Emziren annelerin tüketmesi gereken besinler nelerdir?

Emziren annelerin tüketmesi gereken besinler nelerdir?

Emziren Anneler için Anne Sütünün kalitesini artıracak önemli tavsiyeler.

Annelik kadınların yaşadığı en kutsal duygudur. Anneler için bebekleri çok fazla önemlidir. Yeni doğan bebekler için anne sütü çok önemlidir. Doktordan yeni doğan bebekler için önermektedirler. Anne sütü bebeklerin gelişimi için çok fazla önem teşkil etmektedir. Fakat emziren annelerin süt miktarları her anneye göre farklılık gösterebilir. Annelerin yedi her besin anne sütünü etki etmektedir.

Yedikleri her besini içerisinde bulunan vitaminler anne sütüne geçeceği için bebeklerde bu vitaminleri anne sütü vasıtası ile vücutlarını alırlar. Aynı şekilde yararsız besinler tüketen annelerde bebeklerini bu şekilde etkileyebilirler. Bu nedenlerden ötürü emzirme dönemlerinde anneler yediklerini ve içtiklerine oldukça dikkat etmelidirler.

Emziren annelerin yedikleri gıdaları özenle seçmeleri gerekmektedir. Bazı gıdaların tüketimi sonucunda anne sütünde artış gözlenmektedir. Özellikle sütü bebeğine az gelen annelerin bu tarz gıdalara yönelmesi önerilmektedir.

Anne sütünde düzensiz olarak artış ya da azalma yaşanmaması için annelerin de dengeli beslenme yönelmeleri gerekmektedir. Dengeli beslenme ile anne sütünde ki miktarda bir düzen oluşturulabilir.

Bebeklerde yaşanan olumsuz durumlardan bir tanesi de bebeklerdeki gaz durumudur. Özellikle yeni doğan ve emziren bebekler anne sütüyle beslendikleri için anneler gaz yapıcı gıdalar tükettiğin de anne sütünden direk olarak gaz yapıcı besinler bebeğe geçmektedir. Özellikle baklagil tüketimi anne de bebekte gaz oluşumuna sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü annelerin kuru baklagillerden uzak durması emzirme döneminde önerilmektedir.

Tatlı ihtiyacı her insanda olduğu gibi emziren annelerde de olmaktadır. Emziren anneler canları tatlı çektiği zaman işlenmiş tatlı gıdalar tüketmek yerine tatlı ihtiyaçlarını meyvelerden mi işlenmemiş tatlı gıdalardan almaya yönelmelidir.

Emziren annelerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise sıvı alımıdır. Anneler yeterli miktarda sıvı alımına dikkat etmelidirler. Yeterli bir tane sıvı alınmadı takdir de anne sütünün miktarında da azalma görülebilir.

Anne sütünün belirli bir tadı bulunmamaktadır. Fakat yoğun baharatlı gıdalar tüketildiğinde anne sütünü tadında da bazı değişiklikler olabilir. Bu değişim kaynaklı olarak sütün tadı bebeğin farklı geleceği için almak istemeyebilir. Böyle bir durum yaşamamak için baharatlı gıdalardan uzak durulması da emziren annelere önerilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor