Çocuklarda Erken Ergenlik

Çocuklarda Erken Ergenlik

Çocuklarda Erken Ergenlik Erken ergenlik çocuklarda olması gerenken vaktinden önce başlayan ergenliğe girme durumudur. Kız çocukları için erken ergenlik 8 yaşından küçük olma, erkek çocukları için 9 yaşından önce ergenliğe girmiş olma durumlarında kullanılan bir tabirdir. Günümüzde hemen hemen her gıda ürününün içeriğinde hormonun bulunması sonucunda ortaya çocuklarda erken ergenlik sorunları çıkmaktadır. Bu sorunun en […]

Çocuklarda Erken Ergenlik

Erken ergenlik çocuklarda olması gerenken vaktinden önce başlayan ergenliğe girme durumudur. Kız çocukları için erken ergenlik 8 yaşından küçük olma, erkek çocukları için 9 yaşından önce ergenliğe girmiş olma durumlarında kullanılan bir tabirdir. Günümüzde hemen hemen her gıda ürününün içeriğinde hormonun bulunması sonucunda ortaya çocuklarda erken ergenlik sorunları çıkmaktadır. Bu sorunun en büyük sakıncası ergenlik yaşının çok aşağı sınırlara düşmesidir.

Ergenlik yaşları kız çocukları için 15- 16 iken şuan ki araştırmalarda 10- 12 ye düşmüştür. Aynı şekilde de erkek çocukları için ergenlik yaşı normalde 15 iken şimdiki durumda ergenlik 11-12 ye düşmüştür. Bu nedenle çocuklarınızın üzerinde yaşından önce ergen ergenlik belirtileri görüldüğü takdirde bir doktora görünmekte her zaman yarar bulunmaktadır.

Erken Ergenlik Belirtileri

Çocuklarda başlayan erken ergenlik belirtileri anne ve babaya kendisini göstermektedir. Bu belirtiler kız çocuklarında ilk olarak meme uçlarının tomurcuklanması, erkek çocuklarında ilk belirti ise testislerinin büyümesi olarak başlamaktadır. Normal ergenlik yaşının erken ergenlik yaşına düşme oranını çoğalmasının en büyük neden hormonlu tüketilen gıdalardır. Bu sebeple her ebeveyn çocuğunda başlayan belirtilerin normal ergenlik mi erken ergenli mi diye karıştırıp tereddüt etmektedir.

Çocuklarda gösterilen erken ergenlik durumlarının diğer belirtileri kız ve erkek çocukları için koltuk altı ve genital bölgelerinde oluşan kıllanmalardır. Vücutlarında görülen yağlanmalardır. Ayrıca yüzerinde çıkan sivilcelerde ergenlik belirtirindendir.

Ergen Ergenlik Tedavisi

Çocuklarda başlayan ergenlik durumuna erken ergenlik tedavisi yapmadan önce bazı tetkikler yaparak bu durumun altında başka nedenin olup olmadığı araştırılmalıdır. Çünkü her olayın % 15’nin altında erken ergenliğe yol açan bir sebep yatabilmektedir. Uzman doktorlar yaptığı tetkiklerde genelde yumurtalık tümörü, beyin tümörü gibi hastalıkları görebilmektedir. Dikkatli bir anne sayesinde tespit edilen erken ergenlik durumu çocuktan hastalığın cerrahi tedavisinin yapılarak iyileşmesini sağlayabilmektedir.

Yapılan tetkiklerde her hangi duruma rastlanmadığı zamanlarda hormonların çocuk üzerinde erken ergenliğe yol açtığı tespiti konulmaktadır. Bu durumda çocuğa doktorun uygun gördüğü ilaç tedavileri ile çocuğun hormonlarının yavaş çalıştırılarak olması gereken yaşta ergenliğe girmesi sağlanmaktadır. Aksi bir durum da çocuğun boy gelişimi de etkilenmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor