Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Epilasyon Çeşitleri Nelerdir? Kadın sitemizin Epilasyon kategorisinde yer alan bu yazımızda Epilasyon ile ilgili tüm bilgilere yer verilmiştir. Kişisel bakım tüm bireyler için çok önemlidir. Özellikle havaların ısınması ile kadınlarda tüylerden kurtulma istediği ve kalıcı çözüm arayışları vücuda çeşitli uygulama yapma gereksinimi hissettirir.  Bireylerin sıhhi olarak bakımlarını yapmaları hem kendilerine olan güveni artırır hem de […]

Epilasyon Çeşitleri Nelerdir? Kadın sitemizin Epilasyon kategorisinde yer alan bu yazımızda Epilasyon ile ilgili tüm bilgilere yer verilmiştir. Kişisel bakım tüm bireyler için çok önemlidir. Özellikle havaların ısınması ile kadınlarda tüylerden kurtulma istediği ve kalıcı çözüm arayışları vücuda çeşitli uygulama yapma gereksinimi hissettirir.  Bireylerin sıhhi olarak bakımlarını yapmaları hem kendilerine olan güveni artırır hem de daha sağlıklı olmalarına yardımcı olur. Bu yüzden doğru şekilde ve doğru zamanlarda epilasyon yapmak çok önemlidir.

İstenmeyen tüylerin çeşitleri oldukça fazla olmakla birlikte çözümleri de mevcuttur. İnce tüyler, gerileme evresinde olan tüyler, kalın tüyler olarak çeşitlenmesi bunlardan kurtulamayacağı anlamına gelmez.  Bu tüylerin gelişiminde hormonlar önemli bir etkendir. Erkeklerdeki androjen hormonu kadınlarda yüksek görülürse tüylenme daha fazla olacaktır.  Bu durumda kişinin genetik faktörünü de göz önüne alınmalıdır. Bu yüzden aşırı tüylenme problemlerinde bir jinekoloğa görünmekte fayda vardır.

Erkek hormonunun çok olduğu durumları nasıl anlarız?

İnce tüyler kalın tüylere dönüşüyorsa hormonlarda bir denge bozulması söz konusu olabilir. Ayrıca kullanılan ilaçların bazı durumlarda kıl köklerinin güçlenmesine neden olduğu bilinmektedir. Doğumdan hemen sonra, regl dönemlerinde, beyin hastalıkları tüylenmeyi artırabilir. Epilasyon çeşitleri ile ilgili yazımınızın devamı …

Tüylerden arınmak kişinin günlük yaşamını etkiler ve kişinin temiz olduğunu hissetmesi yaptığı işlerde daha özgüvenli olmasını sağlar.  Sosyal, psikolojik olarak bireyin daha huzurlu olması için belirli aralıklarla epilasyon yapması gerekir ve kişisel bir zorunluluktur. Depilasyon ve epilasyon olarak bireyler tüylerinden kurtulabilir.  Kıl köklerinin derinlemesine ulaşmadan tüyleri alma işlemine depilasyon denir. Epilasyon ise kıl köklerinin çıkış doğrultusunda alınması ile kökten kıldan kurtulma işlemidir. Epilasyon kalıcı ve kalıcı olmayan epilasyon şekilde kendi arasında ikiye ayrılır.

Tıraş çeşitleri; el aracılığı ile kılları giderirken elektrik ile çalışan cihazlarla tüylerden arınmaya yardım eder. El ile tüylerden kurtulmak daha çok kozmetik ürünler, tüy dökücü losyon ve kremler ile mümkün olur. Elektrikli cihazlar ise vücut için bölgesel olarak piyasaya çıkarılan epilasyon aletleridir. Bu yöntemler ile kıllar belli bir dönemden sonra tekrar ortaya çıkacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta regl dönemlerinden önce ve sonrasında epilasyon yapılmalıdır. Çünkü regl döneminde hormonsal değişiklikler kıl köklerini destekler. Aynı zamanda yapılan epilasyonun daha da sancılı olmasına neden olur. Bal mumu, cımbız, ip aracılığıyla tüylerden kurtulmak mümkün olsa da tüyler dönemsel olarak tekrar çıkacaktır.

Epilasyon Çeşitleri

Kalıcı epilasyonlar da kendi içerisinde kategoriye ayrılır. İğneli epilasyon ve lazer epilasyon olmak üzere…  İğneli epilasyon şartlara uygun olarak yapıldığında kalıcı olarak tüylerden kurtulmaya yardımcı olur. Bu operasyon tüyün kalınlık ve inceliğine göre ayarlanıp tek tek tüylerin üzerinden elektrik verip kıl köklerinin tahriş edilmesi ve bir daha çıkmamasını sağlar.

Lazer epilasyona göre daha acılı olduğu söylense de etkilerinden memnun olanlar da bir hayli fazla… Dikkat edilmesi gereken nokta güvenilir ve sağlıklı ortamda işlemin uygulanmasıdır.

Lazer epilasyon ise kalın ve koyu tüylerde daha çok başarı gösterir. Bunun nedeni el yardımıyla uzman doktor kılın üzerine lazer ışını gönderir, kıllar bu ışıkları tutarak ısıya çevirir ve kıl köklerinin tahribine neden olarak kılların tekrar çıkmasını önler. Fakat birkaç seans sürer. Bu işlemleri yapacak olanların uzman ve güvenilir olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca tüylerin azalması için ilaç ile tedavi edilebilmektedir. Bu tür ilaçların da doktor kontrolünde alınmasında fayda vardır.

Epilasyon Çeşitleri Nelerdir? Kadın sitemizin Epilasyon kategorisinde yer alan bu yazımızda Epilasyon ile ilgili tüm önemli açıklamalara yer verdik. Konu ile ilgili merak ettiğiniz soruları konu altında ki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli