Çikolatadan Elbiseler Podyumda

Çikolatadan Elbiseler Podyumda

İngiltere’de her yıl ekim ayında düzenlenen Ulusal Çikolata Haftası kapsamında ilk kez Londra’ya gelen Salon du Chocolat fuarı, çikolatadan yapılmış elbiselerin yer aldığı moda defilesiyle kapılarını açtı. Çikolata Haftası, en kaliteli çikolata üreticilerini, sektörün önde gelen çikolata markalarını ve çikolata gurmelerini İngiltere’nin farklı şehirlerinde düzenlenen etkinliklerle biraraya getiriyor.   Dünyanın en büyük çikolata organizasyonu olan […]

İngiltere’de her yıl ekim ayında düzenlenen Ulusal Çikolata Haftası kapsamında ilk kez Londra’ya gelen Salon du Chocolat fuarı, çikolatadan yapılmış elbiselerin yer aldığı moda defilesiyle kapılarını açtı. Çikolata Haftası, en kaliteli çikolata üreticilerini, sektörün önde gelen çikolata markalarını ve çikolata gurmelerini İngiltere’nin farklı şehirlerinde düzenlenen etkinliklerle biraraya getiriyor.

 

Dünyanın en büyük çikolata organizasyonu olan “Salon du Chocolat” fuarının Londra’daki gala gecesinde İngiltere’nin ünlü moda tasarımcıları ve birinci sınıf çikolata üreticilerinin ortaklaşa düzenlediği çikolatadan yapılan veya içerisinde çikolata yer alan, çanta, şapka ve kolye gibi aksesuarlarla zenginleştirmiş birbirinden ilginç tasarımlar, canlı mankenler tarafından sunuldu.

 

Defilede en çok ilgi çeken kreasyon, ünlü İsviçre markası “Lindt” çikolatalarından yapılan elbise, şapka ve yelpaze üçlüsü oldu. Anadolu Ajansı muhabirine tasarımı hakkında bilgi veren modacı Lauren Smith, el yapımı elbisenin elbisenin tamamlanmasının iki buçuk hafta sürdüğünü ve yardım almadan her aşamasını kendi yaptığını belirtti.

İçi kısmı kumaş olan elbisenin dışına 50 kilogram ağırlında çikolatanın spreyle püskürtüldüğünü ve kalıp çikolataların elbisenin etek ucuna yerleştirildiğini söyleyen Smith, çikolatanın vücut sıcaklığında erimesi nedeniyle zaman zaman zorlandıklarını ifade etti.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

 

Kaliteli çikolata nasıl anlaşılır

Çikolata devi Lindt Çikolataları’nın çikolata ustası David Cutler, çikolata kutusu açıldığında yoğun çikolata kokusu yerine, her çeşninin kokusunun ayrı ayrı hissedilmesi gerektiğini belirtti. Anadolu Ajansı muhabirine iyi çikolatayı anlamanın püf noktalarını anlatan Cutler, “Eğer koku yoğunsa o zaman içerisinde yapay tatlandırıcılar olduğunu anlayabilirsiniz. Çikolatayı elinize aldığınızda eridiğini hissetmelisiniz. Yumuşak, pürüzsüz, ipeksi bir his beklemelisiniz. En önemlisi ise ısırdığınızda ya da kopardığınızda çıkan “çıtırdama sesi”. Ses ne kadar yüksekse kakao oranı bir o kadar fazladır ve bu çikolatayı kaliteli yapar” dedi.

Çikolata’nın faydaları

Uzmanlar, yıllar boyunca çikolatanın faydalarını belirlemek için birbiri ardına yapılan araştırmaların sonucunda yoğun kakao içeren çikolatanın beyin ve kalbimizi koruduğunu ve çikolatada bulunan antioksidanların kanserle mücadele ettiğini söyleseler de bu araştırmalar, marketlerden aldığınız her çikolata için geçerli değil.

İçerisinde şeker oranı yüksek olan çikolatanın vücuda hiçbir faydası olmadığını belirten çikolata ustası Cutler, kendi tercih ettiği çikolatanın yüzde 99 kakaodan üretildiğini söyledi. Uzmanlar, şeker ve süt ağırlı çikolatanın fazla tüketilmesinin diyabete ve kilo alımına yol açtığını her araştırmanın ardından vurguluyor. Çikolatanın faydalarından yararlanabilmek için, içerisinde kakao oranı yüksek çikolatayı tercih etmek en sağlıklısı. Çikolatanın faydaları ve zararları konusunda farklı görüşe sahip uzmanların bu konudaki çalışmaları halen devam ediyor.

 

Kakao üretim çiftliğine sahip İngiltere’nin tek çikolata markası Hotel Chocolat’ta “çikolatacı” olarak çalışan Dan Morris, çikolatanın ana maddesi kakaonun; nar ve yeşil çay gibi ürünlere kıyasla daha fazla antioksidan miktarına sahip olduğunu belirterek, “Kakao fasulyesini çiğnemek, dişler için çok faydalı. Kakaonun içerisinde bulunan tannen maddesi gibi güçlü antioksidanlar dişlerinizi aslında çürüklerden koruyor” dedi.

 

Londra’daki Olympia Sergi Merkezi’nde 21 Ekim’e kadar sürecek fuarda, çikolata tadım deneyimleri ve İngiltere’nin ünlü tatlı şefleri ile çikolata yapma fırsatları sunuluyor.

 

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al