Canlı ve Sağlıklı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Canlı ve Sağlıklı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Canlı ve Sağlıklı Saçlar İçin Bakım Önerileri Canlı ve sağlıklı saçlar için öncelikle saçlarımızı her gün yıkamamız gerekir. Vücut saçları beslemek için doğal yağlanma yapar ve her gün yıkanıp bu yağ arındırıldığında saçlar beslenemez. Her gün yıkanan saçlarda cansız bir görüntü ve dökülmeler oluşmaya başlar. Saçlarınızı yıkarken de çok fazla kimyasallar içeren şampuanlar yerine daha […]

Canlı ve Sağlıklı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Canlı ve sağlıklı saçlar için öncelikle saçlarımızı her gün yıkamamız gerekir. Vücut saçları beslemek için doğal yağlanma yapar ve her gün yıkanıp bu yağ arındırıldığında saçlar beslenemez. Her gün yıkanan saçlarda cansız bir görüntü ve dökülmeler oluşmaya başlar. Saçlarınızı yıkarken de çok fazla kimyasallar içeren şampuanlar yerine daha doğal üretilmiş şampuanlar kullanılarak saçların beslenmesi sağlanmalı. Bir çok kimyasal kullanılarak üretilen şampuanlar saçları beslemez hatta saçların yıpranmasına neden olur. Bu nedenle doğal ürünler seçildiğinde hem saçlarınız beslenir hem de saçlar zarar görmez. Aynı zamanda saçlar yıkanırken yıkama suyu sıcaklığı da ortalama bir sıcaklık ayarında seçilmelidir. Çok sıcak bir suyla yıkanan saçlarda dökülmeler ve kopmalar yaşanmalıdır. Saçlar yıkanınca ve kurutma gerektiğinde, saç kurutma makinelerinin çok sıcak ayarda çalıştırılması, saçların köklerinin yanması ya da kuruması muhtemeldir. Saç kurutma makinesinin sıcaklık ayarını ortalama bir sıcaklıkta tutup kurutma işlemi yapılmalı. Eğer saç kurutma makinesiyle saçlar şekillendirilecekse saç kurutma makinesinin sıcaklık ayarı soğuğa alınarak kullanılmalıdır.

Canlı ve Sağlıklı Saçlara Kavuşabilmek İçin Yapılabilecek Bakımlar

Sağlıklı ve canlı saçlar için öncelikle saç kremi kullanmanız ve kurutma makinesinin olabildiğince az kullanılması, kullanılacaksa da sıcak ayarında kullanılmaması önerilir. Yıpranan saçlar için badem yağını saça masajla uyguladıktan sonra 20 dakika civarı saçta tutulup güzelce durulanmalıdır. Bu işlemden sonra şampuanla yıkanıp, saç kremlenmelidir. Parlak saç isteyen hanımlar, saçlarını yıkamadan önce ev yapımı mayonez uygulaması yapmaktadırlar. 5 dakika ev yapımı mayonez saçlarında duran hanımlar, daha sonra saçlarını şampuanla yıkayıp iyice durulamadırlar. Aloe vera bitkisi ile hazırlanan doğru karışımlar, kürler ya da saç maskeleri saçları daha parlak ve daha yumuşak yapabilmektedir. Aloe vera bitkisinin saça çok sayıda yararı vardır. Zeytinyağı uygulaması da saç köklerini beslemektedir. Aynı zamanda kuruyan saç köklerini nemlendirerek sağlamlaştırır. Saçlar yıkanmadan önce zeytinyağı saçlara kökünden ucunda doğru uygulanarak iyice durulanmalıdır. Zeytinyağı uygulamasının saçta yarım saat durması yeterli olacaktır. Ayrıca bal ve yumurta karışımı ya da bal ve süt karışımı da saçları beslemekte ve korumaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor