Dünya’da Kadın Olmak

Dünya’da Kadın Olmak

8 Mart Dünya Kadınlar Günü 2014. Bugün dünya’nın her yerinde kadın olmak ve kadına dair tüm değerlerin cümlelere döküldüğü resimlere aktarıldığı gün olarak anıldı. Peki yarın? Dünya Kadınlar Günü ne ifade ediyor? Ve ne ifade etmeli? Usta Yazar ve Radyo Programcısı Nurdal Durmuş, kendi Blog sayfasında “Kadın Olmak” adlı yazısını Türkiye’de, Asya’da, Afrika’da ve Avrupa’da […]

8 Mart Dünya Kadınlar Günü 2014. Bugün dünya’nın her yerinde kadın olmak ve kadına dair tüm değerlerin cümlelere döküldüğü resimlere aktarıldığı gün olarak anıldı. Peki yarın? Dünya Kadınlar Günü ne ifade ediyor? Ve ne ifade etmeli?

Usta Yazar ve Radyo Programcısı Nurdal Durmuş, kendi Blog sayfasında “Kadın Olmak” adlı yazısını Türkiye’de, Asya’da, Afrika’da ve Avrupa’da farklı pencereden kendi kalemi ile paylaşıyor;

 

Kadınlar:
Anne, sevgili, eş…
Ezilen, sevilen, uğruna cinayetler işlenen, ölünen, öldürülen…

Delirten…

Aşk duygusunu insana tanıtan, tattıran…
Bazen melek, bazen şeytan, bazen ateş ya da iffet…
Ya Züleyha, ya Leylâ ya da Meryem!

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Türkiye’de kadın olmak:
Toplumumuzda kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın; çocuğun cinsiyetinin erkek olması isteği; çeyiz, başlık parası, namus cinayetleri; evlilikte hırpalanma, dayak, tecavüz, ekonomik ve psikolojik baskı; kadın ticareti, fahişeliğe zorlama, kadını “evdeki her işi yapma zorunluluğu olan köle” gibi gören bir zihniyetten kaynaklandığı söylenebilir. Yine de dünya geneline baktığımızda kadına yönelik şiddetin en az yaşandığı ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Kadına yönelik suç oranlarına baktığımızda Macaristan, Fransa, İsrail ve komşumuz Yunanistan’da ülke genelindeki tüm suçların yüzde 15’i; ABD, Almanya, İsveç, Portekiz gibi ülkelerde yüzde 20’sini kapsamaktadır.

Uluslararası araştırmalar Türkiye nüfusunu oranladığında bu payın tüm suçlar içinde sadece yüzde 7 olduğunu ve şiddet konusunda birçok ülkenin gerisinde iyi bir imaja sahip olduğumuzu göstermektedir.

 

Yazının Devamı için Tıklayın.

 

Kaynak : NurdulDurmus.com

 

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al