Depresyon İle İlgili Bilmeniz Gereken 16 Bilimsel Gerçek

Depresyon İle İlgili Bilmeniz Gereken 16 Bilimsel Gerçek

Depresyonu uzun süreli ve nedensiz üzüntü hali olarak tanımlayabiliriz. Ağır ruhsal çöküntü olarak da nitelendirebileceğimiz depresyon sanıldığı kadar zor, ancak hafife alınacak kadar da basit bir hastalık değildir. Genelde doktorların direkt anti depresan kullandırarak tedavi etmeye çalıştığı depresyon hakkında bilinmeyen gerçekler nelerdir? 1. Sanılanın aksine mizah anlayışı gelişmiş yani komik insanların depresyona girme ihtimali çok […]

Depresyonu uzun süreli ve nedensiz üzüntü hali olarak tanımlayabiliriz. Ağır ruhsal çöküntü olarak da nitelendirebileceğimiz depresyon sanıldığı kadar zor, ancak hafife alınacak kadar da basit bir hastalık değildir.

Genelde doktorların direkt anti depresan kullandırarak tedavi etmeye çalıştığı depresyon hakkında bilinmeyen gerçekler nelerdir?

1. Sanılanın aksine mizah anlayışı gelişmiş yani komik insanların depresyona girme ihtimali çok daha yüksektir.

2. Sanal (internet) ortamda zaman geçiren insanlar depresyona daha meyillidir. Belki de internette bu kadar çok zaman geçirilmesinin sebebi yaşanılan ortamda kimsenin onları anlamadığı düşüncesidir.

3. Kadınların depresyona girme riski erkeklere nazaran iki kat fazladır. Muhtemelen bunda kadınların hormonal düzenleri ve erkeklere göre daha duygusal olmaları etkilidir.

4. Beslenme alışkanlıklarımızın ruh halimizi etkilediği uzun süredir bilinen bir gerçek. Ancak yapılan araştırmalar depresyon üzerinde tükettiğimiz besinlerin çok daha etkili olduğunu gösterdi.

5. Tedavi olmak için kullandığımız ilaçların yan etkilerinin arasında depresyon olması da, bir diğer bilinmeyen gerçek.

6. Eklem ağrılarınız depresyon belirtisi olabilir. Yapılan araştırmalar, kireçlenme şikayeti olan her üç kişiden birinin depresyon hastası olduğunu göstermiştir.

7. Depresyondayken normalde olduğundan birkaç kat fazla rüya görürüz.

8. Antideperesanlar, tedavi sürecinde ancak %50 kadar etkilidir. Moralinizin yüksek olması ve iyileşmeyi istemeniz, en etkili anti depresandan bile daha iyi bir tedavi yöntemidir.

9. Depresyondayken hücreler daha çabuk yaşlanır bu durum erken yaşlanmanıza neden olur.

10. Amerika’da her sekiz kişiden beşi depresyon tehlikesi altındadır.

11. Son 50 yılda dünyadaki depresyon hastası sayısı 10 kat artmıştır.

12. Güne kahve veya çayla başlamak ruh halinizi sandığınızdan daha ha fazla etkiler.

13. Arkadaşlarınızla yapacağınız ufak dertleşmeler bile size terapi etkisi yaparak depresyona girme ihtimalinizi azaltacaktır

14. Uzun doğa yürüyüşleri, kısa tatiller hem moralinizi yükseltir, hem de depresyondan daha kolay çıkmanıza yardımcı olur.

15. Çevrenizden alacağınız beğenilme hissi, takdir görme durumları da beyninizde dopamin ve serotonin hormonu salgılanmasını yani mutlu olmanızı sağlayacaktır.

16. Ünlü psikiyatristlerden biri olan Sigmund Freud, depresyon tedavisi için kokainin kullanılması gerektiğini savunmuştur.

Depresyon tedavisi konusunda bilmeniz gereken en önemli konulardan biri şu, yaşam sürecinde stresten mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir. Stres başta olmak üzere, hayatın problemlerine tek başınıza değilde en yakın çevreniz ile birlikte çözmeye çalışmaya gayret edin. Sıkıntıları içinizde biriktirmeyin.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz,

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor