Çocuklarımız İçin Kitap Okuma Alışkanlığı

Çocuklarımız İçin Kitap Okuma Alışkanlığı

Ebeveynlerin öncelik olarak özellikle evde kitap okuma alışkanlığını kendilerine kazandırması ve çocukların bunu görmesi en önemli etkenlerin başında gelir.

  İnsan için en önemli etkinliklerden olan kitap okuma alışkanlığı edinmek, son derece önemli bir konudur. Bu alışkanlığın sadece kişisel gelişimde değil, toplumsal gelişimde de büyük rol oynadığı kesin bir gerçektir. Yetişkinler olarak çocuklarımızın da eğitiminde, bu alana göstermemiz gereken hassasiyet açısından, öğrenmemiz gereken birçok bilgi bulunuyor. Çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşantılarında kitap okuma alışkanlığının tam olarak yer edinebilmesi, en önemli görevlerimizden.

Ebeveynlerin öncelik olarak özellikle evde kitap okuma alışkanlığını kendilerine kazandırması ve çocukların bunu görmesi en önemli etkenlerin başında gelir.

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak için Önce Sen

Temelden Başlayın:

 0-3 yaş aralığında zihinsel gelişimin çoğunun tamamlandığını biliyoruz. Bu yüzden çocuklarımızın yaşam alanının her yerinde, görsel olarak, işitsel olarak onlara fayda sağlayacak şeyleri seçmeliyiz.

Belki de bizim önemsemediğimiz, hareketli ve ışıklı oyuncakların, kuklaların, duydukları müziklerin, renkli kitapların, onları fazlasıyla etkilediğini bilmeliyiz. Bu türden sesli ve görsel objeler, kokular, dokundukları nesneler ve birçok şey onların beyinlerinde milyonlarca bağ oluşturacak ve bu oluşturulan bağlar yetişkinlik döneminde de kullanılacaktır. Çocuk psikolojisi uzmanları, çocukların kitapla ilişkisinin, okuma yazma öğrenmeden önce başlamasına büyük önem vermektedir. Özellikle renkli, büyük resimli ve içeriğinde de fazlaca yazı olmayan kitapların, çocuk beynini fazlasıyla olumu derecede etkilediğini konu hakkındaki uzmanlar bizlere bildiriyor. Faydalı olacak bazı şeyleri maddeler halinde kısaca şu şekilde sıralayalım;

Zihinsel gelişime büyük katkısı olur.

Anne baba ve çocuk arasındaki ilişkileri kuvvetlendirir. Bağları sağlamlaştırır.

Hayal gücünü artırır.

Konuşma becerisini artırmasını sağlar.

Neden sonuç ilişkisi kurmasına sebep olur.

İyi, kötü gibi birçok kavramı kazanmasını sağlar.

Daha birçok fayda sağladığını da psikologlar belirtiyor. Kitap okumak doğrudan beyni geliştiren etkinliklerden olduğu için bu faydalar tabii ki yetişkinler için de geçerli. Aslında hepimiz çocuklarımızın kitapla büyümesinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Fakat bu konuda ülkemizin istatistiklerine bakıldığında, ne yazık ki ülkemizin okuma oranının çok düşük olduğunu görmekteyiz. Burada istatistikleri daha detaylı incelediğimizde, kendimizi bu konuda tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini anlıyoruz. En iyi eğitimin örnek olmak olduğunu düşünerek, eğer bu alışkanlık bizde yoksa, yetişkinler olarak önce kendimiz bu alışkanlığı edinmeli ve daha sonra çocuklarımıza bu alışkanlığı kazandırmaya çalışmalıyız.

Sonraki Aşamalar:

Çocuklarımıza kitap alırken hangi özelliklere dikkat etmemiz gerekiyor? Uzmanların tavsiyelerinden bazıları;

0 6 yaş döneminde renkli ve büyük yazılı,

Az sayfa ve az yazı içeren,

İçeriğinin alanında uzman kişilerce yazıldığına dikkat edilmeli, şiddet ve benzeri unsurları içermediğine de emin olunmalıdır.

6-12 yaş döneminde ise, çocuklarımızın ilgi alanına yönelik kitapları seçmemiz gerekiyor. Büyüklükleri de önemli. Çocuklar farklı büyüklükteki kitapları seviyorlar. Fazla ağır ve kalın olmayacak şekilde sağlam ve değişik büyüklükteki kitaplar ilgilerini çekecektir. Kitapların sağlam olmasının önemi de çabuk yıpranmaması nedeniyledir. Çabuk yıpranan bir kitap çocuklarımızın kitaplara ilgisini kaybetmesine sebep olabilir. İçeriğindeki yazıların büyüklükleri çocuklarımızın gözlerini yormayacak şekilde olmalıdır.

Kendiniz de Yöntemler Geliştirin

Çocuklarımızın henüz okuma yazma öğrenmeden kitaplarla tanışması açısından kendimizce uygulamalar da geliştirebiliriz. Örneğin ailece otururken kitaplar hakkında sohbet etmek, içeriklerinden bahsetmek, onların beyinlerinde yer edinip kalıcı hale gelebilir. Onlar için evinizin bir köşesinde küçük kitaplıklar yapabilir ve hafızalarında büyük bir etki bırakabilirsiniz. Bu kütüphane, onlarda kitap edinmenin etkisini oluşturacaktır. Onları kitap fuarlarına götürebilir bu konuyla ilgili televizyon programlarını beraber seyredebilirsiniz. Harçlıklarıyla kitap almasını sağlamak ve harçlıklarına kitap zammı yapmak gibi eğlenceli uygulamalar da geliştirebilirsiniz.

Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını kazandırarak hem kendilerine hem ailemize hem milletimize, ne kadar faydalı bireyler olacağını sağladığımızı düşünelim. Bugüne ve geleceğe, hiçbir para ile satın alınamayacak bir yatırım yaptığımızı unutmayalım.

Bir Youtube Kanalından Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak ile İlgili Videoyu da sizlerle paylaşmak istiyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=mxA1wMmJnW4

İyi okuyucular yetiştirmeniz dileğiyle hoşçakalın.

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli