Çıkması Zor Lekelere Karşı Çözümler

Çıkması Zor Lekelere Karşı Çözümler

Çıkması Zor Lekelere Karşı Çözümler Çıkması zor lekelerle gündelik hayatta her yerde karşılaşılabilir. En ufak dikkatsizlik ya da bilinmeden yapılmış bir şey sonucu kıyafetlerimiz ya da diğer eşyalarımız lekelenebilir. Bazı lekeler eşyalarımızdan çok zor çıkarlar. Çeşitli kimyasallar kullanılsa da bazı lekeler çıkmazlar, bir çok kez çamaşır makinesine atılıp yıkansalar da eşyaların lekeleri hala durabilmektedir, hatta […]

Çıkması Zor Lekelere Karşı Çözümler

Çıkması zor lekelerle gündelik hayatta her yerde karşılaşılabilir. En ufak dikkatsizlik ya da bilinmeden yapılmış bir şey sonucu kıyafetlerimiz ya da diğer eşyalarımız lekelenebilir. Bazı lekeler eşyalarımızdan çok zor çıkarlar. Çeşitli kimyasallar kullanılsa da bazı lekeler çıkmazlar, bir çok kez çamaşır makinesine atılıp yıkansalar da eşyaların lekeleri hala durabilmektedir, hatta lekeli eşyalarımız leke çıkartma işlemi esnasında zarar görebilirler. Bu zor lekeleri çıkarmak için bir sürü doğal ve eşyamıza zarar vermeyen kimyasal yöntem vardır.

Elbiselerimizde Boya Lekeleri

Elbiselerimize yağlı boya sürülmüşse yapılacak tek şey terebentin denilen reçineyi sürmek olacaktır. Terebentin boyanın inceltilmesinde de kullanıldığı için elbisenizde boyayı alıp götürecektir. Kurumuş bir boya lekesi varsa yumuşaması ve ıslanması için elbisenizi 2 saat civarı sabunlu suda bekletmekte fayda vardır.

Mürekkep Lekesi

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Mürekkep dökülen bir koltuk, kıyafet gibi eşyalardan bu lekenin çıkması imkansız gibi görünür ve insanlar mürekkep lekesi olan kıyafetlerini atmayı düşünürler. Fakat mürekkep lekesi limon suyu ve biraz ılık süt karışımıyla silinirse anında çıkar ve izi bile kalmaz.

Kahve Lekesi

Kahve dökülen bölge kağıt havlu ya da bir bez yardımıyla kahve yaydırılmadan fazlası alınır. Deterjan ve sirke karışımına batırılan bir bez yardımıyla çok fazla bastırmadan lekeli bölge ovalanır. Daha sonra temiz suyla yıkanan ve iyice sıkılmış bir bez yardımıyla deterjan ve sirke karışımı bölgeden alınır. Böylece leke ortadan kalkmış olur.

Kan Lekesi

Kan lekesi bulunan bölgeye asla sıcak su uygulanmamalıdır. Sıcak su kanın daha çok kumaşa yayılmasını sağlayacaktır. Soğuk suda bekletilen kan lekeli kumaşa oksijenli su uygulanmalıdır. Oksijenli su beyaz renkte olan kumaştan kan lekesini söküp alacaktır. Eğer renkli kumaş üzerine kan bulaştıysa lekeli yer yine soğuk suyun altında tutulmalı daha sonra da lekeli yere nişasta serpilip, nişasta kuruyunca iyice fırçalanmalıdır. Bu yöntemde kan lekesini ortadan kaldıracaktır.

Fondöten Lekesi

Fondöten lekesi bulunan yer, etere batırılmış bir bezle silindiğinde fondöten lekesi çıkacaktır fakat bu sefer de eter lekesi oluşacaktır. Eter lekesini de çıkarmak için lekeli bölge hemen sabunlu suyla yıkanmalıdır. Böylece fondöten lekesi de ortadan kalkmış olacaktır.

 

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al