Çeyiz hesabı açtıran bankalar

Çeyiz hesabı açtıran bankalar

Genel seçimlerde iktidar partisinin verdiği vaatler ağır ağır gerçekleşmeye başladı. Bu çerçevede yeni ekonomik reform paketi gündeme geldi. Bu pakette pek çok kesim için iktisadi manada bir hayli yenilik bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de çeyiz hesabı. Bu tertip etme izdivaç edecek çiftlerin düğün giderlerin hafifletmeye yönelik. Bu bağlamda akla gelen ilk sual ise bu sistem […]

Genel seçimlerde iktidar partisinin verdiği vaatler ağır ağır gerçekleşmeye başladı. Bu çerçevede yeni ekonomik reform paketi gündeme geldi. Bu pakette pek çok kesim için iktisadi manada bir hayli yenilik bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de çeyiz hesabı. Bu tertip etme izdivaç edecek çiftlerin düğün giderlerin hafifletmeye yönelik. Bu bağlamda akla gelen ilk sual ise bu sistem nasıl çalışıyor ve Çeyiz hesabı açan bankalar hangileri sualleri geliyor.

Teferruatlara baktığımızda ise düzenli olarak para biriktiren çiftlerin düğün öncesi bu biriktirdikleri paranın yanı sıra devlet hibesiyle de düğün giderlerini hafifletebileceklerini görebiliyoruz.

Şimdi gelin birlikte yeni ekonomik reform paketinde yer alan bu uygulamaya gelin hep beraber göz atalım.

Çeyiz Hesabı İçin İhtiyaç duyulan Koşullar

Bu uygulamadan istifade edebilmek için evvela bir bankadan çeyiz hesabı açtırmanız gerekiyor. Bu hesaba düzenli olarak 3 sene süresince para yatırarak vadenin nihayetinde ise paranın tamamını geri alabiliyorsunuz. Bu şekilde para biriktirmenin hemen peşinden ise devlet tarafından 5 bin liraya kadar hibe yardımı yapılıyor. Devlet katkı payı oranı %20 dir. 5000 TL yi geçebilecek oranda katkı payı alabilme imkânınız doğuyorsa bile devletten daha yüksek ücret alamıyorsunuz. Bu sayede düğün giderleri hem biriktirmiş olduğunuz para hem de devlet yardımı sayesinde biraz daha hafiflemiş oluyor.

Devlet yardımı miktarı ise biriktirdiğiniz paranın %20 olarak belirlenmiştir. Söz gelişi çeyiz hesabında biriktirdiğiniz 10 bin lira olduğunu farz edersek devlet yardımı 2 bin lira olarak elinize geçiyor.  Bu sistemin emeli hem birikim yapmaya hem evliliğe teşvik ederek yurttaşın yanında olmaktır.

Bu olanaktan yararlanabilmeniz için bir diğer detay ise 3 yıl boyunca düzenli para biriktirmenin yanı sıra ilk evliliğiniz olması ve 27 yaşını doldurmamış olmanız gerekmektedir. Bu tertip etmenin ayrıntıları Aile ve Sosyal Siyasetler Bakanlığı Örgüt ve Görevleri İle ilgili Yasa Kararında Kararnamede çeyiz hesabı ve devlet katkısı başlığında bulmak olasıdır.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Bütün koşulları sağlayan yeni evlenecek olan çiftlerin unutmaması gereken bazı noktalar şu şekildedir;

  • Hesapta bulunan paranın hepsini çekemezler.
  • Belirli bir miktar başlangıç parası olmadan hesabı kullanamazlar.
  • Devlet katkısı biriktirdiğiniz paranın %20 si kadardır.

Çeyiz Hesabını Hangi Bankadan Açtırabilirim?

Ülkemizde pek çok çift parasal yetersizlik nedeniyle düğün yapamamakta ve ya evlilik tarihlerini çok sonraki dönemlere bırakmak zorunda kalmaktadır. Bu vaziyetin önüne geçilmesi için yapılan bu tertip etmeden, ihtiyaç duyulan şartlar yerine getirilmesi ve istenilen şartlara sahip olunması vaziyetinde siz de faydalanabilir, düğün giderlerinizin ağır yükü altından daha kolay bir şekilde kalkabilirsiniz.

Yapmanız şart olan tek şey ise rastgele bir bankaya gittikçe çeyiz hesabı açtırma talebinde bulunmaktır.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al