Derz Arası Kolayca Nasıl Temizlenir

Derz Arası Kolayca Nasıl Temizlenir

Derz Arası Kolayca Nasıl Temizlenir? Derz araları, hemen her kadının kabusu haline gelmiş durumdadır. Zamanla içerisinde lekelerin oluştuğu derz araları, muhakkak doğru şekilde temizlenmelidir. İyi temizlenmeyen derz araları, fayansların ve mekanın kirli görünmesine neden olur. Özellikle ıslak zeminlerde tercih edilen fayanslardaki derz aralıkları leke tutmaya oldukça müsaittir. Sürekli suya maruz kalan derz malzemesi zamanla kararır […]

Derz Arası Kolayca Nasıl Temizlenir?

Derz araları, hemen her kadının kabusu haline gelmiş durumdadır. Zamanla içerisinde lekelerin oluştuğu derz araları, muhakkak doğru şekilde temizlenmelidir. İyi temizlenmeyen derz araları, fayansların ve mekanın kirli görünmesine neden olur.

Özellikle ıslak zeminlerde tercih edilen fayanslardaki derz aralıkları leke tutmaya oldukça müsaittir. Sürekli suya maruz kalan derz malzemesi zamanla kararır ve kirli bir görüntü ortaya çıkar. Ancak bu lekeleri kolaylıkla çıkarmanın çeşitli yöntemleri vardır. Derz aralarının kararmaması için en öncelikle düzenli olarak bu yöntemlerin kullanılması gerekir. Ayrıca derz araları mümkün olduğunca kuru tutulmaya çalışılmalıdır. Islak kalmaları halinde kararmaya meyillidirler.

Derz aralarını temizlemek için kullanılması gereken en etkili temizlik aracı diş fırçası olacaktır. Küçük fırça başlığı sayesinde en küçük bölgelere bile rahatlıkla güç uygulamak mümkün olur. Bu nedenle derz aralarını temizlerken bunun için özel olarak aldığınız diş fırçasından faydalanabilirsiniz.

Derz Aralığı Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

  • En etkili temizleme aracı olarak diş fırçası tercih edilmelidir.
  • Fayansların ve derz aralıklarının mümkün olduğunca kuru kalması sağlanmalıdır.
  • Buharlı temizleyici makineler kullanılabilir.
  • Yoğun yapılı fayans temizleyici ürünler tercih edilebilir.
  • Daha doğal bir karışım isteyenler sirke ve karbonat ikilisini kullanabilirler.
  • Derz kalemleri, derz aralıklarındaki siyahlıkları örtmekte oldukça etkilidir.
  • Taş sodasıyla su karıştırılarak derz aralıkları temizlenebilir.
  • Hiçbir şekilde çıkmayan derz aralıkları için plastik boya ile boyanmaları mümkündür.
  • Plastik boya ile boyanan derz aralıkları zamanla tekrar kararmışsa derzlerin yeniden yapılması tavsiye edilmektedir.

Derz aralıklarındaki kararmalar yoğun yapılı çamaşır sularıyla da giderilebilmektedir. Çamaşır suyunu döküp biraz bekledikten sonra diş fırçası ile güzelce fırçalamak gerekir. Daha sonra sıcak suyla yıkanmalıdır.

Çamaşır suyunu karbonatla karıştırmak etkisini arttırır. Bu sebeple 1 ölçü çamaşır suyunun içerisine 3 ölçü karbonat eklenmelidir. Daha sonra karıştırıp derz aralıklarına sürülür ve yarım saat bekledikten sonra durulanır.

Ders aralarını temizlemek için tuz ruhu kullanılması tavsiye edilmemektedir. Tuz ruhu, derz malzemesine zarar verebilecek kadar ağır bir kimyasaldır. Ayrıca tuz ruhu maddesinin kullanılacağı durumlarda eldiven ve maske kullanımına muhakkak özen gösterilmesi gerekir. Temizlik yaparken güçlü kimyasallar birbirleriyle karıştırılmamalıdır.

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor