Çoraplarla Uyumayın Neden mi?

Çoraplarla Uyumayın Neden mi?

Çorapla Uyumanın Zararları? Sağlıklı bir uyku için çorapsız uyumak son derece önemli. Çorap Seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz. Ayak Sağlığı hassasiyeti ana kural.

Bir çok inanışta çoraplarla uyumanın iyi olmadığını söyler. Bu inanışlara eminim çoğunuz “batıl inanç”, “ne olabilir ki” gibi tepkiler veriyorsunuz. Fakat bilim adamlarının yaptığı açıklamaya göre çoraplarla uyumak oldukça tehlikeli bir durum.

Çoraplarda bulunan lastiklerin uzun süreli baskısı sonucu kan dolaşımını olumsuz etkilediği kanıtlanmış bir gerçek. Tabii kan dolaşımı bozukluğunun getirdiği yan etkiler ise olayın kanıtı niteliği taşımaktadır.

Çoraplarla yatan insanlarda bir süre sonra ayakta morarma ve şişmeler oluşmaktadır. Bunun sonucu yürüme bozukluklarından tutunda bel fıtığına kadar ilginç sağlık sorunlarına kapı açmaktadır.

Sağlığınız için Çorapla Uyumayın!

Çorapla Uyumanın Zararları Neler?

Çoraplarla uyumayın neden mi?” sorusuna verilecek tek yanıt kan dolaşım sorununa engel olması ile cevaplanması mümkün değil. Bunun yanı sıra ayakta bulunan bakterilerin çoğalması için uygun ortam hazırlanması ve mantar gibi ayak sorunlarına sebep olması da bir başka etkendir. Ayrıca ayakların vücut sıcaklığından yüksek olması durumu uykunuzu alamama gibi uyku bozukluklarına da sebep olacaktır.

En son yapılan araştırmalara göre yatarken çıplak olmanız bile uzun ve sağlıklı yaşamanıza katkı sağladığı belirtildi.

Doğru çorap seçimi nasıl olur?

Her insanda farklı alerjen madde etkisi göz önüne alınarak seçim yapılması şart… Pamuklu çorapların seçimi ise ayağınızı rahat ettirecektir. Ucuz etin yahnisi muhabbeti gibi polyester oranı %20 üzeri alacağınız çoraplar, ayağınızda terlemelere yol açacak ve bu durumda yine bakteri üreme alanı oluşturacaktır.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Çorap temizliği çok önemli…

Mümkünse çoraplarınızı günlük değiştirmeniz öneriliyor. Yıkama işlemi sonrası iyi
durulandığından ve deterjan tortuları kalmadığından emin olmalısınız. Aksi taktir de ayakta
egzemaya sebep olur. Egzama ilerlediğinde ayakta yaralar ve iltihaplanmalara sebep olur ki
bu durum mikroorganizmaların üremesi için tam anlamı ile bir saray ortamı oluşturur.

Ayak temizliğine özen gösterin…

Kullanılan malzeme seçimini ve malzeme temizliğini düşündüğünüz kadar ayak temizliğini de düşünmeniz önemli bir unsur. Ne kadar temizleseniz de, günlük çorap değiştirseniz de gün boyu ayakkabı içerisinde ve çorap baskısı ile sıkışan ayakların çoraplar gibi tertemiz olduğundan emin olmanız önerilir. Soğuk su ile yapacağınız 10 dakikalık bir masaj kan dolaşımını arttıracağı gibi kısa sürede uyku halinin oluşmasını da sağlayacaktır.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Yusuf Ziya USLU Yusuf Ziya USLU Kadın ve kadına dair tüm değerleri kaleme alarak bu siteye yansıttığımız ve güzelliklerle taçlandırdığımız kısacık hayatın bir kenarından tutmak ne hoş..
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al