Egzamaya İyi Gelen Besinler Nelerdir

Egzamaya İyi Gelen Besinler Nelerdir

Egzamaya İyi Gelen Besinler Nelerdir? Egzama, bir çeşit cilt hastalığı olarak bilinmektedir. Cildin tahriş olmasına ve iltihaplanmasına neden olan egzama, dermatit etkileri de beraberinde getirmektedir. Bu da cildin aşırı derecede kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olur. Tüm bunların yanı sıra şiddetli bir kaşınma da ortaya çıkar. Egzama olan cildin muhakkak bakıma ihtiyacı vardır. Aksi […]

Egzamaya İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Egzama, bir çeşit cilt hastalığı olarak bilinmektedir. Cildin tahriş olmasına ve iltihaplanmasına neden olan egzama, dermatit etkileri de beraberinde getirmektedir. Bu da cildin aşırı derecede kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olur. Tüm bunların yanı sıra şiddetli bir kaşınma da ortaya çıkar.

Egzama olan cildin muhakkak bakıma ihtiyacı vardır. Aksi takdirde egzamanın artması ve yayılması söz konusu olabilir. Bunun için cildin sürekli nemlendirilmesine özen göstermek gerekir. Egzamalı bölge mümkün olduğunca suya değdirilmemelidir. Ellerdeki egzama için tek kullanımlık plastik pudrasız eldivenler tercih edilebilir. Yemek yaparken sebzelere çıplak elle dokunmak egzamayı tetikleyen unsurlardan biridir. Bu nedenle mutfakta pudrasız eldiven kullanmaya özen göstermek gerekir. Eldivenin pudrasız olmasındaki amaç ellerin daha fazla kuruyarak nemi kaybetmesini önemektir. Çünkü pudra ciltteki nemi alan bir yapıdadır.

Egzama, eğer iler seviyede değilse çeşitli bitkilerle ve beslenmeyle kontrol altına almak mümkün olmaktadır. Aşağıda egzamaya iyi gelen besinler paylaşılmıştır. Bu besinleri düzenli olarak tüketmek, egzamanın kontrol altına alınmasını sağlar ve kişinin yaşam kalitesini arttırır.

Egzamaya İyi Gelen Besinler

  • Elma

Egzamanın ciltte oluşturduğu tahribat ve yanma hissi elma yiyerek de giderilebilir. Her gün 1 adet elma yemek, egzamanın kontrol altına alınmasında oldukça etkili bir yöntemdir.

  • Su teresi

Su teresi bitkisinin kanı temizleme özelliğinin olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda iltihabın giderilmesinde de oldukça etkili olan su teresi, düzenli olarak tüketildiğinde egzamaya iyi gelir. Süpermarketlerden almanın mümkün olduğu su teresi, çeşitli cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir.

  • Havuç

Beta-karoten kaynaklarından biri olan havuç, egzama hastalığına iyi gelmektedir. C vitamini içeren havuç, cildin korunmasında da oldukça etkili bir besindir.

  • Zerdeçal

Zerdeçalın iltihap sökücü özelliğinin olduğu bilinmektedir. Makarna, sebze yemeği, deniz ürünleri gibi yemeklerde tercih edilebilecek olan zerdeçal, balla karıştırılarak da tüketilebilir.

  • Somon

Egzamanın kontrol altına alınmasındaki en etkili gıdalardan biri somon balığıdır. Somon balığı omega-3 bakımından oldukça zengindir. Bu da ciltteki tahribatı önlemeye yardımcı olur. Ancak bu süreçte somon balığının düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Bu nedenle haftada 1 defa tüketilmesi tavsiye edilir. Somon aynı zamanda antioksidan özelliğine de sahip bir besindir.

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor