Çocuğum Yalan Mı Söylüyor?

Çocuğum Yalan Mı Söylüyor?

Çocuğum Yalan Mı Söylüyor? Yalan Söylemeyi Engellemek için tavsiyeler. Dürüst çocuk yetiştirmek ile ilgili kadın sitemizden bir kaç tavsiye.

Çocuğum yalan mı söylüyor diyebilmemiz çocuğumuzun kaç yaşın da olduğu ile ilişkilidir. Çocukların gelişimleri itibariyle henüz 5 yaşın da olmayan bir çocuğun yalan söylemesi doğrultusun da bir düşünceye sahip olmak hiç de yerinde bir davranış olmayacaktır. Çünkü çocuklar üzerin de yapılan yalan söyleme deneyi sonucun da 5 yaşından küçük çocukların yalan söyleyemedikleri görülmüştür. Yani 5 yaşından küçük çocuk yalan söylemenin ne olduğunu bilmemektedir. Keşke çocuklarımız hep böyle kalsa yalan söylemese diyebiliyoruz içimizden. Ama sadece içimizden diyoruz çocuklarımızın yalan söylememesi adına ise hiç bir girişim de bulunmuyoruz. Çocuklarımız yalan söylemeyi henüz bilmezken peki ne oluyor da bir müddet sonra büyüdükçe yalan söylemeye başlıyorlar?

Tek ve net cevap: Ailedir. Çocuğun yetiştiği aile içerisin de özellikle çocukla ilgilenen kişi yalan söyleme eğilimine sahipse o çocuğun da yalan söylemesi kaçınılmaz olacaktır. Eğer bu durum küçük yaşlar da eğitilmezse ileri de yalan söylemeler hiç abartısız çığırından çıkar bir hale gelecektir. Bu sebeple çocuğu yetiştirenlerin ilk olarak kendilerini eğitmesi gerekiyor. Yalan söylemeyen bir aile yalan söylemeyen çocuklara yalan söylemeyi huy edinmiş, her soruna karşı bir çözüm yolu olarak görmüş aileler de yalan söyleyen çocuklara sahip olacaklardır.

Siz dürüst olun ki çocuklarınızda dürüst olsun.

Bir örnek vermek gerekirse: Çocuğunuzun annesi, babası, dedesi, anneannesi, babaannesi, teyzesi, halası vs. her kim olursa olsun çocuğunuza bugün onu öğle yemeğini bitirdikten sonra parka götüreceğiniz sözünü vermiş iseniz öğle yemeği bittikten sonra mutlaka bu sözün yerine getirilmesi gerekmektedir.

Sözünüzü tuttunuz ve parka gitmek için yola çıktınız tam o esna da telefonunuz çaldı arayan herhangi bir yakınınız ( telefondakinin kim olduğunun hiçbir önemi yok ) size misafir olarak geleceğini söyledi. Siz bu durum da ne yapardınız? A) Buyurun gelin derdim. B) Şuan müsait olmadığımı ama bir kaç sonra evde olacağımı söylerdim. Bu nokta çocuklarla olan iletişim de mükemmel bir güven noktası olacak ya da çocuğunuzun kendisine karşı yalan söylediğinize dair düşüncelere sahip olmanıza neden olacaktır.

B seçeneği durumu kurtarırken A seçeneği çocuğunuzun ileri de aynı davranışı çevresine göstermesine neden olacak ve yalanların başlangıcı oluşacaktır. Çocuklarımızın yalan söylemelerini istemiyorsak ilk olarak biz yetişkinler yalan söyleyerek çocuklarımıza kötü örnek olmamalıyız.


Çocuklarda Yalan Söyleme Alışkanlığı Nasıl Giderilir?

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al