Canan Karatay Susturuldu mu?

Canan Karatay Susturuldu mu?

Son yıllarda beslenme konularında devrim yapan çarpıcı konuları televizyon kanallarında, sağlık programlarında konuşarak ses getiren Canan Karatay, artık gözükmüyor. Doğal ve sağlıklı beslenme konularında çarpıcı açıklamalar yapan Prof. Dr. Canan Karatay, halkın bilinçsiz tüketimini dile getirirken, gıda sektörünün susmaları için kendisine sürekli baskı yaptığını ifade ediyordu. Ekmek, Şeker ve tatlandırıcı ürünleri konusunda halkı bilinçlendirmeye davet […]

Son yıllarda beslenme konularında devrim yapan çarpıcı konuları televizyon kanallarında, sağlık programlarında konuşarak ses getiren Canan Karatay, artık gözükmüyor.

Doğal ve sağlıklı beslenme konularında çarpıcı açıklamalar yapan Prof. Dr. Canan Karatay, halkın bilinçsiz tüketimini dile getirirken, gıda sektörünün susmaları için kendisine sürekli baskı yaptığını ifade ediyordu.

Ekmek, Şeker ve tatlandırıcı ürünleri konusunda halkı bilinçlendirmeye davet eden Karatay, özellikle çocukların ve Hamile kadınların beslenmesi için önemli açıklamalarda bulunuyordu.

Kadın.info sitemizde, Canan Karatay Susturuldu mu? Adlı yazı dizimiz Editör tarafından kaleme alınmıştır.

Yazı dizisi Canan Karatay’ın yaptığı bir çok önemli açıklamaları paylaşırken, neden ve kim tarafından susturulduğu, TV programlarınca neden yasak aldığını iletmeye çalışacağız.

Hamile Kadınlara Şeker Yüklemesi Uygulaması Son Derece Yanlıştır!

Türkiye Jinekoloji ve Obstetri Derneği (TJOD) bu düşünceyi yersiz bulsa da Prof. Dr. Karatay, her hamile kadına ensülin direnci var mı diye şeker yüklemesi yapmak, hem anne adayına hem de bebeğe zarar verir fikrini savunuyordu. Günlük 20 dk lık bir yürüyüşün hamileliğe çok iyi geldiğini ifade ediyor. “Gebelik Şekeri artsa dahi gerileyip düşmektedir.”

Dünyanın Hiç bir yerinde Tarama rutin olarak yapılmaz!

Gebelik şekerini önlemenin daha risksiz ve kolay yolu olduğunu ifade eden karatay, “dünyanın hiç bir ülkesinde böyle bir uygulama yok.” ifadelerinde bulunurken, adına açılan suç duyurusuna karşılık şu açıklamalarda bulundu.

“Bizim ülkemizdeki gibi dünyanın hiçbir yerinde tarama olarak yapılmaz, rutin olarak yapılmaz. Gebelik şekerini önlemenin en önemli yollarından biri gebeliğin başında, hamileliğin başından itibaren iyi izlenmesi, hamilenin aşırı kilo almamasını sağlamaktır. Endokronoloji ve diğer dernekler de zaten bunu öneriyor. Kitaplarımı okusalar karbonhidrat verdiğimi görecekler. Ben doğal karbonhidrat veriyorum, bunun farkında değiller veya görmezden geliyorlar. Bir gebenin karbonhidrata ihtiyacı var diyorlar, tabii ki var. Ama sizin yüklediğiniz şekere ihtiyacı yok. Bir kerede anneye yüklenen 100 gram şekerin plasentayı ve bebeği bozduğu biliniyor. Bizim ülkede bazı anne adaylarını 4 kere, 10 kere yapılıyor. Bir kişiye 9 kere yapıldığını biliyorum.”

Yüzlerce akademik araştırmaları bulunan, bir çok üniversite de kürsü ve öğretim görevini üstlenen ve en önemlisi, Türkiye’de bir kardiyolog olarak (cerrahi yardım almaksızın) bir ilki gerçekleştiren Prof. Dr. Canan Karatay, Kalıcı ve geçici kalp pili implantasyonu tekniğini başarıyla uygulayan kişi ünvanına sahip oldu. Koroner Yoğun Bakım’da ‘Vena Subklavya Ponksiyon’ tekniğini yerleştirdi.

Kalp ve Damar hastalıkları ile ilgili bir çok akademik araştırmalar yapan Karatay, şişmanlık, obezite ve beslenme konularında üst düzeye uzman ünvanına sahip bir kişi olarak kabul görmüş bir kişidir.

Peki Türkiye’nin Sayılı Uzmanları Neden Susturulmaya Çalışılıyor?

Sadece reklam amaçlı programlara katılan bir çok beslenme uzmanı, ekran karşısında bir kaç hafta bilgi paylaştıktan kısa bir süre sonra zayıflama ve kozmetik ürünleri üzerine kurulu şirketin reklam yüzü olarak karşımıza çıkıyor. Oysa gerçek ve doğru bilgileri bağımsız bir şekilde halka açıklamaya kalkışan kişiler, kendi çarklarına çanak soktukları iddiası ile ve üst makamlarının gücünü de kullanarak susturulmaya çalışılıyor. Peki Neden ve Nasıl?

Ortada mevcut bir pazar var. Bu pazarda satılan ürünler milyar dolarları buluyor. Bu ürünlerin orta ve uzun vadede insanlara ne derece zararlı olacağı, Obeziteliğe ve bir çok kansere neden olacak kimyasal içeriklerin yer alması düşük maliyet yüksek kâr marjı olarak hesaplanmakta. Bu hesap sonucunda insanların sağlığı göz ardı edilmektedir.

En dikkat çeken kısım ise, yasağın Sağlık Bakanlığı tarafından gelmiş olması!

Kendini bu konularda toplumu bilinçlendirmeye adıyan değerli uzmanlarımız, bu tabloyu halka anlattıklarında ise susturulmaları gayet açık ve net olacaktır.

 

Yarın ki Yazı Dizimiz : Ekmek Yemeyin! (Fırıncıları Kızdıracak Açıklama)

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Yusuf Ziya USLU Yusuf Ziya USLU Kadın ve kadına dair tüm değerleri kaleme alarak bu siteye yansıttığımız ve güzelliklerle taçlandırdığımız kısacık hayatın bir kenarından tutmak ne hoş..
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli