Diş çıkarma döneminde bebeklerde görülen değişimler

Diş çıkarma döneminde bebeklerde görülen değişimler

Diş çıkarma döneminde bebeklerde görülen değişimler Annelik oldukça maceralı bir serüvendir. Bazen kolay olan bu serüven bazen zor durumlar ile annenin karşısına çıkmaktadır. Zorlu dönemlerden bir tanesi de bebeğin diş çıkarma dönemidir. Bebeğinizin diş çıkarması artık bebeğinizin büyüdüğünün büyük kanıtlarından bir tanedir. Bebeğin diş çıkarma dönemi hem bebek hem de anne için oldukça zorlu bir […]

Diş çıkarma döneminde bebeklerde görülen değişimler

Annelik oldukça maceralı bir serüvendir. Bazen kolay olan bu serüven bazen zor durumlar ile annenin karşısına çıkmaktadır. Zorlu dönemlerden bir tanesi de bebeğin diş çıkarma dönemidir. Bebeğinizin diş çıkarması artık bebeğinizin büyüdüğünün büyük kanıtlarından bir tanedir.

Bebeğin diş çıkarma dönemi hem bebek hem de anne için oldukça zorlu bir dönemdir. Diş çıkarma döneminde bebekler davranışlar göstermektedir. Diş çıkarma döneminde bebeği kendilerini ifade edemeyecek kadar küçük oldukları için tam olarak ne istediğini anlamakta anneden için oldukça zor olacaktır. Diş çıkarma döneminde bebekler üzerinde belirtileri de olmaktadır. Bu belirtileri her bebek için genellemek doğru olmaz. Çünkü bu dönemde her bebekte farklı durumlar yaşanabilir. Bazı bebeklerde huysuzdum çok aşırı olurken bazılarında normal bile olabilir. Ama genel olarak zorlu bir dönem olacağından tekrar bahsetmek yanlış olmaz. Fakat bu belirtiler hakkında bilgi sahibi olup beni tinerle beraber diş çıkarma döneminde edilmeye başlanırsa bebeğin daha çok rahatlaması sağlanabilir.

Diş çıkarımı ilk olarak haftaki iki dişin çıkması ile başlayarak daha sonra üstteki iki diş mi yanlardaki dişler olarak çıkmaya devam eder. Diş çıkarma döneminde en belirgin özelliği çocuklarda yaşanan hırsızlık durumudur. Birden bire başlayan ağlama nöbetleri takip eden yükselen ateşte belirtilerin devam eden özellikleri arasındadır. İshal durumunda diş çıkarma döneminde bebeklerde sıklıkla rastlanan belirtiler arasındaki yerini almaktadır.

Bebeklerde diş çıkarma döneminde diş etlerinin kabarması durumu gözlenmektedir. İşletmenin kabarmasıyla beraber diş etlerinde kaşıntı durumu da yaşanmaktadır. Bu nedenden dolayı bebekler sürekli bir şeyleri ısırarak dişlerini kaşımaya ihtiyacı duyarlar. Bu dönemde diş kaşıyıcı hijyenik aparatlardan yardım almak doğru olacaktır. Bu dönemde bebeklerin iştahlarında da kapanma yaşanabilir iştah kapanması ile beraber çocuklarda kilo alımının durması sıklıkla gözlenmektedir.

Bu dönemde bebeklerin uyku düzenlerinin de bozulması beklenebilir. Gece uykuları bölünme durumu daha sıklıkla yaşanmaktadır. Gece uykularında dişeti ağrıları kaynaklı olarak ağlayarak uyanabilirler.

Bebeklerde diş çıkarma dönemi genellikle altı aydan sonra yaşanmaktadır. Bazı durumlarda dört aydan sonra da diş çıkaran bebekler olmaktadır fakat bunlar sıklıkla görülmemektedir. Diş çıkarma döneminde eğer diş etlerinde aşırı derecede kabarma ve kaşıntı durumu söz konusu ise uzun bir beze sararak çok uzun süre diş etinde tutmayacak şekilde diş etine buz ile soğuk kompleks şeklinde masaj yapılabilir.

 

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor