Chia Nedir? Nasıl Tüketilir Chia Toğumu Faydaları

Chia Nedir? Nasıl Tüketilir Chia Toğumu Faydaları

Chia ve Chia toğumu hakkında kadın sitemizde sizler için yer vereceğimiz bu makalemizde, ürünün özellikleri, etkisi ve faydalarından bahsedeceğiz. Chia Toğumu gerçekten zayıflatıyor mu? Nasıl tüketilmeli? Hangi diyetisyen ürün hakkında ne diyor gibi açıklamalara da değineceğiz. Chia Toğumu Nedir? Faydaları Nelerdir? Chia Toğumu, Meksika’da yetişen bir ada çayı türünün toğumu olarak tanımlanan bu bitki, son […]

Chia ve Chia toğumu hakkında kadın sitemizde sizler için yer vereceğimiz bu makalemizde, ürünün özellikleri, etkisi ve faydalarından bahsedeceğiz. Chia Toğumu gerçekten zayıflatıyor mu? Nasıl tüketilmeli? Hangi diyetisyen ürün hakkında ne diyor gibi açıklamalara da değineceğiz.

Chia Toğumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Chia Toğumu, Meksika’da yetişen bir ada çayı türünün toğumu olarak tanımlanan bu bitki, son yıllarda dünya da büyük ses getirmiş 2016 yılı 2. çeyreğinde tüm diyetisyen ve beslenme uzmanları tarafından büyük bir heyecanla anlatılmaya başlanmıştır. Tadı gayet hoş ve Lif oranı da oldukça yüksek olan bu harika bitki toğumu, özellikle protein kalitesi açısından oldukça zengindir. İçerisinde bulunan Aminoasitler sayesinde, bir çok bitkiyi gölgesinde bırakan Chia Toğumu, Detoks etkisi yönünden de mükemmel bir etkiye sahiptir.

Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir etkiye sahip olan Chia, Lif oranından dolayı sindirim sistemi sıkıntısı ve kabızlık problemi çeken insanlar içinde çok faydalı bir üründür. Kas gelişimine yardımcı olduğu için sporcularında bir numaralı tercihi olarak tüketilmektedir. Bilinen en yüksek Omega-3 kaynağı olarak beslenme ve diyetisyen uzmanları tarafından açıklanırken, Somon balığından bile kat ve kat yüksek olduğunun da altı çizilmektedir. Eklem ağrılarına da iyi gelen Chia zayıflama etkisinin de yüksek olması Türkiye’de farklı görüşlerden uzmanların gözlerini bir noktaya kitledi. Chia!

Chia Toğumu
Bayanlar Sıkı Durun!

Zayıflama ve Kilo Verme ile ilgili Bildiğiniz her şeyi Unutun İşte Chia Toğumu

İçerisinde ki protein ve mineraller sayesinde günlük besin ihtiyaçlarımızı karşıladığı için güçlü ve doğal tok tutucu özelliği vardır. Bu sayede kilo verme noktasında çok etkili bir yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır.

Chia, kilo verme etkisini aşağıda oranları ile belirteceğimiz zengin doğal içeriğine borçludur.

Chia tohumu; içeriğindeki lifler sayesinde midede su alarak şişer, tokluk hissi sağlar. Aynı zamanda besinlerin sindirimini yavaşlatır ve mide boşalmasını geciktirir. Böylelikle daha uzun süre tok kalmayı sağlayarak besin alımını ve günlük alınan kalori miktarını azaltır.

Chia tohumlarındaki proteinler zayıflama sürecinde günlük alınması gereken temel besin kaynaklarından biridir. Çünkü proteinler iştahı baskılar, gece atıştırmalarını engeller. Termojenik etkileri ile metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmaya yardımcı olur. Ayrıca chia performans artırıcı etkisi ile egzersiz ve spor sırasında yakılan kalori ve yağ miktarını artırmaya yardımcı olur.

Nutritional Science Research Institute göre, 100 gram chia toğumunda bulunan önemli içerik ve değerler şöyledir;

  • Protein (20 gr)
  • Yağ (32,8 gr)
  • Lif (41,2 gr)
  • Karbonhidrat (41,8 gr)
  • Kalsiyum (714 mg)
  • Demir (16,4 mg)
  • Vitamin B1 (0,18 mg)
  • Vitamin B2 (0,04 mg)
  • Vitamin B3 (613 mg)

Chia Toğumu Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Yoğurt, Süt ve Özellikle Doğal Elma suyuna katılarak kullanılması tavsiye ediliyor.  Mükemmel bir ara öğün olarak kullanılması önerilen Chia, tatlı krizlerini önlemek için, üzerine tatlı meyveler eklenebilir. Hafif kahvaltılarda da tüketilebilir. Bu konu ile ilgili kadın sitemizde paylaştığımız, Chia Puding ve Kek Tarifi konusunu da inceleyebilirsiniz.

Chia Toğumu etkisi ve içeriği ile ilgli Editörlerimizin hazırlamış olduğu bu makalede ürün ile ilgili soru, öneri ve eleştirilerinizi konu altında ki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Beslenme ve diyet uzmanı yazarlarımız sorularınıza cevap vermekten büyük mutluluk duyacaklardır.

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Zencefil Çiçek Zencefil Çiçek Orada onlara bir kadeh içirilir ki, karışımı zencefildir. (İnsan Suresi, 17)
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli