Corona Virüs Nedir? Korunmak için Öneri ve Tavsiyeler

Corona Virüs Nedir? Korunmak için Öneri ve Tavsiyeler

Corona Virüs Nedir? Korunmak için Öneri ve Tavsiyeler nelerdir? Dünya Sağlık Örgütünün Corona Virüs İle İlgili Açıklamaları. Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Corono virüsler; solunum yolları ve bağırsak sisteminde hastalıklara sebep olan bir patojen olmaktadır. Bu virüsler hayvanları olduğu kadar insanları da enfekte edecek kapsama sahip olmaktadır. Kısaca Corono virüs nedir denildiğinde; otuzdan fazla çeşidi bulunan, sonu ölüme bitebilen tehlikeli salgınlara neden olan, hızla yayılan; adını sivri uçlu taca benzer görünümünden alan bir virüs çeşidi gelmektedir.

Geniş kapsamlı bir ailesi olan corona virüsler; genel olarak hayvanları etkilemektedir. Buna karşılık bazı durumlarda; akut solunum sendromu da dâhil olmak üzere soğuk algınlığı gibi çeşitli rahatsızlıklar şeklinde insanları da etkisi altına alabilmektedir.

Corona Virüsü Türkiye Vakaları Olma Durumunda Alınan Tedbirler

Doktorlar; Corona virüsü Türkiye vakaları olma durumunda alınan tedbirlerin başında her şeyden önce temiz yüzeyler, hijyenik ortam ve sıklıkla yıkanan ellerden bahsetmektedir. Korunmak amacıyla yanınızda sürekli olarak antiseptik bir madde taşımanız tavsiye edilir.

Dokunduğunuz her yüzeyin sizin için; bir corona virüsü oluşturma ihtimali olduğunu akıldan çıkarmamanız gerekir. Asansör düğmelerinden kapı kollarına; tırabzandan toplu taşıma araçlarındaki tutunmanızı sağlayan nesnelere kadar hiçbir şeye çıplak elle dokunmamanız gerekmektedir. Hatta yüzünüze, dudaklarınıza, yanaklarınıza, gözlerinize ve burnunuza bile dokunmaktan kaçınmalısınız.

Virüüs yayılma ihtimali bulunan kalabalık ortamları kesinlikle kendinizde soyutlamanız gerekir. İnsanlarla mümkün olduğu kadar sıkı ve samimi ilişkilere girmemelisiniz. Bir nevi kendi kendinizi; hijyenik bir ortamda salgın tehdidi geçene kadar karantinaya alacaksınız yani. Zor değil ama sıkıcı da olsa korunma için gerekli ve önemli bir tedbir.

Ülkemizde bir çok bakanlık, bu konuda ciddi adımlar atarak, her bakanlığın kendi alanları dahilinde önlemler alındığı ve bu önlemlerin başarılı şekilde yürütüldüğü bildirilmektedir.

Corona Virüsü Türkiye'de çok şükür görünmedi
Corona Virüsü Türkiye’de çok şükür görünmedi

Corona Virüsden Korunmak İçin Öneri ve Tavsiyeler

Pek çok ülkenin salgın tehdidi ile karşı karşıya bulunduğu corona virüsünden korunmak için verebileceğimiz öneri ve tavsiyeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yanınızda sürekli olarak tek kullanımlık mendil taşımanız gerekir. Öksürme ya da hapşırma durumunda ağzınızı bu mendille kapatıp; kullanım sonunda hemen atmanız tavsiye edilir. Dediğimiz gibi bu mendilleri bir kere kullanmalısınız.
 • Her ne kadar samimi bir illet olsak da; el sıkışmalarından, yanak yanağa öpüşmeye kadar yakın iletişimlerden uzak durulması cocona virüsüne karşı korunmak amacıyla en önemli tedbirlerin başında gelmektedir.
 • Bilhassa iş yerlerinden kullanılan ortak yemekhanelerde kullanılan ekipmanın hijyenine dikkat edilmesi tavsiye edilir. Kullandığınız çatal bıçaktan, tabak ve bardağa kadar hepsinin yeterli oranda temiz olması konusunda azami dikkat gösterilmeli. Gerekirse kullanmadan önce kediniz tekrar yıkayın.
 • Bulunduğunuz ortamda bulunan yüzey ve eşyaların steril bir yapıya ahip olması konusunda gereken tedbirleri alın.
 • Solunum sistemini koruma altına almak için tek kullanımlık tıbbi maskelerden takın
 • Düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulayın. Deniz ve hayvan ürünlerinden uzak durun. Hatta sevimli ve şirin olsalar da kedi köpek gibi sokak hayvanlarına yaklaşmayın. Dokunmadan uzaktan sevin.

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?
Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Son zamanlarda corona virüs herkeste o kadar büyük bir endişe yaratmaya başladı ki;, ufacık bir baş ağrısı ya da ufak bir soğuk algınlığı sırasında bile insanın aklına acaba ben de bu virüse yakalandım mı diye bir düşünce gelmekte. BU konuda oluşabilecek endişelerinizi minimum seviye indirmek adına; size corona virüsün belirtileri hakkında bilgi vereceğiz:

 • Boğaz ağrısı
 • Kuru öksürük nöbetleri
 • Hapşırık nöbetleri
 • Titreme ve terleme
 • Solunum sırasında güçlük çekilmesi
 • Nefes darlığı ve göğüslerde ağrılar
 • Rinit
 • Nefes alırken hırıltılı sesler oluşması
 • Vücut ısısının dirençli bir şekilde normalin üzerine çıkması
 • Göz ağrısı
 • Yorgunluk ve Bitkinlik
 • Hipoksinin
 • Baş ağrısı
 • Eklem ve kas ağrıları
 • İshal ve bağırsak sistemi sorunları

Pek çok bakımdan incelendiğinde corona virüslerin grip ya da soğuk algınlığı belirtilerine benzer belirtiler gösterdiğini fark edeceksiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman; ilk olarak kendinize iki soru sormanız gerekir:

 • Son zamanlarda corona virüs salgını konusunda risk oluşturan yerlerden birinde bulundum mu?
 • Yine son iki hafta içinde Çin ya da çevresinde bulunan bir insanla yakın bir şekilde iletişime geçtiniz mi?

İki durumdan birine cevabınız ok ise; corono virüs vakasına dahil olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Yine de kesin bir sonuç elde etmek için bir hastaneye gidip; kan, idrar ve dışkı örnekleri vermeniz gerekecek

Dünya Sağlık Örgütünün Corona Virüs İle İlgili Açıklamaları

Dünya Sağlık Örgütü tarafından corona virüsler ile ilgili olarak yapılan açıklama sonucunda; henüz kesin olarak bu salgına karşı geliştirilen; önleyici, tedavi edici veya kontrol altına almaya yarayacak herhangi bir açı geliştirilemediği gündeme getirilmiştir. Buna karşılık bu aşını gelişmesi konusunda çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiği de belirtilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü; corona virüsünün yayılmasını önlemek üzere ülkelerin el birliği içinde çalışması gerektiği tezini savunmakta.

Corona Virüs Son Dakika Ölüm Sayısı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada; corona virüs son dakika ölüm sayısı konusunda minimuma indirilmesi ile ilgili bir takım önemli tedbirler alınabileceği konusu gündeme getirilmiştir. Bu konuda yapılacak en önemli girişim; ülkelerin el birliği içinde; vatandaşlarının bağışıklık sistemini kuvvetlendirip hastalığa yakalanarak, salgının yayılmasını önlemek adına bir takım çalışmalar yapılmasıdır.

Coron virüs son dakika ölüm sayısının azalması adına bireylerin hem kişisel hem de çevresel temizlik konusunda teşvik edici bir yönlendirmeye itilmesi gerekmektedir. Vatandaşların yanında antiseptik maddeler taşıyarak dokunacakları yerleri temizleyip, ne olursa olsun çıplak elle dokunmamaları; kalabalık kitlelerden uzak durmaları; maske kullanarak hem diğer insanlara tehdit olmamaları; hem de diğer insanların kendilerine tehdit oluşturmaması konusunda azami derecede dikkatli bir tutum içine girmeleri gerekir. 

BBC Tarafından yayınlanan bir Röportajı da sizlerle paylaşalım;

https://www.youtube.com/watch?v=ZnRoTbyLuSk

Corona Virüsünün Son Durumunu Canlı olarak Takip etmek için https://www.worldometers.info/coronavirus/ bu linki takip edebilirsiniz.

Diğer bir Vidoda ise Rakamlarla Video olarak Değerlendiren bir Kanalı da sizlerle paylaşmak istiyoruz;

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli