen korunma yönteminde problem çıkmasında
 • İlişki esnasında spiralin yerinden oynaması durumunda
 • İlişki esnasında prezervatifte bir sorun olması durumunda

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı içeriğinde 2 adet tablet bulunur. Bu tabletlerin aynı anda bol su ile içilmesi gerekir. Hapın, cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içerisinde alınması gerekir. İlacı içtikten sonraki birkaç saat içerisinde kusma ya da ishal olması durumunda ilacın yeniden alınması tavsiye edilmektedir. Çünkü ilaç ishal ya da kusma yoluyla vücuttan atılmış olabilmektedir.

Ertesi Gün Hapının İşe Yaradığı Anlaşılır Mı?

Bu ilacın işe yarayıp yaramadığını anlamak için adet gününün beklenmesi gerekir. Eğer adet günü gecikirse gebelik testi uygulamakta fayda vardır. Ancak 1-2 günlük gecikmeler normal olabilmektedir. En doğru bilgiyi gebelik testi yaptıktan sonra almak mümkündür.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olabileceği gibi ertesi gün haplarında da birtakım yan etkiler bulunur. Ancak bu yan etkiler herkeste aynı şiddette görülmeyebilir. Ortaya çıkabilecek yan etkiler aşağıda sıralanmıştır.

 • Halsizlik
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Karın ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Ara kanamaların oluşması

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al