Çocuklarda iki yaş sendromu

Çocuklarda iki yaş sendromu

Çocuklarda iki yaş sendromu Çocukların büyümesi tam olarak bir serüven gibidir. O her yaşı hatta her ayı farklı birer özellik taşımaktadır. Çocuklar büyürken sürekli değişimlerini izleyebilir bu değişimlere tanık olabilirsiniz. İlk doğduğu günden bu yana kadar çocuk sürekli yeni şeyler öğrenerek de farklı huylar ile hayatına devam etmektedir. İlk aylarında özellikleri değişebildiği gibi ilerleyen yaşlarda […]

Çocuklarda iki yaş sendromu

Çocukların büyümesi tam olarak bir serüven gibidir. O her yaşı hatta her ayı farklı birer özellik taşımaktadır. Çocuklar büyürken sürekli değişimlerini izleyebilir bu değişimlere tanık olabilirsiniz. İlk doğduğu günden bu yana kadar çocuk sürekli yeni şeyler öğrenerek de farklı huylar ile hayatına devam etmektedir. İlk aylarında özellikleri değişebildiği gibi ilerleyen yaşlarda da farklı huylar edinerek değişecektir.

İki yaşına gelen çocuklarda gözlenen ve değişen huylarından kaynaklı olarak aileler tarafından zorlanan bir dönem yaşanmaktadır. Bu dönem çocuklar için iki yaş sendromu ya da özerklik sendromu olarak adlandırılmaktadır. Bu dönem ailelerin en çok zorlandığı dönemlerden bir tanesidir. Çocuk iki yaşına geldiğinde artık bebeklik döneminden uzaklaşmaktadır. İki yaşındaki çocuk artık verilebilir ve bazı işlerini kendi halledebilir. Yani tutma yeteneği yemek yeme yeteneği bazı kelimeleri söyleyebilme yeteneği gelişmiş olacaktır. Kendindeki bu değişiklikleri fark eden çocukların huylarında da değişimler söz konusudur.

İki yaşına gelmiş olan çocuğunuzun artık sizden istekleri de olacaktır. İstemediği bir yemeği ona yedirmek artık bebeklikte olduğu gibi kolay olmayacaktır. Başta söylediğimiz gibi bu dönem sizler için de çok zor olacaktır. Çocuğumuz da istemediği bir yemeğe zorlayarak ve kızarak yedirmek yerine onun dikkatini çekecek yemeği eğlenceli hale getirecek yöntemler bulmalısınız.

Crying little boy asks his mother’s candy.

Çocuklarda iki yaş sendromu riskleri

İki yaş döneminde çocuğunuzun dış çevreye karşı dikkati daha çok artacaktır. Yeni gördüğü her nesneyi tanımak isteyecektir. Tanımak için nesneyi eline almak ya da sorular sormak isteyebilir. Çocuklarınızın tanıma evresinde ki bu sorularına cevap vermeniz oldukça önem teşkil etmektedir. Eğer tanımak istediği nesneyi elinden alarak ya da sorularına kızarak cevap verirseniz bu çocukta öfkelenmeye sebebiyet yaratabilir. Bu dönemde sizin de oldukça sabırlı davranmanız gerekmektedir. Çocuğunuzla inatlaşmak ona zarar verebilir.

Bu dönemde çocuğunuz istemediğiniz hareketler de yapabilir. Bu hareketler karşısında çocuğunuzla bağırmak ya da onu cezalandırmak yerine o hareketi yapmaması için dikkatini başka yöne çekmeye çalışmalısınız. Bir süre sonra o hareketi unutup başka şeye odaklanacaktır.

Anne baba olarak sizlere bu dönemde oldukça büyük bir görev düşmektedir. Eğer bu dönemde herhangi bir zorlanma durumu yaşıyor iseniz de bu durumla alakalı uzman bir kişiden yardım alabilirsiniz.

rus merhemi sipariş ver

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Flawless Brows Yüz Kaş Alma Epilasyon Aleti

Sponsor