Dünya Kadınlar Günü 2014

Dünya Kadınlar Günü 2014

2014 yılı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yarın kutlanacak. Google Logo’su farklı bir video ile dünya kadınlarını farklı pencerelerden aynı değerler ile anlatmayı başardı. Peki Dünya Kadınlar Günü Nereden geliyor? Tarihi nereye dayanıyor? Kadınlar Günü Mesajları, Etkinlikler ve Kadınlar günü Hediyeleri ile ilgili merak ettiğiniz tüm konular kadin.info ‘da yerini bu yazımız ile paylaşılacak. 8 […]

2014 yılı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yarın kutlanacak. Google Logo’su farklı bir video ile dünya kadınlarını farklı pencerelerden aynı değerler ile anlatmayı başardı. Peki Dünya Kadınlar Günü Nereden geliyor? Tarihi nereye dayanıyor? Kadınlar Günü Mesajları, Etkinlikler ve Kadınlar günü Hediyeleri ile ilgili merak ettiğiniz tüm konular kadin.info ‘da yerini bu yazımız ile paylaşılacak.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nereden Çıktı? Tarihi

Sanayi Devriminden sonra tüm insanların köle olarak çalıştırılması ve hiç bir hakkın tanınmaması Kapitalizmin modern köle anlayışını doğurdu. İşçi sınıfları aynı ekonomik yapı ile kurulan Kominizim sistemi ile çalıştırılmaya başlandı. Ve Amerika’da 1857 yılı 8 Mart tarihinde Tekstil işçisi kadınların yaptığı grevde çıkan yangın sonucu 129 kişinin yanarak ölmesi büyük bir acı ve hüzün ile karşılandı. Ve 8 Mart Dünya Kadınlar günü olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oy birliğiyle kabul edildi.

Türkiye’de Dünya Kadınlar Günü

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı.

Doğu / Batı Ayrımında Kadın Olmak

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Kadın olmak; emeğin ve insan için var olmuş tüm değerlerin yetiştirildiği, büyütüldüğü ve kutsandığı bir inanç sistemi olarak da tanımlayabiliriz. Doğu kültüründe kadın olmak, Ana olmak ile eş değer taşımış ve en kutsal varlık olarak bilinmektedir. Anadolu ismi bu kutsal değerden geliyor. Batıyı besleyen Doğu, Batı kültürüne de bunu bir nebze taşımıştır.

Peki Dünya genelinde Kadın Cinayetleri, Şiddet ve Sömürü Neden Hâlen devam etmektedir?

Modern dünya, farklı ve daha ağır bir tablo çizerek sömürü, şiddet ve cinayetleri artık meşru kılmaktadır. Acı bir gerçektir ki töre cinayetleri, modern dünyanın işlediği cinayetlerin yanında masum kalmıştır. Ancak medya bu ayıbı diğer kolu ile çok rahat bir şekilde gizlemeye devam etmektedir.

2014 Dünya Kadınlar Günü 8 Mart. Peki Bu bizler için ne ifade ediyor. Sevgiliye verilecek bir hediye mi? Kadınlar Günü mesajları diye doldurduğumuz kalabalık cümleleri sarfetmek mi? Mesaj ya da Mail ile yollamak mı?

Hayır ve hatta büyük bir HAYIR!

Peki Ne? 

1857 yılında ölen ve hatta yanarak ölen Kadın İşçilerin neden öldüğü? Dünyada ölen onbinlerce kadının Neden öldüğü ile ifade edilmeli ve düşünülmeli. Kadın Örgütlerinin yaptığı süslü kutlamalar, buluşmaları akşam kahveleri sabah çayları, organizasyonları ile ifade edilmemeli..

Avrupa’ya kaçırılan kadınların, zorla evlendirilen kız çocuklarının, savaşlarda öldürülen çocukların derin bir vicdan muhasebesi ile düşünüp işlemeli yüreklere..

16 Mart ‘da ölen Rachel Corrie gibi bir kadın nasıl bir hakkı savunarak ölmüş ise, bu haksızlığa göz yumarak vicdanları kandırmayalım..

Bazen “kadın” olmak,
dünyayı tekrar günahsız doğurmak kadar zor ve kutsal…  

Kadin.info | Editör

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Yusuf Ziya USLU Yusuf Ziya USLU Kadın ve kadına dair tüm değerleri kaleme alarak bu siteye yansıttığımız ve güzelliklerle taçlandırdığımız kısacık hayatın bir kenarından tutmak ne hoş..
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al