Diyet Yaparken Yapılmaması Gerekenler

Diyet Yaparken Yapılmaması Gerekenler

Diyet Yaparken Yapılmaması Gerekenler Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler çeşitli diyet programlarını uygulamaya başlamaktadır. Ancak herhangi bir diyet programını uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunur. Unutmamak gerekir ki kilo verirken sağlığın kaybedilmemesi önemlidir. Bu nedenle yapılacak olan diyetin doğru şekilde uygulanması gerekir. Diyet yaparken yapılmaması gerekenler ve dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda paylaşılmıştır. […]

Diyet Yaparken Yapılmaması Gerekenler

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler çeşitli diyet programlarını uygulamaya başlamaktadır. Ancak herhangi bir diyet programını uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunur. Unutmamak gerekir ki kilo verirken sağlığın kaybedilmemesi önemlidir. Bu nedenle yapılacak olan diyetin doğru şekilde uygulanması gerekir. Diyet yaparken yapılmaması gerekenler ve dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda paylaşılmıştır.

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Güne muhakkak kahvaltı ederek başlamak gerekir. Kahvaltı yapmadan güne başlamak metabolizmanın geç çalışmasına neden olur. Bu da hem kilo vermeyi güçleştirir hem de sağlığı olumsuz yönde etkiler. Kan şekerinin dengelenmesi adına uykudan uyandıktan sonraki ilk 1 – 1,5 saat içerisinde kahvaltı yapmaya özen göstermek gerekir.
This year I resolve myself to ignore my arch nemesis in culinary choices and pay much more attention to that angelic voice helping me dine sensibly.
 • Ana öğünler kesinlikle atlanmamalıdır. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği zamanında tüketilmelidir. Bunun yanında 3 ara öğün yapılması da tavsiye edilmektedir. Böylece uzun süre aç kalmak engellenmiş olur.
 • Öğünlerde az yemek yiyerek ara öğünleri de hesaba katmak gerekir. Böylece az ve sık yiyerek hiç aç kalmadan kilo vermek mümkün hale gelir.
 • Protein tüketimine özen gösterilmelidir. Haftada 1 defa balık 1 defa da kırmızı et tüketmek önemlidir. Bunun yanı sıra beyaz et tüketimine de özen göstermek gerekir.
 • Fazla yağ tüketimini engellemek gerekir. Hakiki zeytinyağı kullanmakta fayda vardır.
 • Diyet döneminde fazla tuzlu yiyecekler tüketilmemelidir. Tuz, vücudun ödem yapmasına neden olarak şişliğe sebep olur.
 • Yatmadan 4 saat önce yemek yeme işlemini sonlandırmak gerekir.
 • Öğünlerde tüketilen besinleri sağlıklı şekilde pişirmeye özen göstermek gerekir. Haşlama, fırın, buğulama, çiğ, ızgara, közleme, buharda pişirme gibi pişirme yöntemleri tercih edilebilir. Kızartma yöntemi tercih edilmemelidir. Ayrıca düdüklü tencere kullanılması da tercih edilmemektedir.
 • Mısır, patates, pirinç pilavı gibi bol karbonhidrat ve nişasta içeren gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulması gerekir.
 • Yağlı peynirler yerine yağ oranı daha az kahvaltılıkların tercih edilmesi gerekir.
 • Gün içinde en az 2,5 litre su tüketmeye özen gösterilmelidir.
 • Öğünlerde yemekleri yavaş çiğnemeye dikkat edilmesi gerekir. Böylece daha az yiyerek doymak mümkün hale gelir.
 • Bu süreçte doğal besinler tercih etmeye özen gösterilmelidir. Konserve, işlenmiş gıda, paket ürün gibi besinlerden uzak durmakta fayda vardır.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al